Քննարկվել են Հայաստանում արկածային զբոսաշրջության զարգացման հնարավորությունները
Հունիսի 7-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում տեղի է ունեցել հանդիպում արկածային զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ` Հայաստանում արկածային զբոսաշրջության գոտիավորման վերաբերյալ համատեղ առաջարկություններ մշակելու և ՀՀ Կառավարություն ներկայացնելու նպատակով:
Հանդիպումն անցկացրել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Խաչիկ Հակոբյանը և ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության տեղական ինքնակառավարաման վարչության պետ Աշոտ Գիլոյանը։
Օրակարգում էին արկածային զբոսաշրջության բնագավառում գոյություն ունեցող խնդիրները և դրանց լուծման հնարավոր ուղիները: Քննարկվել են նաև արկածային զբոսաշրջության ժամանակ զբոսաշրջիկների անվտանգության ապահովման, արկածային զբոսաշրջության երթուղիները խոչընդոտող, ոչ համապատասխան ենթակառուցվածքների խնդիրներին առնչվող հարցեր: Արծարծվել են նաև հարցեր` Հայաստանի և հայկական արկածային զբոսաշրջային արդյունքը ներքին և արտաքին զբոսաշրջային շուկաներում ներկայացնելու և գովազդելու վերաբերյալ:
«Հայաստանն արկածային զբոսաշրջության համար իսկապես ﬔծ պոտենցիալ ունի։ Այս ոլորտում, դեռևս չլուծված խնդիրներ կան: Մենք նպատակ ունենք աշխատանքային խումբ ստեղծել, որը կզբաղվի խնդիրների լուծմամբ, իրավական հարցերի կարգավորմամբ։ Ինչպես նշում են ոլորտի մասնագետները շատ հաճախ ծրագրված արշավները չեն կարողանում իրականանալ մի շարք խոչընդոտող հանգամանքների պատճառով»,-նշել է Զարմինե Զեյթունցյանը։
ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Խաչիկ Հակոբյանի առաջարկով որոշվել է կազմել համապատասխան փաստաթուղթ` ուղղված արկածային զբոսաշրջային երթուղիների գույքագրմանը։

On June 7, meeting with the representatives of adventure tourism sector took place at the Ministry of Economic Development and Investments. The meeting was run by the Chairperson of the State Committee of Tourism of the Ministry of Economic Development and Investments of RA Zarmine Zeitountsian.
The meeting was attended by the Deputy Minister of Nature Protection of RA Khachik Hakobyan and the Head of the Department of Local Self – Government of the Ministry of Territorial Administration and Development of RA Ashot Giloyan.
Issues on adventure tourism and their possible solutions, as well as safety of tourists have been discussed during the meeting. The parties discussed issues on advertising Armenia and the Armenian adventure tourism in foreign tourism markets.
“Armenia has a great potential for adventure tourism development. There are several problems in this sector that must be solved. We plan to establish a working group that will find solutions to the problems and the legal issues,” mentioned Zarmine Zeitountsian.
By the suggestion of the Deputy Minister of Nature Protection of RA Khachik Hakobyan it was decided to form a relevant document on the inventory of adventure tourism routes.