Մարտի 16-ին Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում կայացավ ՀՀ վարչապետի «Լավագույն կին գործարար- 2017թ.» մրցանակաբաշխությունը և էքսպո-տոնավաճառի բացումը՝ ի աջակցություն կին ձեռներեցների:
Ամենամյա մրցանակաբաշխությունն իրականացվում է ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության աջակցությամբ: Միջոցառումն նախապատրաստել և անցկացրել է «Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն» հիմնադրամը/ ՓՄՁ ԶԱԿ/: Մրցանակաբաշխության կազմակերպմանը ֆինանսական աջակցություն են տրամադրել Ասիական զարգացման բանկը (ADB), Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ), ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող USAID/PRP ծրագիրը:
Այս տարի մրցանակաբաշխությունն ուղեկցվեց երկօրյա էքսպո-տոնավաճառով, որը նախաձեռնել էր Ասիական զարգացման բանկը՝ Անգլախոսների ասոցիացիայի օժանդակությամբ:
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունեց և կին ձեռներեցներին մրցանակներ հանձնեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Միջոցառման բացման խոսքում Ասիական զարգացման բանկի Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենտալը նշեց, որ այս միջոցառումը լավ առիթ է տոնելու կանանց ձեռներեցությունը Հայաստանում, տեսանելի դարձնելու նրանց ձեռքբերումները և կարևորելու կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների ներդրումը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում. «Սա առաջնորդության, գործընկերության, հսկայական ներուժի օրինակ է, որի միջոցով Հայաստանը պետք է դիվերսիֆիկացնի իր տնտեսությունը, օժանդակի անհատ բիզնեսներին ընդլայնել իրենց գործունեությունը և ստեղծի աշխատատեղեր»,- նշեց պարոն Շեյն Ռոզենտալը:
«Մրցանակաբաշխության հիմնական նպատակներն են Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման բնագավառում կանանց ձեռնարկատիրական գործունեության և նախաձեռնողականության խրախուսումը, տնտեսության տարբեր ճյուղերում կին գործարարների նվաճումներն ըստ արժանվույն գնահատումը և սատարումը»,- նշեց ՓՄՁ ԶԱԿ տնօրեն Լևոն Մնացականյանը:
6 անվանակարգերում ՀՀ վարչապետը մրցանակներ հանձնեց արժանացան հետևյալ կին գործարարներին.
1. «Լավագույն կին գործատու» անվանակարգ
Արաքսյա Մարտիրոսյան` ք. Երևան, Այ Էյ Բի Բիզնեսի Միջազգային Ակադեմիա
Իրինա Չիբուխչյան` գ. Ենոքավան, Տավուշի մարզ, «Ապագա տուր»: Զբոսաշրջային գործունեություն
2. «Լավագույն կին նորարար» անվանակարգ
Մարինա Գրիգորյան` ք. Երևան, «Փոքրիկ Էյնշտեյն» մանկականտնային լաբորատորիաներ
Նարինե Խոջոյան` ք. Իջևան, Տավուշի մարզ:, «Բերք» ընկերություն. ժամանակակից տեխնոլոգիաներով` թաղանթապատ ջերմատներում և բաց գրունտում` հիդրոպոնիկ եղանակով ելակի, ելակի սածիլի և հապալսի արտադրություն
3. «Կին գործարարի լավագույն ապրանքանիշ» անվանակարգ
Զարուհի Մուրադյան` ք. Երևան, Գինու արտադրություն «Zara Wines» ապրանքանիշով:
Մարգուշ Մուրադյան` Գավառ, Գեղարքունիքի մարզ, ANGRET ապրանքանիշ, որն ավելի հայտնի է Մարգուշի գաթաներ անվամբ: Գավառի ավանդական գաթայի և փախլավայի արտադրություն:
4. «Լավագույն երիտասարդ կին գործարար» անվանակարգ
Իրինա Սարիբեկյան` ք. Երևան, Հանրային սնունդ, ճապոնական խոհանոց` «Սուշի Տորիա» ապրանքանիշ
Նելլի Պողոսյան` գ. Ամասիա, Շիրակի մարզ, լավաշի արտադրություն, որը հայրենի գյուղում առաջին է եղել
5. «Լավագույն սկսնակ կին գործարար» անվանակարգ
Հասմիկ Հարությունյան` ք. Երևան, «YES! Republic» մանկական ինտելեկտուալ ակումբ:
Նելլի Ամիրխանյան` գ. Կոթի, Տավուշի մարզ, հացամթերքի արտադրություն:
6. «Լավագույն արտահանող կին գործարար» անվանակարգ
Մարիա Սոբոլևա` ք. Երևան, Մեղրի արտադրություն։ Արտահանում է Ռուսաստան և Բենելյուքսի երկրներ:
Նելլի Ներսիսյան` գյուղ Մաստարա, Արագածոտնի մարզ, «Մաստարաչեդո» ընկերություն. պանրի արտադրություն: Արտահանում է Ռուսաստան:
Վարչապետի մրցանակներից զատ, մրցանակներ էր սահմանել նաև Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ը: ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործադիր տնօրեն Լևոն Մնացականյանը մրցանակ շնորհեց Արցախի 2 կին գործարարի: Խրախուսական պատվոգրեր, նվերներ և մրցանակներ էին սահմանել նաև Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի գործընկեր կազմակերպությունները` ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Գործընկերություն՝ հանուն գյուղական համայնքների բարգավաճման» (USAID/ PRP) ծրագիրը, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ), ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունը (UNIDO) և նրա կողմից իրականացվող «Երիտասարդ ձեռներեցներին աջակցություն» ծրագիրը, ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամը (UNFPA), ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակը (UNHCR), «Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի խորհրդատվություն փոքր բիզնեսներին» գրասենյակը (EBRD ASB) և Գործարարության աջակցության գրասենյակը (EBRD BSO), «Հայաստանի երիտասարդ կանանց ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունը (AYWA), Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը (AUA), Հայկական Կարիտասը (CARITAS):
Հաջողած կին ձեռներեցները իրենց փորձը ներկայացրեցին միջոցառման մասնակիցներին: Մրցանակաբաշխության ավարտից հետո տեղի ունեցավ կլոր սեղան-քննարկում, որը նվիրված էր կին գործարարների խնդիրներին և դրանց լուծման ուղիներին: Այնուհետև միջոցառման մասնակիցները շրջեցին Կին գործարարների ապրանքների ցուցահանդեսով, որը կազմակերպել էին Ասիական զարգացման բանկը (ADB) և Անգլախոսների ասոցիացիան:

“The Best Female Entrepreneur 2017” Award by the RA Prime Minister and the opening of the Expo-Fair in support of women entrepreneurs took place on March 16, at the Armenia Marriott Hotel.
