Աբու Դաբիում կայացած հայ֊էմիրաթական ներդրումային համաժողովը նոր լիցք է հաղորդել երկու երկրների գործարար շրջանակներին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ ԱՄԷ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, մարտի 22-ին՝ Աբու Դաբիում կայացել է հայ֊էմիրաթական ներդրումային համաժողովը։ Համաժողովը կազմակերպվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Աբու Դաբի էﬕրության թագաժառանգ, ԱՄԷ զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանավորությամբ:
Համաժողովի նպատակն էր խթանել Հայաստանի և արաբական երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացումը, գործարարների միջև շփումները, ինչպես նաև ներկայացնել Հայաստանի ներդրումային միջավայրը և առաջարկել տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ ներդրումային նախագծեր:
Համաժողովի շուրջ 300 մասնակիցների թվում էին պետական պաշտոնյաներ, հիմնադրամների ղեկավարներ, վերազգային ընկերությունների, միջազգային կազմակերպությունների, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների հաջող փորձ ունեցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ Հայկական կողմից մասնակցել են ավելի քան 120, իսկ էմիրաթական կողմից` շուրջ 100 ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը գործարար համաժողովի ժամանակ մի շարք հանդիպումներ է ունեցել երկու երկրների գործարար համայնքների ներկայացուցիչների հետ, որոնց արդյունքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ:
Համաժողովի շրջանակում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը հանդիպել է Ազատ տնտեսական գոտիների համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ։ Արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առ այն, որ Հայաստանը կանդամակցի կազմակերպությանը, իսկ կազմակերպությունն իր հերթին կաջակցի Հայաստանի Հանրապետությունում ազատ տնտեսական գոտիների, մասնավորապես նոր ստեղծվող Սյունիքի ԱՏԳ-ի, զարգացմանը։
Համաժողովի ընթացքում KPMG ընկերությունը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային բարենպաստ միջավայրը, այնուհետև ցուցադրվել են գյուղատնտեսության, գյուղմթերքի վերամշակման, այլընտրանքային էներգետիկայի, անշարժ գույքի, ՏՏ, առողջապահության և դեղագործության, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների ոլորտների, ինչպես նաև այդ ոլորտներում հաջողակ բիզնեսների շնորհանդեսները։
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը ներկայացրել է Հայաստանի զբոսաշրջության և հյուրընկալության ոլորտի զարգացումները, օրենսդրական կարգավորումները և ներդրումային հնարավորությունները: Նշվել է, որ 2016 թ. նախորդ երկու տարիների համեմատ 3 անգամ ավելացել է ԱՄԷ-ից Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը։
Շնորհանդեսների ավարտից հետո կայացել են գործարարների երկուստեք (B2B) հանդիպումներ գյուղատնտեսության և գյուղմթերքի վերամշակման, վերականգնվող էներգետիկայի, անշարժ գույքի և շինարարության, ՏՏ և ճշգրիտ ճարտարագիտության, առողջապահության և դեղագործության, զբոսաշրջության, ադամանդագործության և ոսկերչության, տեքստիլի, բանկային և խորհրդատվական, տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտները ներկայացնող ընկերությունների միջև։
Հանդիպումներն անցել են գործնական և փոխշահավետ մթնոլորտում՝ նախօրոք կազմված ժամանակացույցով։ Էմիրաթական կողմին հատկապես հետարքրել է հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքը։ Քննարկումներ են եղել ցանցային ընկերությունների հետ, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել ներկայացնել հայկական արտադրանքն իրենց հարթակներում։
Հանդիպումների արդյունքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավոևվածություններ։ Մասնավորապես, նախնական պայմանավորվածությամբ, առաջիկայում նախատեսվում է Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի պատվիրակության այցը ԱՄԷ, որի ընթացքում տեղի տուրօպերատորներին առավել մանրամասն կներայացվեն Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները։
