Սուրեն Կարայանը Տաջիկստանի գործընկերոջ հետ քննարկել է հայ-տաջիկական առևտրատնտեսական կապերը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այսօր ընդունել է Տաջիկստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարար Նեմատուլո Խիկմատուլլոզոդային:
Նախարար Սուրեն Կարայանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը այցի համար և առաջարկել քննարկել ինչպես առաջիկա միջկառավարական նիստին, այնպես էլ հայ-տաջիկական առտևտրատնտեսական կապերին առնչվող հարցեր:
Նախարարները քննարկել են երկու երկրների տնտեսական համագործակցության ներուժը՝ մասնավորապես փորձի փոխանակումը զբոսաշրջության, լեռնահանքային, թեթև արդյունաբերության, ոսկեգործության ու ադամանդագործության ոլորտներում և համատեղ արտադրական կոոպերացիաների հիմնման հեռանկարները:
«Հայաստանը գյուղմթերքի վերամշակման, դրա արտահանման, թանկարժեք քարերի մշակման և մի շարք այլ ոլորտներում առաջատար դիրքերում է: Օրինակ՝ մենք ռուսական շուկայում հաճախ ենք տեսնում հայկական գյուղատնտեսական արտադրանք: Կցանկայինք, որ մեզ հետ կիսվեիք ձեր հաջող փորձով»,-ասել է Տաջիկստանի տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարար Նեմատուլո Խիկմատուլլոզոդան:
Նախարարներ Սուրեն Կարայանը և Նեմատուլո Խիկմատուլլոզոդան անդրադարձել են հունիսի 14-ին կայանալիք հայ-տաջիկական գործարար համաժողովի կազմակերպչական հարցերին և B2B հանդիպումներին:
Սուրեն Կարայանի առաջարկով կստեղծվի նաև համատեղ աշխատանքային խումբ, որը հետամուտ կլինի ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը և օպերատիվ լուծումներ կտա առաջացած խնդիրներին:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ այսօր տեղի կունենա նաև տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-տաջիկական միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստը:

Suren Karayan and Nematullo Khikmatullozoda discussed trade and economic relations between Armenia and Tajikistan
13 June, 2017
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the Minister of Economic Development and Trade of the Republic of Tajikistan Nematullo Khikmatullozoda.
The Ministers discussed economic cooperation potential between two countries, particularly in the fields of tourism, mining, light industry, as well as prospects of establishing joint production cooperatives in jewelry and diamond industries.
“Armenia is in leading positions in agricultural products processing, its export, precious stones processing, etc. We often see Armenian agricultural products in the Russian market, so we would like you to share your successful experience to us,” said the Minister of Economic Development and Trade of the Republic of Tajikistan Nematullo Khikmatullozoda.
Ministers Suren Karayan and Nematullo Khikmatullozoda spoke about the business forum taking place on June 14 and B2B meetings.
A joint working group will be established which will carry out activities on implementation of reached agreements and will find solutions to the problems.