Ռուսաստանում ներկայացվել է հայկական զբոսաշրջային արդյունքը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը ամփոփել է վերջերս Մոսկվա կատարած այցի և այնտեղ կազմակերպված միջոցառումների արդյունքները։ Այցի և միջոցառումների նպատակն էր ներկայացնել հայկական զբոսաշրջային գրավչությունը և նպաստել զբոսաշրջության ոլորտում հայ-ռուսական փոխգործակցության զարգացմանը։
«Ռուսաստանի Դաշնությունում հայկական զբոսաշրջային արդյունքի շնորհանդեսի ժամանակ տեղի է ունեցել խաղարկություն, որի ընթացքում EnjoyArmenia հաշթեգով ամենաշատ լայք հավաքած լուսանկարի հեղինակը եռօրյա ճանաչողական այցով կժամանի Հայաստան», - լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ մարտի 31-ին և ապրիլի 1-ին Ռուսաստանի Դաշնությունում՝ ԺՏՆՑ (ВДНХ) «Հայաստան» տաղավարում, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ, ներկայացվել է հայկական ազգային խոհանոցը, կազմակերպվել է ուտեստների և հայկական կոնյակի, գինու և մրգային օղիների համտես։ «Կարին» պարային համույթի գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը հյուրերի համար բացահայտել է հայկական պարարվեստը: «Մարաշլեան ֆոտո ատելիեի» մասնակցությամբ ներկայացվել են հայկական տարազների հավաքածուի նմուշներ, կազմակերպվել է լուսանկարների ցուցահանդես: Ինչպես նաև տեղի են ունեցել հանդիպումներ Ռուսաստանի Զբոսաշրջության դաշնային գործակալության ղեկավարության, զբոսաշրջության ոլորտի մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների և մասնագիտացված լրագրողների հետ: Քննարկվել է ռուսաստանյան շուկայում Հայաստանի, Արցախի և հայկական զբոսաշրջային արդյունքի առավել ակտիվ ներկայացման հարցը, ռուսաստանյան լրատվամիջոցների` Հայաստան ճանաչողական այցի կազմակերպման հնարավորությունը:
«Հայկական մի շարք զբոսաշրջային ընկերություններ ռուսաստանյան շուկային արդեն իսկ առաջարկում են դեպի Հայաստան բազմազան զբոսաշրջային փաթեթներ», - հանդիպման ավարտին հավելել է զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը:
Նշենք նաև, որ մեկնարկել են բանակցություններ ռուսաստանյան ОРТ հեռուստաընկերության հետ՝ «Непутевые заметки» հաղորդաշարի շրջանակում Հայաստանի զբոսաշրջային արդյունքն ու գրավչությունները ներկայացնող հաղորդման նկարահանման և հեռարձակման վերաբերյալ։ Այդ նպատակով ընթացիկ տարվա մայիս-հունիսին ակնկալվում է նկարահանող խմբի հյուրընկալումը Հայաստանում, որի ընթացքում խումբը կայցելի Հայաստանի տեսարժան վայրերը և նկարահանումներ կիրականացնի։

Armenia’s tourism result presented in Russia
Zarmine Zeitountsian, Chairperson of State Tourism Committee of Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments summed up the results of the visit to Moscow and the events organized there during a press conference.
The purpose of the visit and events was to introduce the tourist attractions and contribute to the development of Armenian-Russian cooperation in tourism sector.
During the presentation on Armenia’s tourism opportunities a lottery was held. ”The author of a photo, who collects the most likes with EnjoyArmenia hashtag, will have a chance to visit Armenia" , said Zarmine Zeitountsian, Chairperson of State Tourism Committee of Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments during the meeting with representatives of mass media.
She also informed, that from March 31 to April 1, with cooperation of the Armenian Embassy in the Russian Federation Armenian cuisine culture was presented, a tasting of foods and alcoholic beverages was held during the Exhibition of Achievements of the National Economy in Moscow.
Artistic director of "Karin" ethnic song and dance ensemble Gagik Ginosyan presented the Armenia dance to guests.
With the participation of "Photo Atelier Marashlyan" Armenian traditional costumes (taraz) were presented, exhibition of photos was organized.
The presentation of tourism result of Armenia and Artsakh was held during the Exhibition of Achievements of the National Economy in Moscow with the participation of representatives of Russia’s Federal Agency for Tourism, Russian tour operators and media representatives. The presentation aimed at increasing Armenia’s recognition and boosting tourism result.
"A number of Armenian travel agencies offer a variety of tour packages to Armenia ", added Zarmine Zeitountsian, Chairperson of State Tourism Committee of Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments at the end of the meeting.
In the framework of Russian popular TV program Armenia’s tourism result and attractions will be presented. This is a perfect chance to contribute to further increasing Armenia’s reputation within Russians.