Համաժողովի ընթացքում կնքվել են մի շարք հուշագրեր, մասնավորապես ՀՀ էներգետիկայի նախարարության և էմիրաթական ընկերության միջև՝ ՀՀ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում 100 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ կատարելու վերաբերյալ: Հիդրո Կորպորացիա ընկերությունների խմբի և Հայաստանի Հանրապետության վերականգնվող էներգիա արտադրողների ասոցիացիայի ջանքերի շնորհիվ, ներդրումային համաժողովի շրջանակներում, Հիդրո Կորպորացիա ընկերությունների խմբի և Estekshaf Investment Company միջև կնքվել է վերականգնվող էներգետիկայի, մասնավորապես հիդրոէներգետիկայի ոլորտում ներդրումների իրականացման Փոխըմբռնման հուշագիր, որով նախատեսված է իրականացնել լայնամաշտաբ և երկարաժամկետ ծրագրեր վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում: Ծրագրերի նպատակն է արդիականացնել արտադրողականության ցածր մակարդակ եւ վարկային ծանր պորտֆել ունեցող, բնապահպանական նորմերի խախտումներով կառուցված ՓՀԷԿ-երը: «Թամարա» ընկերությունը հուշագիր է ստորագրել էմիրաթական իր գործընկերոջ հետ։ Ձեռք են բերվել նաև պայմանավորվածություններ մի շարք այլ ոլորտներում։

The Armenia - United Arab Emirates investment forum gave new impetus to the business communities of the two countries
23 March, 2017
Within President Serzh Sargsyan's working visit to the United Arab Emirates on March 22, under the high patronage of Serzh Sargsyan, President of the Republic of Armenia, and the Crown Prince of Abu Dhabi and Deputy Supreme Commander of the UAE Armed Forces His Highness Sheikh Mohammed bin Zayed bin Sultan Al-Nahyan the UAE – Armenia Investment Forum 2017 was organized at Emirates Palace, Abu Dhabi, UAE.
The forum is called to boost economic relations between Armenia and Arab states, encourage contacts between the entrepreneurs, present the investment climate in Armenia and mutually beneficial investments projects in different areas.
The forum brought together around three hundred participants including governmental officials, heads of international organizations and institutional funds, top executives from multinational corporations, as well as representatives of companies with foreign investments established in Armenia.
More than 120 representatives from Armenian side and representatives over 100 companies from the UAE attended the UAE – Armenia Investment Forum.
During the Forum the Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan had a series of meetings with representatives of the business communities of the two countries. As a result a number of agreements were reached.
Within the framework of the Forum the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Hovhannes Azizyan met the representatives of the World Organization of free economic zones.
During the conference, KPMG presented a favorable investment environment of Armenia, as well as presentations on agriculture and animal husbandry, energy, healthcare and pharmaceuticals, IT & Engineering, tourism and real estate, success stories of foreign companies operating in Armenia, as well as a number of investment projects.
The Chairperson of the State Committee for Tourism Zarmine Zeitountsian gave a presentation on the development of Armenia’s tourism and hospitality industry, its legislative reforms and investment opportunities. It was noted that the number of UAE tourists arriving in Armenia has increased threefold in 2016, compared to the previous two years. Tourists visiting Armenia enjoy the country’s favorable climatic conditions, clean air, green landscapes, a safe environment, modern evening entertainment venues, and centuries-old history.
The Armenia-UAE investment forum was concluded with B2B meetings between potential investors and entrepreneurs aimed at developing further economic cooperation between Armenia and Arab countries.
The Arab and Armenian businessmen representing the agriculture, energy, pharmaceuticals, IT, tourism and real estate sectors have established new business contacts.
During the conference a number of memorandums were signed.
Memorandum of Understanding was signed between the RA Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources and the UAE Company. The same Company signed Cooperation agreement with the Union of small hydropower plants. "Tamara" company signed a Memorandum with his UAE counterpart.
The Armenian-Emirates investment forum gave new impetus to the business communities of the two countries.