Հունիսի 13-ին Հայաստանում անցկացվեց Հայաստանի Հանրապետության և Տաջիկստանի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստը:
Միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներն էին` հայկական կողմից` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, տաջիկական կողմից` ՏՀ տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարար Նեմատուլո Խիկմատուլլոզոդան:
Նիստին համանախագահները հանդես են եկել բացման խոսքով:
Օրակարգում ընդգրկված հարցերն էին` Հայաստանի և Տաջիկստանի միջև առկա իրավա-պայմանագրային դաշտի ընդլայնում, տնտեսական համագործակցություն, արդյունաբերության, ձեռնարկատիրության, այդ թվում` փոքր և միջին ձեռնարկատիրության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, առողջապահության, գիտության և կրթության, մշակույթի և զբոսաշրջության, տրանսպորտի, կապի և հեռահաղորդակցություն:
Նշելով, որ օրակարգում ընդգրկված բոլոր բնագավառներում համագործակցության մեծ ներուժ և հնարավորություններ կան` կողմերը տեղեկատվություն են փոխանակել երկու երկրների տնտեսական իրավիճակի, առկա ներդրումային միջավայրի, ներդրումային գրավչությունների և հնարավորությունների վերաբերյալ: Տեղեկատվություն է փոխանակվել նաև երկու երկրներում գործող ԱՏԳ-ների և այդ գոտիներում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Հայկական կողմը ներկայացրել է Հայաստանում բիզնես ծավալելու առավելությունները, պայմանավորված ԵԱՏՄ անդամակցությամբ, ինչպես նաև Հայաստանում գործող արտոնյալ առևտրային ռեժիմների առկայությամբ (GSP, GSP+), որոնց օգտագործումը կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ ինչպես հայ-տաջիկական երկկողմ համագործակցության, այնպես էլ առևտրաշրջանառության, ինչպես նաև երկու երկրների միջև արտահանմա և ներմուծման ակտիվացման համար: Այս համատեքստում կարևորվել է նաև հայ-տաջիկական գործարար-համաժողովների անցկացումը: Նիստի մասնակիցները համակարծիք են եղել, որ կա մեծ պոտենցիալ առևտրաշրջանառությունն ընդլայնելու, արտահանման և ներմուծման ակտիվացման համար և քննարկել են անհրաժեշտ քայլերը` երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ: Երկուստեք նշվել է, որ համատեղ գործունեություն ծավալելու լայն հնարավորություններ կան արդյունաբերության բնագավառում` մասնավորապես թեթև արդյունաբերության, ոսկեգործության, գորգագործության և ինովացիաների բնագավառում, ապակե տարաների և շինարարական ապակու արտադրության մեջ:
Նիստի ավարտին ստորագրվել է տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-տաջիկական միջկառավարական հանձնաժողովի 3-րդ նիստի արձանագրությունը, որում ամրագրվել են հետագա համագործակցության ուղղություններն ու քայլերը:

The third session of Armenia-Tajikistan Intergovernmental Commission on Economic Cooperation has launched
13 June, 2017
On June 13, the third session of Armenia-Tajikistan Intergovernmental Commission on Economic Cooperation took place.
The Co-Chairmen of the session were the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan from the Armenian side and the Minister of Economic Development and Trade of the Republic of Tajikistan Nematullo Khikmatullozoda from Tajikistan. The Ministers delivered their welcoming speeches during the opening ceremony.
Issues on legal-contractual field development between Armenia and Tajikistan, as well as cooperation development in the fields of industry, entrepreneurship, small and medium-sized enterprises, energy, agriculture, healthcare, science and education, culture, tourism, transport, communications and telecommunications were included in the agenda. Information has been exchanged on implementing joint projects in the free economic zones of both countries.
The Armenian side represented the advantages of doing business in Armenia, as well as the preferential trade regimes (GSP, GSP+) the use of which may seriously promote the bilateral cooperation, import and export between Armenia and Tajikistan. The importance of business forum between two countries has been stressed. The sides mentioned that there are great opportunities for carrying out joint activities in the field of industry, particularly in carpet weaving, light industry, jewelry, innovations as well as glass containers and construction glass production.
At the end of the session the protocol of the third session of Armenia-Tajikistan Intergovernmental Commission on Economic Cooperation has been signed. The directions and steps for future cooperation were set in it.