2017 թվականի հուլիսի 29-ին Գյումրիում տեղի կունենա Արհեստի ու արվեստի փառատոն՝ «Լենդուտա» խորագրով, որի առանցքային գաղափարն է մշակույթով արտահայտել սերն ու նվիրվածությունը Գյումրու ֆենոմենի նկատմամբ: Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի և Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի առաջարկությամբ և աջակցությամբ:
Մայիսի 17-ին տեղի ունեցավ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Մեխակ Ապրեսյանի և Գյումրու «Berlin Art Hotel»-ի տնօրեն Ալեքսան Տեր-Մինասյանի ասուլիսը` նվիրված փառատոնին:
«Մեր գլխավոր նպատակն է փառատոնը դարձնել Գյումրու ու շրջակա համայնքների տնտեսական ներուժը, պատմությունը, մշակույթը, զբոսաշրջային հնարավորությունները ներքին ու միջազգային շուկային ներկայացնելու հարթակ: Հին քաղաքի համապատկերում կհառնի նաև ժամանակակից քաղաքի տեսլականը՝ ուշագրավ ոչ միայն բնակիչների, այլև զբոսաշրջիկների համար»-իր խոսքում նշել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Մեխակ Ապրեսյանը:
Միջոցառումների անցկացման հիմնական վայր է ընտրվել Գյումրու Աբովյան փողոցը, որտեղ լավագույնս արտացոլված է հին Գյումրու շքեղ կոլորիտը՝ զուգակցված նորին:
Փառատոնի ընթացքում կներկայացվեն Ալեքսանդրապոլ-Գյումրու ավանդական արհեստները՝ արվեստի պրիզմայով՝ թատերական արարներով, երաժշտական ներկայացումներով ու համերգներով (աշուղականից մինչև ռոք), ցուցահանդեսներով (դասականից ընդհուպ ժամանակակից արվեստ):
Նշենք, որ փառատոնի ընթացքում մասնակիցները կարող են ընտրել իրենց գեղագիտական ճաշակին վայել հուշանվերներ կամ հուշաիրեր, ինչպես նաև քիմքին վայել համադամային ուտեստներ, որոնք առավելապես բնորոշ են Գյումրու մշակութային կենցաղին ու ավանդական ազգային խոհանոցին:

Lenduta Arts and Crafts Festival to be held in Gyumri
On July 29 Arts and Crafts festival, entitled ‘Lenduta’, will be held in Gyumri. The festival program features displays of the traditional arts and crafts of the city, accompanied by musical performances and concerts.
The project is implemented by suggestion and support of the State Committee of Tourism and Development Foundation of Armenia.
On May 17 a press conference of the Deputy Chairmen of the State Tourism Committee of Armenia Mekhak Apresyan and Director of the city’s Berlin Art Hotel Aleksan Ter-Minasyan was held.
“The organizers of the festival intend to turn Gyumri’s Vardanants Square into a big open-air café during that day. They have already reached initial agreements with the business operators of the area. The objective is not just in eating but holding screenings of musical films about Gyumri on the big screen.
“Gyumri will be presented with its arts and crafts, taste and smell. This is good example of public-private sector cooperation. Gyumri has great potential to become a regional tourism center. Preconditions exist, two airlines operate flights from Gyumri. We are going to contribute to Gyumri’s development through various events, including this festival”, Mekhak Apresyan said.
Deputy Chairmen of the State Tourism Committee of Armenia Mekhak Apresyan noted that the festival will be held annually.