ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այցելել է Երևանում գործող «Օվալ պլաստիկ» ընկերության արտադրամաս։
Ընկերությունն արտադրում է մեկանգամյա օգտագործման պլաստմասե տարաներ և այլ ապրանքատեսակներ (պոլիէթիլենային փաթեթներ, պլաստիկ շշեր, արկղեր, դույլեր և մի շարք այլ պարագաներ):
Պետության աջակցությամբ ընկերությունը ձեռք է բերել սարքավորումներ և շրջանառու միջոցներ, ինչի շնորհիվ ընդլայնել է իր գործունեությունը, մեծացրել արտահանման ծավալները և ուղղությունները։
«Օվալ պլաստիկի» հիմնադիր Վարուժան Խալաթյանը նախարարին է ներկայացրել արտադրական շղթան, ծանոթացրել տեխնիկական սարքավորումներին։ Նախարարը շրջայցի ավարտին ընկերության ներկայացուցիչների հետ քննարկել է «Օվալ պլաստիկի» հետագա ծրագրերը։ Անդրադարձ է եղել նաև ընկերությանը պետության կողմից հետագա օժանդակության հնարավորություններին։
«Ընկերության գործունեությունը հատկապես կարևոր է տեղական արտադրանքով ներմուծման փոխարինման համատեքստում», - իր խոսքում նշել է Սուրեն Կարայանն՝ ընդգծելով, որ բարեխիղճ և աշխատասեր գործարարները վստահաբար կարող են ապավինել պետության աջակցությանը։
Ընկերության հիմնադիր Վարուժան Խալաթյանի խոսքով՝ 2017 թվականի հիմնական ուղղվածությունը լինելու է արտահանման ծավալների մեծացումը։ «Օվալ պլաստիկը» ծրագրում է նախորդ տարվա համեմատ 50% աճ գրանցել։
«Կարծում ենք, որ նախարարի այսօրվա այցը դրական դերակատրություն կունենա։ Ունենք ծրագրեր մեր արտահանման և տեսականու ընդլայման ուղղությամբ, որոնք կապված են ֆինանսավորման հետ։ Այս առումով մենք կրկին ակնկալում ենք պետական աջակցություն», - նշել է ընկերության հիմնադիր Վարուժան Խալաթյանը։
«Օվալ պլաստիկի» հիմնադիրը հավելել է, որ գործունեությունը սկսել են կաթնամթերքի փաթեթավորումից, իսկ այսօր շուրջ 500 արտադրատեսակ ունեն։
«ՓՄՁ ներդրումներ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Արթուր Բադալյանը նշել է․
«Այս ընկերության հետ համագործակցում ենք 2015 թվականից, և այն լուրջ հաջողություններ է գրանցել։ Ընկերությունը սկզբում ուներ մոտ 1,5 մլրդ դրամ տարեկան շրջանառություն, շուրջ 100 աշխատակից, իսկ այսօր տարեկան շրջանառությունը գրեթե կրկանապատկվել է, իսկ աշխատատեղերը 300-ից ավելի են։ Ընկերությանը տրամադրել ենք շուրջ 340 մլն դրամ վարկ երկու փուլով՝ սուբսիդավորելով նաև 3 տոկոսը։ Առաջիկայում նախատեսում ենք շարունակել համագործակցությունը։ Ընկերության գործունեությունը մեր տնտեսության համար ռազմավարական է, քանի որ փոխարինում է Թուրքիայից ներկրված արտադրանքին»։

Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan visited “Oval Plastic” company in Yerevan. The company is engaged in production of disposable plastic terms and other products as PE bags, plastic bottles, crates, cans, jars, reusable containers intended for microwave ovens also etc.
By the state assistance the company acquired new equipment and working capital that expanded tis activity, increased the export volumes and directions.
Founder of “Oval Plastic” LLC Varujan Khalatyan presented the Minister the production chain, the technical equipment.
Ending the tour Minister Karayan discussed the Oval Plastic’s future plans with the company representatives. “The company’s activity is especially important in the context of replacement of imports by local production”, Minister Karayan said, stating that hard-working businessmen can confidently rely on the state assistance.
Varujan Khalatyan said, that in 2017 the major target is going to be the increase of export volumes. The company plans to record 50% growth compared to previous year. “We believe that the Minister’s today’s visit will have a positive impact. We have programs on expanding the export and the product types which are connected with the financing. In this sense we again expect the state support”, he said, adding that they have launched their activity in dairy packaging, but today they have over 500 product types.
SME Investments UCO CJSC Executive Director Artur Badalyan stated: “We are cooperating with this company since 2015, and it recorded serious achievements. From the very start the company had nearly 1.5 billion AMD annual turnover, over 100 workers, but today its annual turnover is almost doubled, and it has more than 300 jobs. We have provided the company over 340 million AMD loan at two stages, by subsidizing also the 3%. We plan to continue the cooperation in future as well. The company’s activity is strategic for our economy since it replaces the products imported from Turkey”.