Առևտրատնտեսական հարցերի քննարկում Իրանի առևտրի, արդյունաբերության, հանքերի և գյուղատնտեսության պալատում
16 Հունիս, 2017
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը Իրանի առևտրի, արդյունաբերության, հանքերի և գյուղատնտեսության պալատում հանդիպել է Իրանի առևտրի, արդյունաբերության, հանքերի և գյուղատնտեսության պալատի փոխնախագահ պարոն Քարբասիի հետ: Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է հայ-իրանական առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումը, առևտրաշրջանառության ծավալի աճը, երկու երկրներում գործող գործարարների համար նպաստավոր պայմանների ստեղծումը և առևտրում առկա տեխնիկական խոչընդոտների վերացման անհրաժեշտությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տեղեկատվություն փոխանակել փոխադարձ առևտրում առկա ոչ սակագնային կարգավորումների վերաբերյալ, ինչը կբարձրացնի երկու երկրների գործարարների իրազեկվածությունը և կնպաստի արտահանման ծավալների աճին:
Էմիլ Տարասյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ-ում տնտեսական գործունեություն ծավալելու առավելությունները և նոր շուկաներ մուտք գործելու հնարավորությունները:

Discussion on commercial and economic cooperation has launched at the Chamber of Commerce, Industry, Mines and Agriculture of Iran
16 June, 2017
The Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Emil Tarasyan met the Deputy President of the Chamber of Commerce, Industry, Mines and Agriculture (ICCIMA) of Iran Mohammad Reza Karbasi.
During the meeting the parties attached importance to the development of Armenian-Iranian trade and economic cooperation, trade turnover volume increase, creation of favorable conditions for entrepreneurs of both countries, elimination of technical barriers for trade, etc.
The parties have reached an agreement to exchange information on mutual trade non-tariff regulation, which will raise awareness of the businessmen from both countries and will contribute to the growth of export.
Emil Tarasyan represented advantages of launching economic activity in Armenia and opportunities to access new markets.