The annual award is carried out under the auspices of the RA Prime Minister, with support of the RA Ministry of Economic Development and Investments. The event has been organized and conducted by the “Small and Medium Entrepreneurship Development National Center” Foundation (SME DNC). The Asian Development Bank (ADB), the German International Cooperation Agency (GIZ), and the USAID/PRP program funded by the US AID have provided financial support to the organization of the Award.
This year's award ceremony was accompanied by a two-day expo-fair that has been initiated by the Asian Development Bank, with support from the English Speaking Association.
The RA Prime Minister Karen Karapetyan welcomed the participants and awarded the prizes to women entrepreneurs.
In his opening remarks, the Country Director of the Asian Development Bank’s Armenia Resident Mission - Shane Rosenthal noted that this event is a good opportunity to celebrate women's entrepreneurship in Armenia, to acknowledge accomplishments, and create awareness of the important role that women-owned and managed business are playing in today’s economy. “This is a story of leadership, of partnership, and of the incredible potential that Armenia has to diversify its economy, help individual businesses to thrive, and create jobs”, - said Mr. Shane Rosenthal.
The main objectives of the Award are: encouraging the entrepreneurial activity and initiative of women in the sphere of economic development of the Republic of Armenia, properly valuing and supporting the achievements of women entrepreneurs in the different sectors of the economy," - noted Levon Mnatsakanyan, Director of the SME DNC.
The following women entrepreneurs were awarded the RA Prime Minister's Award in 6 categories:
1. “The Best Woman Employer” category
Araksya Martirosyan – Yerevan city, IAB International Academy of Business
Irina Chibukhchyan – Yenoqavan village, Tavush Marz, “Apaga Tour” tourism activity
2. “The Best Woman Innovator” category
Marina Grigoryan – Yerevan city, “The Little Einstein” children’s home labs
Narine Khojoyan – Idjevan town, Tavush Marz. “Berq” company: based on modern technologies - production of strawberry, strawberry seedling and blueberry using hydroponic methods, in membrane-covered greenhouses and in open ground.
3. "The Best Brand by Woman Entrepreneur" category
Zaruhi Muradyan - Yerevan city, «Zara Wines» brand Wine production.
Margush Muradyan: Gavar town, Gegharkunik Marz, ANGRET brand, better known as Margush’s gata. Production of Gavar’s traditional gata and pakhlava.
4. “The Best Young Woman Entrepreneur” category
Irina Saribekyan – Yerevan city, public catering, Japanese cuisine: "Sushi Toria" trademark
Nelly Poghosyan – Amasia village, Shirak Marz, lavash bread production, which was the first in her native village
5. "The Best Start-Up Woman Entrepreneur " category
Hasmik Harutyunyan – Yerevan city, «YES! Republic» children's intellectual club.
Nelly Amirkhanyan – Koti village, Tavush Marz, bread/cereals production.
6. "The Best Exporter Woman Entrepreneur" category
Maria Soboleva – Yerevan city, Honey production. Exporting to Russia and the Benelux countries.
Nelly Nersisyan - Mastara village, Aragatsotn Marz, "Mastarachedo" Company: cheese production. Exporting to Russia.
Apart from the Prime Minister's awards, the Armenia’s SME DNC has also established the prizes.
SME DNC Executive Director Levon Mnatsakanyan awarded 2 women entrepreneurs from Artsakh.
Encouragement certificates, gifts and prizes were established by the Armenia SME DNC partner organizations as well: the "Partnership for Rural Community Prosperity» (USAID / PRP) project, implemented with funding from the USAID program, the German Agency for International Cooperation (GIZ), the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) and the "Young Entrepreneurs Support" program implemented by UNIDO, the United Nations Population Fund (UNFPA), the United Nations Office of the High Commissioner for Refugees (UNHCR), the “Advice to Small Businesses" office of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD ASB) and the Business Support Office (EBRD BSO), the «Association of Young Women of Armenia" NGO (AYWA), the American University of Armenia (AUA), the Armenian Caritas (CARITAS).
The successful women entrepreneurs presented their experience to the participants of the event. At the end of the award ceremony, a round table discussion took place, which was dedicated to the problems of women entrepreneurs and the ways to resolving them. Then, the event participants walked through the Women Entrepreneurs’ products Expo, which was organized by the Asian Development Bank (ADB) and the English Speaking Association.