Սուրեն Կարայանն այցելել է Ամուլսարի ծրագրի տարածք․ ոսկու առաջին կորզումը սպասվում է 2018-ի գարնանը
ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի ղեկավարած պատվիրակությունն այցելել է Ամուլսարի ծրագրի տարածք՝ աշխատանքային ճամբար, շինհրապարակ, հանքավայր և շրջակա համայնքներ՝ «Լիդիան Արմենիայի» կողմից իրականացված մի շարք տնտեսական և սոցիալական զարգացման ծրագրերին ծանոթնալու համար։
Նախարարը ընկերության ղեկավարության հետ քննարկել է ներդրումային ծրագրի ընթացքը, ծավալը և ժամկետները։ «Լիդիան Արմենիայի» գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը հյուրերին ներկայացրել է Ամուլսարի ծրագրի ներդրումային և տնտեսական ազդեցության ընդհանուր բնութագիրը։ Ալոյանի խոսքով՝ այս պահին Ամուլսարը ամենախոշոր միջազգային ներդրումն է Հայաստանում։ Կապիտալ ներդրումները ուսումնասիրության և հետախուզման փուլում կազմել են մոտ 90 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ մինչև ավարտը հանքավայրը շահագործման նախապատրաստելու համար շինարարական աշխատանքների և սարքավորումների ձեռքբերման ներդրումային ծախսերը կկազմեն ևս 370 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Հանքի շինարարության այս փուլում արդեն իսկ ներգրավված է մոտ 570 աշխատող, մոտ 280-ը՝ Ամուլսարի շրջակա համայնքներից: Շինարարության ընթացքում աշխատանքներում կներգրավվի ավելի քան 1300 մարդ: Հետագա 10 տարիներին հանքարդյունահանման ընացքում կստեղծվի 700 մշտական աշխատատեղ: Հայկ Ալոյանը նշել է, որ ոսկու առաջին կորզումը տեղի կունենա հաջորդ տարվա գարնանը։ «Մենք պարտավորվել ենք ստեղծել օրինակելի ծրագիր և այս ծրագրին հետևում են միջազգային ներդրողները։ «Լիդիանի» հաջողությունից կախված է նաև ներդրումային համբավը։ Երբ ծրագիրը հաջողի, միջազգային ներդրողները կհետևեն մեր օրինակին և իրենք էլ ներդրում կկատարեն Հայաստանում»-, ասել է «Լիդիան Արմենիայի» գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը։
Նախարարին ներկայացվել են նաև Ամուլսարի ծրագրի բնապահպանական կառավարման մանրամասները: Ընկերության Կայուն զարգացման գծով ավագ մենեջեր Արմեն Ստեփանյանը նշել է, որ Ամուլսարը Հայաստանում առաջին հանքարդյունաբերական ծրագիրն է, որ իրականացրել է Բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատում IFC և ՎԶԵԲ չափանիշներին համապատասխան՝ ապահովելով Ամուլսարի նախագծումը բնապահպանական ժամանակակից տեխնոլոգիաներով և չափանիշներով: Նախարարը և նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը մի շարք հարցեր են ուղղել տնտեսական և բնապահպանական կառավարման վերաբերյալ։ «Լիդիան Արմենիայի» Կայուն զարգացման գծով ավագ մենեջեր Արմեն Ստեփանյանը նշել է` «Ամուլսարի ծրագրի հետ կապված բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատականը իրականացվել է միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան։ Գնահատվել են բոլոր ռիսկերը՝ ներառյալ նրանք, որ հնչում են բնապահպանական համայնքի կողմից և նախագծվել են համապատասխան միջոցառումներ այնպես, որ բոլոր մնացորդային ազդեցությունները կամ չլինեն կամ լինեն ընունելի սահմաններում»։
Նախարարը ծանոթացել է նաև շրջակա համայնքներում ծրագրի շնորհիվ բացված նոր բիզնես ծրագրերին, մասնավորապես՝ Գնդեվազում բացված կարի արտադրամասին, ապա նաև՝ Ջերմուկի վերանորոգված արվեստի դպրոցին։ Ընկերության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ գործունեության սկզբից «Լիդիան Արմենիան» Ամուլսարի շրջակա համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերում ներդրել է մոտ 3 միլիոն դոլար:
Իր խոսքում նախարարը վերահաստատել է կառավարության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու միջազգային ներդրումներին, միաժամանակ կարևորելով, որ այդ ներդրումները բերեն ոչ միայն տնտեսական օգուտներ, այլև միջազգային լավագույն փորձը, մասնավորապես՝ հանքարդյունաբերության լավագույն փորձը՝ բարձրացնելով հանքարդյունաբերության նկատմամբ պահանջներն ու ներդնելով կորպորատիվ պատասխանատվության նոր մշակույթ: Սուրեն Կարայանն իր խոսքում նշել է․ «Ամուլսարի ներդրումային ծրագրի իրականացման դեպքում վերջինիս ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա կլինի էական՝ մոտ 2% ՀՆԱ-ի աճ տարեկան կտրվածքով։ Շատ կարևոր են նաև համայնքներում «Լիդիան Արմենիա» ընկերության կողմից փոքր և միջին ձեռներության խթանման ծրագրերը, ինչպես օրինակ ականատես եղանք Գնդեվազում կարի արտադրամասի հաջողության պատմությանը»։ Նախարարը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ընկերության հետ՝ երկու ամիս հետո կրկին այցելելու Ամուլսարի ծրագրի տարածք՝ միաժամանակ շարունակելով մշտական կապի միջոցով ընկերության հետ համագործակցությունը։

Сурен Караян посетил территорию Амулсарского проекта, первая золотодобыча там начнётся весной 2018 года
31 Май, 2017
Делегация во главе с министром экономического развития и инвестиций РА Суреном Караяном посетила территорию Амулсарского проекта – рабочий лагерь, стройплощадку, а также окрестные общины с целью ознакомления с некоторыми реализованными компанией “Лидиан Армения” программами экономического и социального развития.
