Հունիսի 13-ին Հայաստանում անցկացվեց Հայաստանի Հանրապետության և Տաջիկստանի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստը:
Միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներն էին` հայկական կողմից` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, տաջիկական կողմից` ՏՀ տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարար Նեմատուլո Խիկմատուլլոզոդան:
Նիստին համանախագահները հանդես են եկել բացման խոսքով:
Օրակարգում ընդգրկված հարցերն էին` Հայաստանի և Տաջիկստանի միջև առկա իրավա-պայմանագրային դաշտի ընդլայնում, տնտեսական համագործակցություն, արդյունաբերության, ձեռնարկատիրության, այդ թվում` փոքր և միջին ձեռնարկատիրության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, առողջապահության, գիտության և կրթության, մշակույթի և զբոսաշրջության, տրանսպորտի, կապի և հեռահաղորդակցություն:
Նշելով, որ օրակարգում ընդգրկված բոլոր բնագավառներում համագործակցության մեծ ներուժ և հնարավորություններ կան` կողմերը տեղեկատվություն են փոխանակել երկու երկրների տնտեսական իրավիճակի, առկա ներդրումային միջավայրի, ներդրումային գրավչությունների և հնարավորությունների վերաբերյալ: Տեղեկատվություն է փոխանակվել նաև երկու երկրներում գործող ԱՏԳ-ների և այդ գոտիներում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Հայկական կողմը ներկայացրել է Հայաստանում բիզնես ծավալելու առավելությունները, պայմանավորված ԵԱՏՄ անդամակցությամբ, ինչպես նաև Հայաստանում գործող արտոնյալ առևտրային ռեժիմների առկայությամբ (GSP, GSP+), որոնց օգտագործումը կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ ինչպես հայ-տաջիկական երկկողմ համագործակցության, այնպես էլ առևտրաշրջանառության, ինչպես նաև երկու երկրների միջև արտահանմա և ներմուծման ակտիվացման համար: Այս համատեքստում կարևորվել է նաև հայ-տաջիկական գործարար-համաժողովների անցկացումը: Նիստի մասնակիցները համակարծիք են եղել, որ կա մեծ պոտենցիալ առևտրաշրջանառությունն ընդլայնելու, արտահանման և ներմուծման ակտիվացման համար և քննարկել են անհրաժեշտ քայլերը` երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ: Երկուստեք նշվել է, որ համատեղ գործունեություն ծավալելու լայն հնարավորություններ կան արդյունաբերության բնագավառում` մասնավորապես թեթև արդյունաբերության, ոսկեգործության, գորգագործության և ինովացիաների բնագավառում, ապակե տարաների և շինարարական ապակու արտադրության մեջ:
Նիստի ավարտին ստորագրվել է տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-տաջիկական միջկառավարական հանձնաժողովի 3-րդ նիստի արձանագրությունը, որում ամրագրվել են հետագա համագործակցության ուղղություններն ու քայլերը:

В Ереване 13 июня состоялось третье заседание межправительственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества между Республикой Армения и Республикой Таджикистан.
Сопредседатели межправительственной комиссии: с армянской стороны – министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян, с таджикской – министр экономического развития и торговли РТ Нематуло Хикматуллозода.
Сопредседатели открыли заседание вступительным словом.
В повестку были включены следующие вопросы: расширение имеющегося договорно-правового поля между Арменией и Таджикистаном, экономическое сотрудничество в промышленности, предпринимательстве, включая малое и среднее предпринимательство, в энергетике, сельском хозяйстве, науке и образовании, здравоохранении, культуре и туризме, транспорте, связи и телекоммуникациях.
Констатировав наличие большого потенциала и возможностей длкя сотрудничества во всех сферах, включенных в повестку, стороны обменялись информацией об экономической ситуации в своих странах, об инвестиционном климате, о привлекательности и перспективах инвестирования. Стороны также обменялись информацией о действующих в их странах СВЗ (свободные экономические зоны) и о возможностях реализации совместных проектов в этих зонах.
Армянская сторона представила преимущества разворачивания бизнеса в Армении, обусловленные членством РА в ЕАЭС, а также наличием действующих в Армении льготных торговых режимов (GSP, GSP+), использование которых может явиться серьёзным стимулом для активизации как двустороннего армяно-таджикского сотрудничества, так и торгового оборота, а также экспорта и импорта между двумя странами. В этом контексте была подчёркнута важность проведения армяно-таджикских бизнес-форумов. Участники заседания сошлись во мнении, что имеется большой потенциал для расширения торгового оборота, активизации экспорта и импорта, и обсудили шаги, необходимые для развития торгово-экономического сотрудничества между двумя странами. С обеих сторон констатировалось наличие возможностей для разворачивания совместной деятельности в промышленном секторе, в частности – в легкой промышленности, ювелирном деле, ковроткачестве, в инновационной сфере, в производстве стеклотары и строительного стекла.
В завершение был подписан протокол 3-го заседания Армяно-таджикской межправительственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества. В протоколе зафиксированы направления сотрудничества и дальнейшие шаги.