Հունիսի 20-ին տեղի է ունեցել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանի հանդիպումը ԵՄ «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգ» («GSP+») հարցերով Եվրոպական Հանձնաժողովի պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար-դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել «GSP+» առևտրային ռեժիմի դիտանցման փուլի գործընթացի շրջանակներում և նախատեսում է հանդիպումներ ՀՀ համապատասխան նախարարությունների և գերատեսչությունների, գործարար համայնքի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և այլ շահագրգիռ մարմինների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ում «GSP+» ռեժիմի կիրառմանը, «GSP+»-ից օգտվելու նախապայման հանդիսացող մարդու իրավունքներին, աշխատանքային իրավունքներին, բնապահպանությանը և արդյունավետ կառավարմանը վերաբերող 27 միջազգային կոնվենցիաների իրականացմանը, «GSP+» առևտրային ռեժիմի դիտանցման շրջանակներում Հայաստանի կողմից տրամադրված զեկույցին, ինչպես նաև առաքելության ընթացքում նախատեսված հանդիպումներին առնչվող հարցեր:
Այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև ԵՄ «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգին» (GSP+) նվիրված տեղեկատվական միջոցառում-քննարկում գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որը տեղի կունենա ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում` հունիսի 22-ին:

On June 20, the First Deputy Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Garegin Melkonyan received the delegation of the European Commission’s “Generalised Scheme of Preferences+” (GSP+). The Head of Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski attended the meeting.
The delegation arrived in Armenia within the framework of GSP+ trade regime monitoring cycle and plans to have meetings with corresponding Ministries and institutions of Armenia, business community, civil society representatives, etc.
During the meeting, issues on the implementation of 27 core international conventions on human and labour rights, nature protection, the environment and good governance have been discussed. The parties also discussed the report of Armenia on GSP+.
On June 22, informational event-discussion with business environment representatives on the “Generalised Scheme of Preferences+” (GSP+) will take place at the Ministry of Economic Development and Investments of RA.