ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և չեխական «Գրանդերա» փակ բաժնետիրական ընկերության միջև ապրիլի 26-ին ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր։ Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և «Գրանդերա» ՓԲԸ կառավարման նախագահ Կարել Կրեյզան։
Հուշագրով նախատեսվում է կողմերի միջև գործընկերային հարաբերությունների ստեղծում և երկարաժամկետ, արդյունավետ ու փոխշահավետ գործակցության զարգացման ապահովում՝ ուղղված Հայաստանի քաղաքների և գյուղերի փողոցային լուսավորության արդիականացման ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև լուսադիոդային լուսավորման համակարգերի արտադրության ժամանակակից գործարանի կառուցմանը։
Նոր գործարանի կառուցումը հնարավորություն կընձեռի ստեղծելու լուսադիոդային լուսավորման համակարգերի մրցունակ հայկական արտադրանք, իսկ արտադրության ընդլայնումը նոր շուկաների հնարավորություն կբացի ինչպես Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում, այնպես էլ ԵԱՏՄ անդամ երկրներում։
Լուսադիոդային լուսավորման համակարգերի արտադրության գործարանի կառուցումը նախատեսվում է իրականացնել 15 ամիսների ընթացքում։ Գործարանի նախնական հզորությունը կկազմի տարեկան 18 000 միավոր։ Առաջին փուլում նախատեսվում է 170 աշխատատեղերի ստեղծում, արտադրության ընդլայնման արդյունքում աշխատատեղերի թիվը նախատեսվում է հասցնել մինչև 400-ի։
Ներդրումային ծրագրի իրակակացման շրջանակում, ըստ անհրաժեշտության, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից «Գրանդերա» ընկերությանն աջակցություն կցուցաբերվի ՀՀ կառավարության կողմից սահմանված օժանդակության գործիքակազմից։
Նախարար Սուրեն Կարայանը նշել է․ «Ուրախ եմ, որ Հայաստանում պատրաստվում եք ներդրումներ իրականացնել։ Մենք պատրաստ ենք Ձեզ հետ համագործակցել բոլոր հնարավոր ուղղություններով և աջակցություն ցուցաբերել»։
«Հայաստանը շատ հետաքրքիր է մեզ համար․ այն ունի ազատ շուկա, և մենք այստեղ ոչ մի խոչընդոտ չենք հանդիպել։ Ես զգում եմ Հայաստանի մեծ ներուժը։ Դուք նոր տեխնոլոգիաների կարիք ունեք, և դա մենք միասին կստեղծենք։ Մենք նաև կապահովենք նոր աշխատատեղեր»,- նշել է «Գրանդերա» ՓԲԸ կառավարման նախագահ Կարել Կրեյզան՝ հավելելով, որ ՀՀ կառավարության՝ մասնավորապես Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ աշխատանքը շատ արդյունավետ է եղել։

On April 26, a memorandum of cooperation was signed between the Ministry of Economic Development and Investments of RA and Czech "Grandera" CJSC.
The memorandum was signed between Suren Karayan, Minister of Economic Development and Investments of RA and Karel Krejza, Chairman of the board of "Grandera" CJSC.
According to the memorandum it is planned to establish partnership cooperation between the sides and ensure development of long-term, effective and mutually beneficial cooperation aimed at modernization of street lighting in towns and villages of Armenia, as well as construction of modern plant for production of LED lighting systems.
The construction of plant will enable to produce competitive Armenian LED lighting systems. The expansion will open opportunity for new markets both in Islamic Republic of Iran and member states of the Eurasian Economic Union.
The construction of the plant is planned to be implemented within 15 months. The plant's prior capacity will compile 18 000 points. For the first phase is planned to create 170 workplaces. As a result of production expansion, it is expected to reach the number of workplaces to 400.
Within the framework of investment program implementing, if it is necessary, the Ministry of Economic Development and Investments of RA will provide assistance to "Grandera" CJSC from the toolset defined by the Government of RA.
Minister Suren Karayan noted." I am happy that you are going to make investments in Armenia. We are ready to cooperate with you in all possible directions and provide support".
"Armenia is very interesting to us; it has free market and we didn’t meet any obstacle in Armenia. I feel a great potential in Armenia. You actually need new technologies and we will create it together. We will also create new job opportunities”,- noted Karel Krejza, Chairman of the board of "Grandera" CJSC, adding that the work with the Armenian Government, particularly with the Ministry of Economic Development and Investments has been very effective.