Կնքվեց ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման պայմանագիրը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և «Սյունիք Ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ-ի միջև ապրիլի 19-ին կնքվեց ՀՀ Սյունիքի մարզում ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման պայմանագիրը, որը ստորագրեցին նախարար Սուրեն Կարայանը և ՍՊԸ-ի տնօրեն Էդուարդ Ղուկասյանը։
Պայմանագրի առարկան են Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Ագարակ քաղաքային, Կարճևան գյուղական համայնքների և Արաքս գետով պարփակված տարածքում ստեղծված գյուղատնտեսության, մշակող արդյունաբերության, էլեկտրականության մատակարարման, մեծածախ առևտրի, փոխադրումների և պահեստային տնտեսության, մասնագիտական և տեխնիկական գործունեության, մշակույթի, զվարճությունների և հանգստի ոլորտներում արտադրաարդյունաբերական և լոգիստիկ ԱՏԳ կազմակերպման, ԱՏԳ ենթակառուցվածքների ստեղծման և զարգացման, կազմակերպչի կողմից ծառայությունների մատուցման, այդ ծառայությունների սակագների սահմանման, ներդրումների իրականացման, ԱՏԳ շահագործողների ներգրավման և ԱՏԳ գործունեության հետ կապված այլ իրավահարաբերությունները:
Մեկնարկը նախատեսված է 2017 թվականի հոկտեմբերի կեսերին։ Կազմակերպչի կողմից առաջին փուլում կիրականացվեն շուրջ 10 մլն դոլարի ներդրումներ, իսկ ազատ տնտեսական գոտում գործունեության ընթացքում ակնկալվում է, որ կներգրավվեն շուրջ 120 շահագործող ընկերություններ, որոնք կիրականացնեն 350-400 մլն դոլարի ներդրումներ, կստեղծեն ավելի քան 2500 նոր աշխատատեղեր, իսկ միջին տարեկան արտահանումը կլինի շուրջ 80-100 մլն դոլար:

Agreement on creation of Free Economic Zone signed
Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan and Director of Syunik Free Economic Zone LLC Eduard Ghukasyan signed an agreement on April 19 on the organization of FEZ in Syunik province.
The subject of the agreement is the organization of production industrial and logistics FEZ, creation and development of FEZ infrastructures, services provision by the organizer, defining tariffs for other services, implementation of investments, attracting FEZ operators and other legal relations related with the FEZ activity in the fields of agriculture, processing industry, electricity supply, wholesale trade, transportation and logistics, professional and technical activity, culture and entertainment in Agarak urban, Karchevan rural communities of Syunik province. The FEZ will launch in mid-October, 2017. At the first stage over 10 million USD investments will be made by the organizer, and during the activity in the FEZ it is expected to attract over 120 operating companies that will carry out 350-400 million USD investments, will create more than 2500 jobs, and the annual average export will be over 80-100 million USD.