Министр обсудил с руководством компании ход инвестиционной программы, её объём и сроки. Исполнительный директор “Лидиан Армения” Гайк Алоян представил общую картину инвестиционного и экономического воздействия Амулсарского проекта. По словам Алояна, на данный момент Амулсар является крупнейшей международной инвестицией в Армении. Объём капиталовложений на этапе изучения и разведки составил около 90 млн долларов США, а до завершения расходы на строительные работы и приобретение оборудования для подготовки месторождения к эксплуатации составят ещё 370 млн долларов. На нынешнем этапе строительства рудника уже привлечено около 570 работников, в том числе примерно 280 человек – из прилегающих к Амулсару сельских общин. В годе строительства к работам будет привлечено более 1300 человек. В последующие 10 лет, в ходе добычи сырья, будет создано 700 постоянных рабочих мест. Гайк Алоян отметил, что первое извлечение золота произойдёт весной следующего года. “Мы обязались создать образцовую программу, и международные инвесторы следуют этой программе. От успеха “Лидиан” зависит также инвестиционная привлекательность. Если проект увенчается успехом, то международные инвесторы последуют нашему примеру и тоже инвестируют средства в Армении”,- сказал исполнительный директор “Лидиан Армения” Гайк Алоян.
Министру были также представлены детали природоохранного менеджмента Амулсарского проекта. Старший менеджер компании по устойчивому развитию Армен Степанян отметил, что Амулсар – первый в Армении горнорудный проект, реализованный в соответствии с критериями Оценки экологического и социального воздействия IFC и ЕБРР, с обеспечением проекта современными природоохранными технологиями и критериями. Министр и замминистра Тигран Хачатрян адресовали ряд вопросов относительно экономического и природоохранного менеджмента. Армен Степанян отметил: “Оценка экологического и социального воздействия Амулсарского проекта проведена в полном соответствии всем международным критериям. Оценены все риски, включая те, которые озвучивает экологическое сообщество, спроектированы соответствующие мероприятия, причём таким образом, чтобы никаких опосредованных воздействий не возникало, или они сохранялись в приемлемых границах”.
Министр также ознакомился с новыми бизнес-проектами, запущенными благодаря Амулсару в окрестных общинах, в частности – со швейным цехом, открытым в селе Гндеваз, а затем побывал в отремонтированной школе искусств в Джермуке. Представители компании сообщили, что с начала своей деятельности “Лидиан Армения” инвестировала в программы социально-экономического развития окрестных общин около 3 млн долларов.
В своем комментарии министр подтвердил готовность правительства содействовать международным инвестициям, подчеркнув в то же время, что эти инвестиции должны нести не только экономические выгоды, но и привносить наилучший международный опыт, в частности – передовой горнорудный опыт, повышая требования к горнорудной индустрии и внедряя новую культуру корпоративной ответственности. Сурен Караян отметил: “При успешной реализации Амулсарского проекта его воздействие на экономику Армении окажется весьма существенным – порядка 2% годового роста ВВП. Очень важны также программы “Лидиан Армения” по стимулированию малого и среднего предпринимательства в сельских общинах, как, например, успешное создание швейного цеха в Гндевазе”. Министр договорился с компанией о новом посещении территории Амулсарского проекта через два месяца. Также подтверждена готовность продолжать сотруднич1ество с компанией, поддерживая с нею постоянный контакт.