Հունիսի 14-ին Թեհրանում կքնվել է «ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և ԻԻՀ ստանդարտների և արդյունաբերական հետազոտությունների ինստիտուտի միջև համագործակցության մասին» Փոխըմբռնման Հուշագիր, որը ստորագրել են նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը և ինստիտուտի փոխնախագահ Մ.Մաղադամը։
Հուշագրով նախատեսվում է երկու մարմինների միջև համագործակցության զարգացում և ընդլայնում հետևյալ ուղղություններով՝ սննդի և ոչ ոգելից խմիչքների ոլորտի իրավական դաշտի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակում, «հալալ» ստանդարտի վրա հիմնված ապրանքների հսկողության վերաբերյալ դասընթացների, աուդիտի իրականացում, երկու կողմերի շուկաների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակում, համատեղ նախագծերի իրականացում, ՀՀ տարածքում ԻԻՀ «հալալ» ստանդարտ մակնշման տրամադրում, «հալալ» արտադրանքի հավատարմագրման ընթացակարգերին առնչվող տեղեկատվության փոխանակում և այլն:
ԻԻՀ ստանդարտների և արդյունաբերական հետազոտությունների ինստիտուտում կայացած հանդիպման ժամանակ Էմիլ Տարասյանն ընգծել է, որ ստորագրված հուշագրով կընդլայնվի համագործակցությունը տվյալ ոլորտում և կարևորել, որ «հալալի» կանոնների իրականացումից կօգտվեն թե զբոսաշրջիկները, և թե գործարարները: Իրանական կողմը առաջարկել է քննարկել նաև «հալալի» կիրառման հնարավորությունը ոչ պարենային ապրանքների նկատմամբ:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ԻԻՀ ստանդարտների և արդյունաբերական հետազոտությունների ինստիտուտի նախագահ տկն. Ն.Փիրուզբախտը, Իրանի գերագույն առաջնորդի ներկայացուցիչ Ւրանի գյուղատնտեսության նախարարությունում Այաթօլլահ Ալեմին և այլ կառույցներիի ներկայացուցիչներ: Հանդիպման ընթացքում նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է ընդլայնելու համագործակցությունը ԻԻՀ-ի հետ տնտեսության բոլոր ճյւղերում, իսկ «հալալը» ևս մեկ հնարավորություն է, որը կբերի փոխադարձ առևտրի և զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը:
Երկկողմ կարևորվել է նաև իրանական և ԵԱՏՄ շուկաներում պարենային և ոչ պարենային արտադրանքի նկատմամբ կիրառվող անվտանգության պարտադիր նորմերի համապատասխանության հավաստման մարմինների /փորձարկման լաբորատորարիաների/ երկու երկրներում մասնաճյուղերի հիմնման, ստանդարտների մշակման, չափագիտության ոլորտներում համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Նույն օրը Էմիլ Տարասյանը հանդիպում է ունեցել նաև ԻԻՀ նանոտեխնոլոգիական նախաձեռնությունների խորհրդում, որտեղ քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

Новый меморандум об экономическом сотрудничестве между Арменией и Ираном
В Тегеране 14 июня подписан Меморандум о взаимопонимании “О сотрудничестве между Министерством экономического развития и инвестиций РА и Институтом стандартов и промышленных исследований ИРИ”. Документ подписали заместитель министраЭмиль Тарасян и вице-шрезидент Института М.Махадам.
Меморандуму предусматривает развитие и расширение сотрудничества между двумя структурами по следующим направлениям: обмен информацией о правовом поле в сфере производства продуктов питания и безалкогольных напитков, проведение обучающих занятий, аудита касательно контроля за товарами, производимыми по стандарту “халяль”, двусторонний обмен информацией о рынках, реализация совместных проектов, предоставление на территории Армении маркировки стандарта “халяль” ИРИ, информационный обмен относительно процедур аккредитации “халяльной” продукции, и т.д.
В ходе встречи, состоявшейся в Институте стандартов и промышленных исследований ИРИ, Эмиль Тарасян особо подчеркнул, что подписанный меморандум стимулирует сотрудничество в данной сфере, и отметил, что реализацией канонов “халяль” смогут воспользоваться как туристы, так и предприниматели. Иранская сторона предложила обсудить также возможность применения “халяль” и в отношении непродовольственных товаров.
На всетрече присутствовали также президент Института стандартов и промышленных исследований ИРИ г-жа Н.Пирузбахт, представитель Верховного предводителя Ирана в Министерстве сельского хозяйства ИРИ Аятолла Алеми и представители других структур. В ходе встречи замминистра Эмиль Тарасян отметил, что Армения готова расширить сотрудничество с ИРИ во всех отраслях экономики, а “халяль” – ещё одна возможность для этого, которая стимулирует увеличение взаимной торговли и потока туристов.
Обоюдно была также подчёркнута необходимость сотрудничества в учреждении в обеих странах филиалов органов подтверждения (испытательных лабораторий) соответствия обязательным нормам безопасности, применяемым в отношении продовольственных и непродовольственных товаров на иранском рынке и на рынках ЕАЭС, в разработке стандартов, в метрологии.
В тот же день Эмиль Тарасян побывал также в Совете нано-технологических инициатив ИРИ, где предметом обсуждения стал ряд вопросов, представляющих обоюдный интерес.