Կայացել է ԵՄ աջակցության ծրագրավորման, կառավարման և համակարգման փորձի փոխանակմանը նվիրված աշխատաժողովը
18 Մայիս, 2017
Մայիսի 18-ին Երևանում, «Դաբլ Թրի բայ Հիլթն» հյուրանոցում, մեկնարկել է Եվրոպական միության աջակցության ծրագրավորման, կառավարման և համակարգման փորձի փոխանակմանը նվիրված երկօրյա աշխատաժողովը՝ Սերբիայի, Ուկրաինայի, Վրաստանի և Հայաստանի ԵՄ աջակցության համակարգման պետական մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Աշխատաժողովի նպատակն է ներկայացնել և քննարկել վերոնշյալ գործընկեր երկրներում և Հայաստանում ԵՄ աջակցության համակարգման մեխանիզմները և ընթացակարգերը, առկա գործիքակազմը և դրանց կիրառումը երկրների առաջնահերթ խնդիրների լուծման ընթացքում։
Աշխատաժողովին ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության գործառնական բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանը։
Իր ողջույնի խոսքում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը նշել է, որ Եվրոպական ներդրումային գործիքի շրջանակներում ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցության շնորհիվ Հայաստանում մի շարք առանցքային ոլորտներում էական բարեփախումներ են իրականացվել արդեն ավելի քան տաս տարի, և այդ գործընթացը շարունակվում է։ Գարեգին Մելքոնյանն ընդգծել է, որ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը, լինելով Հայաստանում Եվրոպական հարևանության գործիքի ներքո իրականացվող ծրագրերի ազգային համակարգող, մշտապես հետևողական է, որպեսզի ԵՄ աջակցության բոլոր ուղղություններն ու գործիքները իրականացման բոլոր փուլերում լինեն առավելագույնս արդյունավետ։ Նա նաև հավելել է, որ աշխատաժողովի ընդհանուր նպատակն է նպաստել Հայաստանում ԵՄ աջակցության կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ հեռանկարում։
Աշխատաժողովին մասնակից երկրների ընտրության նպապատկով կատարվել է ԵՄ աջակցություն ստացող մի շարք երկրների վերլուծություն, որի արդյունքում ընտրվել են Սերբիան, Վրաստանն ու Ուկրաինան։
Միջոցառման առաջին օրը նվիրված էր ԵՄ հետ համագործակցության ընդհանուր սկզբունքներին, ԵՄ աջակցության ծրագրավորման և ընդհանուր համակարգման աշխատանքներին, մասնակից երկրներում բյուջետային աջակցությանն առնչվող փորձին և գործող ընթացակարգերին։
Աշխատաժողովի մասնակիցները ներկայացրել են իրենց երկրներում ԵՄ աջակցության ազգային համակարգող մարմինների կողմից ԵՄ պատվիրակությունների և պետական կառավարման մարմինների հետ համագործակցության փորձը՝ բերելով հաջողված օրինակներ և տրամադրելով գործնական խորհուրդներ։
Աշխատաժողովի երկրորդ օրը կներկայացվեն մասնակից երկրներում և Հայաստանում ԵՄ աջակցության գործիքների (Թվինինգ, Թայեքս, Սիգմա, Անդրսահմանային համագործակցություն) և այլ ծրագրերի կիրառման և համակարգման փորձը, ինչպես նաև ԵՄ հետ համագործակցության վերաբերյալ տեղեկատվության տարածման առանձնահատկությունները։
Աշխատաժողովին մասնակցում են ՀՀ շահառու նախարարությունների և այլ պետական մարմինների ավելի քան 40 ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչներ։

On May 18, a workshop aimed at exchanging experience on planning, management and coordination of the EU assistance was launched in Yerevan, at Doubletree by Hilton Hotel with participation of the officials from the national bodies of EU support coordination from Serbia, Ukraine, Georgia and Armenia.
The overall goal of the workshop is to present and discuss the coordination mechanisms and procedures of the EU support, available instruments and their implementation in the mentioned partner countries and Armenia.
The welcoming speeches were delivered during the workshop by Mr. Garegin Melkonyan, the RA First Deputy Minister of Economic Development and Investments and and Mr. Hoa-Binh Adjemian, Head of Operations Section of the EU Delegation to Armenia.
In his welcoming speech RA First Deputy Minister of Economic Development and Investments Mr. Garegin Melkonyan mentioned that as a result of the support provided to Armenia in the framework of the European Investment Instrument a number of substantial reforms have been conducted in number of priority areas in Armenia for over ten years, and that process continues. He also pointed out that the Ministry of the Economic Development and Investments, as a national coordinator of the projects implemented under the European Neighbourhood Instrument has always been consistent in ensuring that the EU support instruments are applied most effectively in all stages and directions. He also added, that the overall objective of the workshop is to contribute to the improvement of the efficiency of management of the EU assistance in Armenia both from a short-term and long-term perspectives.
Participant countries were selected based on the conducted detailed analyses of a number of countries receiving EU support. As a result, Serbia, Georgia and Ukraine were selected.
First day of the workshop was dedicated to the EU cooperation framework in general, principals of programming, monitoring and coordination of EU assistance, experience in budget support operations and existing procedures in partner countries. Participants shared experience of the national coordination unites in cooperation with EU Delegations and state institutions presenting success stories and practical advices.
During the second day of the workshop implementation and coordination of the EU support instruments (Twinning, TAIEX, SIGMA, CBC) and other projects, as well as communication and visibility practices of EU support in participating countries will be presented.
More than 40 representatives of beneficiary ministries and other state institutions, as well as European Delegation to Armenia are participating in the event.