Մայիսի 3-ին, Երևանում կայացել է «Հայաստանում ներդրումների խթանման և ներդրումային քաղաքականության ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացում» Թվինինգ ծրագրի՝ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներին նվիրված համաժողովը և ծրագրի պաշտոնական փակման արարողությունը: Ծրագրի եվրոպական գործընկերն էր օտարերկրյա ներդրումների և արտահանման զարգացման ֆրանսիական պետական գործակալությունը՝ «Բիզնես Ֆրանսը»: Հայկական կողմից ներգրավված են եղել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունն ու Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը։
Համաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես են եկել․ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ, ծրագրի հայաստանյան ղեկավար Գարեգին Մելքոնյանը, Եվրոպական Միության պատվիրակության ներկայացուցիչ, համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանը, «Բիզնես Ֆրանս» ֆրանսիական պետական գործակալության գործադիր տնօրեն Կարոլին Լեբուշեն և Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն։ Բանախոսները կարևորել են Թվինինգ ծրագրի իրականացումը Հայաստանում և ընդգծել ծրագրի արդյունավետությունը։
Համաժողովին օտարերկրյա ներդրող ընկերությունների, Եվրամիության Հայաստանի գրասենյակի, այլ միջազգային կառույցների ու մեր երկրի տնտեսական ոլորտի պատասխանատուները քննարկել են ներդրումային միջավայրը, հնարավորությունները, կառավարության աջակցության ծրագրերը:
Թվինինգ ծրագրի շրջանակում 16 ամսվա ընթացքում հայ մասնագետներին ներկայացվել է եվրոպական լավագույն փորձը. նախարարության և հիմնադրամի մասնագետներին եվրոպական 20 փորձագետներ փոխանցել են ներդրումների ներգրավման՝ «Բիզնես Ֆրանսի» կողմից ընդունելի արդյունավետ գործիքակազմը։ Շեշտը դրվել է դեպի Հայաստան ներդրումների խթանման, օտարերկրյա ընկերությունների մասնաճյուղ հիմնելու, նոր աշխատատեղերի ստեղծման ու տնտեսական զարգացման վրա։ Այս մոդելը կիրառում են աշխարհի առաջադեմ երկրների ներդրումների խթանման գործակալությունները։ Մասնավորապես.
• աշխատանքներ են տարվել ոլորտային ներդրումային ռազմավարության մշակման ուղղությամբ. այդ թվում՝ թիրախավորվել են ներդրումային ոլորտները, իրականացվել է համեմատական վերլուծություն այլ համադրելի երկրների հետ, SWOT վերլուծություն և այլն,
• նախապատրաստվել են Հայաստանի վերաբերյալ տեղեկատվական նյութեր,
• ստեղծվել է պոտենցիալ ներդրողների տվյալների շտեմարան,
• «Բիզնես Ֆրանսի» աջակցությամբ՝ ՀԶՀ-ի կողմից Ֆրանսիայում անցկացված Հայաստանի ներդրումային միջավայրի քարոզարշավի արդյունքում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը սերտ կապեր է հաստատել 136 ընկերության հետ, ի հայտ է եկել 9 նոր հնարավորություն և 11 ներդրումային նախագիծ:
Ծրագիրն իրականացվել է Հայաստանում արտաքին ներդրումների խթանման քաղաքականությունը զարգացնելու և օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ավելացման միջոցով տնտեսական աճի, աշխատատեղերի ստեղծման՝ կառավարության՝ ի դեմս ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ու Հայաստանի Զարգացման Հիմնադրամի, քայլերին աջակցելու նպատակով: Ծրագրի բյուջեն կազմել է 810 000 եվրո, որն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է Եվրամիության կողմից։

European experts transfer their experience in attracting investment to appropriate economic bodies in Armenia. Closing ceremony of the EU's Twinning Project
3 May, 2017
The foreign direct investment conference today marks the official closing ceremony of the EU's Twinning Project “Strengthening the Investment Promotion and Investment Policy Institutional Framework of Armenia.” The project implementer, Business France, is the French government agency for foreign investment and export development. Also involved in the project were the RA Ministry of Economic Development and Investments and the Development Foundation of Armenia (DFA).
Foreign investment companies, officials from the EU delegation to Armenia, international institutions and the country's economic sector discussed the investment environment, opportunities, and government support programs at the conference (agenda attached).
Over the course of sixteen months, Armenian professionals were introduced to the best European practices within the framework of the project; twenty European experts presented effective business tools, approved by Business France, for attracting investment, to specialists from the Ministry of Economic Development and Investments and DFA. Emphasis was placed on the promotion of investments to Armenia, the establishment of foreign company branches, job creation and economic development – a model currently followed by investment promotion agencies in developed countries.
The following progress was made:
• Sectoral investment strategies were created and developed; certain investment sectors were targeted, SWOT analyses were carried out, as well as comparative analyses with other countries.
• Promotional materials about Armenia were created.
• A database of potential investors was established.
• As a result of the campaign to promote Armenia’s investment environment in France, organized by DFA in partnership with Business France, DFA established connections with 136 companies, and 9 new opportunities and 11 investment projects emerged.
The project was implemented in order to develop the foreign investment policy of Armenia, and contribute to economic growth, job creation, and the potential of the government (Ministry of Economic Development and Investments, and the Development Foundation of Armenia), by increasing foreign direct investment. The project budget was around €810,000, fully funded by the European Union.