Լիբանանի պլանավորման պետական նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է Ծիծեռնակաբերդ
Լիբանանի Հանրապետության պլանավորման պետական նախարար Միշել Ֆարաոնի գլխավորած պատվիրակությունը, Հայաստան կատարած այցի ավարտին, ապրիլի 29-ին` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի ուղեկցությամբ, այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ և Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցել Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին:
Ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում իր գրառման մեջ Միշել Ֆարաոնը նշել է. «Անհավանական է այն, ինչ տեսանք այստեղ, սակայն, ցավոք, իրականություն է»: Այնուհետև Լիբանանի Հանրապետության պլանավորման պետական նախարարը ծաղկեպսակ է դրել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, որից հետո պատասխանել է ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հարցերին:
- Շատ հուզված եմ, որ այստեղ եմ: Այս ողջ ցավի մեջ ես տեսա հույսը` ապրելու հույսը: Հեռվից բոլորովին այլ է, իսկ այստեղ` այս հուզիչ պատկերները տեսնելով, յուրաքանչյուր մարդ աշխարհում պարզապես պետք է ընդունի և ճանաչի Հայոց ցեղասպանության փաստը: Ամենակարևոր հանգամանքը հենց այդ ճանաչումն է: Ես գալիս եմ մի երերից, որի ժողովորդը նույն ժամանակահատվածում մեծ տառապանքներ է տեսել: Հայաստանում և Լիբանանում բոլորս գիտակցում ենք, որ պետք է կանխել այս խավարը: Մենք այսօր էլ պետք է ճիգեր գորադրենք, որպեսզի բոլորիս ջանքերով, միջազգային բորոր բարձր ատյանների միջոցով աշխարհում կանխվի արյունահեղությունը, - ասել է Միշել Ֆարաոնը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ:

On April 29, the Lebanese delegation led by Lebanon's State Minister Michel Pharaon accompanied by Armenian Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan visited Armenian Genocide Museum-Institute and Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex, paying tribute to the memory of the Armenian Genocide victims.
Michel Pharaon left a note in the Memory Book of Honorable Guests of the Genocide Museum-Institute.
“It is difficult to believe what we saw here, but, unfortunately it is true,” in his text written in the Memory Book of Honorable Guests of the Genocide Museum-Institute Pharaon noted.
“I saw a hope amid all this pain – a hope to live. Everything is different from the distance, but here, seeing this touching images every person in the world must simply accept and recognize the fact of the Armenian Genocide. The most important thing is the recognition itself. I come from a country the people of which faced great sufferings in the same period. All of us in Armenia and Lebanon realize that this darkness must be prevented. Today we must take efforts to stop the bloodshed in all over the world through all the high-level international organizations,” Michel Pharaon told the reporters.