Ստեղծվում է հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի և ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի միջև մարտի 3-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Ուղղակի ներդրումների ռուսական հիմնադրամը և Հայաստանի «ՓՄՁ ներդրումներ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը մարտի 15-ին, Մոսկվայում, համաձայնագիր են ստորագրել՝ ստեղծելու հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամ։ Կողմերը մտադիր են մշակել ներդրումային գրավչություն ունեցող ծրագրեր` նպաստելով երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության խորացմանը և Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական տարածքում ինտեգրմանը: Համապատասխան համաձայնագիրը ստորագրվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Ռուսաստան կատարած այցի շրջանակներում:
Ուղղակի ներդրումների ռուսական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կիրիլ Դմիտրևն իր խոսքում նշել է. «Մենք ուրախ ենք ողջունել ԱՊՀ երկրներից մեր առաջին համաներդրող միջազգային գործընկերոջը։ Հայաստանը Ռուսաստանի կարևոր առևտրատնտեսական գործընկերն է, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ-ում։ Ստեղծվելիք հիմնադրամը կնպաստի մեր երկրների տնտեսության հետագա զարգացմանը տարբեր նախագծերի իրականացման շնորհիվ այնպիսի գերակա ոլորտներում, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերական արտադրությունը, տրանսպորտային, լոգիստիկ ենթակառուցվածքները»:
«Ուրախ ենք համագործակցել Ուղղակի ներդրումների ռուսական հիմնադրամի հետ, որի միջազգային փորձը ներդրումային փոխգործակցության ոլորտում հայ-ռուսական համատեղ ծրագրերի արդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից շատ կարևոր է։ Վստահ ենք, որ մեր համատեղ ներդրումները կխթանեն Հայաստանի և Ռուսաստանի տնտեսության հետագա ինտեգրումը, առևտրաշրջանառության աճը և երկու երկրներ բարիդրացիական հարաբերությունների ամրապնդումը»,- նշել է «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Արթուր Բադալյանը։

As a result of the agreements reached between Armenia's Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan and Russia's Minister of Industry and Trade Denis Manturov on March 3, the Russian Direct Investment Fund and Armenia’s “SME investments” universal credit organization signed an agreement on March 15 to establish Armenian-Russian investment fund.
The sides plan to develop investment programs by contributing to the deepening of trade-economic and investments cooperation between two countries and Armenia’s integration in the Eurasian economic space. The respective agreement was signed within the framework of Armenian President Serzh Sargsyan’s visit to Russia.
“We are happy to welcome our first international co-investor partner from the CIS countries. Armenia is Russia’s key trading partner, including also in the EAEU. The Fund to be established will contribute to the further development of economies of out states thanks to implementation of various programs in priority fields such as agriculture, industrial production, transportation, logistics infrastructures”, said Kirill Dmitriev - Chief Executive Officer at the Russian Direct Investment Fund.
“We are happy to cooperate with the Russian Direct Investment Fund the international experience of which in the field of mutual investment partnership is very important in terms of increasing the effectiveness of the Armenian-Russian joint projects. We are confident that our joint investments will boost further integration of the economies of Armenia and Russia, the trade turnover growth and the strengthening of friendly ties of two states”, said Artur Badalyan – Executive Director of "SME Investments" UCO CJSC.