Նախագահին տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատարը զեկուցել է ոլորտի բարեփոխումների և իրականացվող ծրագրերի մասին
19 Մայիս, 2017
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանն այսօր զեկուցել է արտահանման զարգացման և ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ արձանագրված արդյունքների և իրականացվելիք աշխատանքների վերաբերյալ։
Սուրեն Կարայանը նշել է, որ նախարարությունը աշխատանքներ է իրականացնում 2017 թվականի առաջին ամիսներին արձանագրված տնտեսական ցուցանիշների դրական դինամիկան պահպանելու և հետագա կայուն զարգացում ապահովելու ուղղությամբ։ Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ գերատեսչությունը նպատակադրվել է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ՀՆԱ կառուցվածքում արտահանման կշիռը հասցնել 45%-ի։ Նախարարի պաշտոնակատար Կարայանը տեղեկացրել է, որ այդ նպատակով ուսումնասիրվել են արտահանման աճի ներուժ ունեցող արդյունաբերության ճյուղերը և գործող ձեռնարկությունների զարգացման ծրագրերը։ Վերջիններիս ցուցաբերվում է անհրաժեշտ պետական աջակցություն՝ առկա ներուժը իրացնելու նպատակով։ Ձևավորվել է նաև ներմուծման փոխարինման համար նպատակահարմար ապրանքների ցանկ, որոնք համապատասխան օժանդակության պարագայում մրցունակ կլինեն ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ։
Նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանը Նախագահին զեկուցել է արտահանման նոր շուկաներ ներթափանցման և առկա շուկաներում դիրքերի ամրապնդման ու ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Նախարարի պաշտոնակատարը, մասնավորապես, անդրադարձել է Եվրասիական տնտեսական միության շուկայում հայկական ապրանքների առաջմղման, խոշոր առևտրային ցանցերում դրանց ներգրավման, ԵԱՏՄ միասնական շուկաների և համատեղ արտադրության շղթաների ձևավորմանն ուղղված քայլերին։ Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է եղել նաև Եվրամիությունում գործող GSP+ առևտրի արտոնյալ համակարգի շրջանակներում ՀՀ արտահանման ներուժի իրացմանն ուղղված միջոցառումներին և հեռանկարներին։ Սուրեն Կարայանի հավաստմամբ աշխատանքներ են իրականացվում արտահանման աջակցության գործիքակազմի առավել լայն կիրառման և անհրաժեշտության պարագայում՝ դրանց արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ։
Նախարարի պաշտոնակատար Կարայանը Նախագահին տեղեկացրել է, որ մշակվել է Հայաստանի 2017 թվականի գործարար միջավայրի բարելավման միջոցառումների ծրագիրը, և համալիր միջոցառումների իրականացման դեպքում ակնկալվում է, որ, այլ հավասար պայմաններում, ՀՀ դիրքը Համաշխարհային բանկի «Գործարարությամբ զբաղվելը» զեկույցում 38-րդից կբարձրանա 26-րդ` գրանցելով 12 կետով բարելավում: Ըստ Սուրեն Կարայանի, նախատեսվում է առաջիկա 4-5 տարիների ընթացքում Հայաստանը դիրքավորել լավագույն 20 երկրների շարքում:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատարը Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է նաև «Օտարերկրյա ներդրումների մասին» ՀՀ նոր օրենքի մշակման աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ, որով նախատեսվում են ներդրողների պաշտպանության նոր երաշխիքներ։ Նախարարն անդրադարձել է ներդրումային գրավչության և պոտենցիալ ներդրումային ծրագրերի ներկայացմանը և մասնավորապես, ներդրումային ծրագրերի հարթակին, որտեղ այժմ ներկայացված է 55 ներդրումային ծրագիր։ Նախարարի պաշտոնակատարը Նախագահին ներկայացրել է ներդրումային հիմնադրամների ձևավորման աշխատանքների ընթացքը։ Նրա խոսքով՝ ներդրումների խթանման նպատակով ստեղծվող «Սյունիք» ազատ տնտեսական գոտին կմեկնարկի 2017թ․ աշնանը։
Նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանի զեկույցը ներառել է նաև զբոսաշրջության ոլորտում գերատեսչության իրականացրած աշխատանքները։ Ըստ զեկույցի, մինչև 2020 թվականը կանխատեսվում է ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թիվը կրկնապատկել:

Acting Minister of Economic Development and Investments of RA reported to the President of the Republic of Armenia on reforms of the sector and programs implemented
19 May, 2017
Today, at the working meeting with the President of Armenia, the Acting Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan reported on the results in the area of export development and attraction of investments as well as about future works.
Suren Karayan noted that the Ministry is working to preserve the positive dynamics of economic indicators for the first months of year 2017 and to provide for the future sustainable development. According to the Acting Minister, the Ministry has set a goal to bring in the coming five years the share of exports in the GDP structure up to 45%. Acting Minister Karayan informed that towards that end studied were industrial areas which possess export potential and development programs of the enterprises. The later received the necessary assistance from the state to be able to utilize that potential. There also has been created a list of import substituting goods; if sufficient support is provided, they can compete with the imported goods.
Acting Minister Karayan reported to the President on the works aimed at entering new markets and strengthening and expanding the positions on the already existing markets. He spoke, in particular, about the promotion of the Armenian goods at the Eurasian Economic Union market, their introduction at major trade chains, steps towards the creation of the EEA common market and establishment of joint production chains. At the meeting, the parties discussed also the measures and prospects for the utilization of Armenia’s export potential in the framework of the European Union’s GSP+ preferencial trade system. According to Suren Karayan, works are underway for a wider use of the export toolbox and in case of necessity for the enhancement of its efficiency.
Acting Minister Karayan informed the President that the program on the improvement of business climate in Armenia for year 2017 has already been drafted. It is expected that after the implementation of the envisaged measures, other things being equal, Armenia’s rating at the World Bank’s Doing Business report will rise from 38 to 26, registering a 12-point improvement. According to Mr. Karayan, the aim is to position Armenia in the next 4-5 years among the top 20 countries of that rating.
The Acting Minister of Economic Development and Investments reported to the President of Armenia also on the process of drafting a new RA law On Foreign Investments which will provide new guarantees for the protection of investments.
Suren Karayan spoke also about the programs related to the investment attractiveness and potential presentation of potential investments and particularly of the platform for investment programs which at the moment presents 55 investment projects. He also informed the President on the process of creating investment funds. According to S. Karayan, the Syunik free trade zone, which has been created to attract investments, will start functioning in fall of 2017.
The report of Suren Karayan included also the works carried out by the Ministry in the area of tourism. According to the report, the number of internal tourists will double by the year 2020.