Ապրիլի 5-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում, պետություն-մասնավոր հատված երկխոսության հարթակի շրջանակներում, տեղի է ունեցել հանդիպում ՀՀ թեթև արդյունաբերության գործատուների միության համանախագահների հետ։
Քննարկումն անցկացրել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը։
Հանդիպման ընթացքում փոխնախարարը ներկայացրել է ոլորտի զարգացմանն ուղղված ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) հետ համատեղ իրականացվող աշխատանքը, ինչպես նաև այն հիմնական ուղղությունները, որոնց զարգացումն էական է ոլորտի առաջընթացի համար:
Անդրադարձ է եղել նաև ոլորտում առկա խնդիրներին և դրանց հնարավոր լուծման ուղիներին, մասնավորապես` կադրերի վերապատրաստման, արտերկրում առևտրի տներ հիմնելու, Հայաստանում և արտերկրում միջազգային մասնագիտացված մրցույթների և համաժողովների անցկացման, ինչպես նաև գործողությունների ծրագրի վերամշակման անհրաժեշտությանը:
Հանդիպման ավարտին փոխնախարար Տիգրան Խաչատրյանը, նման քննարկումներն առավել առարկայական դարձնելու և ըստ ուղղությունների քայլերի հաջորդականությունն ուրվագծելու նպատակով, առաջարկել է Թեթև արդյունաբերության գործատուների միության ղեկավարությանը հետագա հանդիպումների համար յուրաքանչյուր հարցի առնչությամբ ներկայացնել հստակ և հիմնավորված ծրագրեր և առաջարկներ` նշելով նաև դրանցում պետության մասնակցության հնարավոր ձևաչափը:

On April 5, within the framework of Government-Private sector dialogue platform, a meeting with the Co-Chairmen of Light Industry Employers’ Union took place at the Ministry of Economic Development and Investments of RA.
The discussion was run by the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Tigran Khachatryan.
During the meeting, the Deputy Minister represented joint activity implemented with the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) aimed at the development of the sector, as well as development of the main directions essential for progress of the sector.
The sides spoke on the problems of the sector and possible ways of their solution, particularly the importance of personnel training, establishment of trade houses abroad, organizing international contests and conferences in Armenia and abroad, action plan development.
At the end of the meeting, Deputy Minister Tigran Khachatryan offered the Heads of Light Industry Employers’ Union to present clear and reasonable suggestions and programs relating to each issue indicating the possible format of Government participation.