Մայիսի 17-ին Երևանում Բելգիա-Հայաստան առևտրի պալատի նախաձեռնությամբ անցկացվեց B2B ձևաչափով հանդիպում` մի խումբ գործարարների մասնակցությամբ Հայաստանից, Բելգիայից և Կոնգոյից:
Հանդիպմանը մասնակցում էր ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը:
Անդրադառնալով հայ-բելգիական համագործակցությանը Հ.Ազիզյանն իր խոսքում նշեց. «Բելգիայի հետ առևտրաշրջանառության ծավալները ﬔծ չեն, սակայն կարծում ենք, որ բելգիական կապիտալը պետք է հետաքրքրված լինի ներդրուﬓեր իրականացնել Հայաստանում: Նախարարությունը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային ﬕջավայրը: Բելգիայի ներկայացուցիչները նշել են իրենց հետաքրքրող ոլորտները»,- ասաց Ազիզյանը:
Բելգիա-Հայաստան առևտրի պալատի նախագահ Վալերի Սաֆարյանը միջոցառման ընթացքում հանդես եկավ շնորհանդեսով` ներկայացնելով Բելգիա-Հայաստան առևտրի պալատի գործունեությունը: Նշելով, որ իրենց նպատակն է ակտիվացնել հայ-բելգիական գործարար համագործակցությունը և նպաստել գործարարների ներդրումային մտադրությունների իրագործմանը նա առանձին առանձին ներկայացրեց իրենց հետ ժամանած գործարարներին:
Վերջիններս գործունեություն են ծավալում շոկոլադի և հրուշակեղենի արտադրության, հանքարդյունաբերության, կենսաչափական անձնագրերի և ID քարտերի տպագրության և մի շարք այլ ոլորտներում և հետաքրքրված են Հայաստանում գործունեություն իրականացնելու հնարավորությամբ:
Վ.Սաֆարյանը նաև ավելացրեց, որ Կոնգոյում ևս հետաքրքրված են Հայաստանի հետ համագործակցությամբ և կա մտադրություն հայ արտադրողների ու արտահանողների հետ քննարկելու համագործակցության հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում գործարարները ներկայացրեցին իրենց ծրագրերն ու մտահղացումները, մտքեր փոխանակեցին համատեղ համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ:

On May 17, with the initiative of Belgian Armenian Chamber of Commerce, B2B session took place in Yerevan joined by numerous businessmen from Armenia, Belgium and the Democratic Republic of Congo.
Meeting was attended by the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Hovhannes Azizyan.
Speaking about the cooperation between Armenia and Belgium, Hovhannes Azizyan mentioned, “Trade turnover volumes with Belgium are not so high, but we think that Belgian capital should be interested in investing in Armenia. The officials of the Ministry represented the investment environment of Armenia.”
The Chairman of Belgian Armenian Chamber of Commerce Valéry Safarian delivered presentation on the activity of Belgian Armenian Chamber of Commerce mentioning that the main goal of the Chamber is to activate Belgian-Armenian business cooperation and contribute to the realization of the investment intentions of entrepreneurs. They are operating in the fields of chocolate and confectionery manufacturing, mining, biometric passports and ID cards printing, etc., and are interested in implementing activity in Armenia.
Valéry Safarian added that businessmen from Congo are interested in cooperating with the Armenian manufacturers and exporters.
During the meeting the parties represented their business plans and ideas, exchanged views on prospects of cooperation.