Մարզերում զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնները կավելանան
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի և IRAPA (Ռոնալպյան խմբավորումների միջհամագործակցությունը Հայաստանի համար) ֆրանսիական և հայկական համայնքների համագործակցային հարթակի նախաձեռնությամբ մայիսի 15-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում կայացել է հանդիպում-քննարկում զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման նպատակն է տեղեկատվական կենտրոնների առկա աշխատանքային խնդիրների մասին տեղեկատվության փոխանակումը, փոխադարձ կապի ստեղծումը, ինչպես նաև զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնների համակարգի ձևավորման հարցերը:
«Զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնների գործունեությունը կարևորվում է զբոսաշրջիկներին անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրելու և նրանց հետ հետադարձ կապ ապահովելու տեսանկյունից: Իսկ համակարգի ձևավորումը բխում է միասնական հավաստի տեղեկատվության տրամադրման անհրաժեշտությունից»-իր խոսքում նշել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը:
Հանդիպմանը ներկա էին ինչպես զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնների, այդպես էլ տեղեկատվական կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ և մասնագետներ, ովքեր կիսել են իրենց գիտելիքները առկա միջազգային փորձի և մոդելների վերաբերյալ՝ տալով նաև գործնական խորհուրդներ մասնակիցներին:
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի զբոսաշրջային զարգացման տարեկան ծրագրի շրջանակներում նախատեսված է պետական աջակցություն թվով 5 զբոսաշրջության տեղեկատվական կենտրոններին:

With the initiative of the State Tourism Committee of Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments and IRAPA cooperation platform of French and Armenian communities, a meeting was held on May 15 with the representatives of the tourist information centers.
The meeting focused on the issues related to the activities of the information centers, establishment of contacts, as well as issues over forming a system of tourist information centers.
In the words of Zarmine Zeitountsian, Chairperson of the State Tourism Committee, the activity of the tourism information centers is highlighted in terms of providing the required information to the tourists and the providing them with the feedback. She added that the formation of the system stems from the necessity of providing unified, accurate information.
The meeting was attended by representatives and experts both from information centers and information management bodies, who shared their knowledge regarding the available international experience and models, providing the participants with practical tips.
To note, in the framework of 2017 annual tourism development program 5 state-sponsored tourist information centers are set to be created.