Հունիսի 22-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում տեղի ունեցավ ԵՄ «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգին» («GSP+») նվիրված տեղեկատվական միջոցառում-քննարկում: Հանդիպման նպատակն էր բարձրացնել գործարար համայնքի իրազեկվածությունը ռեժիմի վերաբերյալ և նպաստել «GSP+»-ի կիրառման ընդլայնմանը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության, Եվրոպական Հանձնաժողովի «GSP+» հարցերով համապատասխան պատասխանատուները և ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի, ՀՀ գործարար համայնքի, կազմակերպությունների, ընկերությունների և ձեռնարկությունների ներկայացուցիչները:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին «GSP+» արտոնյալ առևտրային համակարգի հիմնական սկզբունքները, Հայաստանում «GSP+»-ի պոտենցիալ շահառուներին մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրվեց ԵՄ արտահանման հնարավորությունների վերաբերյալ: Հանդիպման մասնակիցներին ներկայացվեց ԵՄ արտահանման տեղեկատվական գործիքը (EU Export Helpdesk), արտահանողների ինքնահավաստագրման էլեկտրոնային նոր համակարգը («Registered Exporter System»-REX) և դրա կիրառման համար անհրաժեշտ պահանջներն ու գրանցման հնարավորությունները:
Հանդիպման ավարտին հայկական և եվրոպական կողմի ներկայացուցիչները պատասխանեցին մասնակիցների կողմից հնչեցված հարցերին:
2014թ. հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունն օգտվում է ԵՄ կողմից կայուն զարգացման և արդյունավետ կառավարման համար տրամադրվող նոր «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգ» («GSP+») արտոնյալ առևտրային ռեժիմից: Համակարգից օգտվելու հիմնական պարտադիր պայման է շահառու երկրի անդամակցությունը մարդու իրավունքներին, աշխատանքային իրավունքներին, բնապահպանությանը և արդյունավետ կառավարմանը վերաբերող 27 միջազգային կոնվենցիաներին, ինչպես նաև շահառու երկրի կողմից այդ կոնվենցիաների հետագա արդյունավետ իրականացումը:
«GSP+» առևտրային ռեժիմը հնարավորություն է ընձեռում ՀՀ-ին տեղական ծագման ավելի քան 6400 ապրանքատեսակ ԵՄ շուկա արտահանել զրոյական կամ նվազեցված մաքսատուրքերով:

On June 22, informational event-discussion with business environment representatives on the “Generalised Scheme of Preferences+” (GSP+) took place at the Ministry of Economic Development and Investments of RA. The aim of the meeting was to raise the awareness of the business community about the regime and to promote the expansion of GSP + use.
The event was attended by the First Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Garegin Melkonyan, officials from the Ministry of Economic Development and Investments of RA and the European Commission GSP+ system, as well as by the representatives from the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Armenia, business community, etc.
During the event the basic principles and opportunities of the “Generalised Scheme of Preferences+” (GSP+) have been represented to the potential GSP+ beneficiaries. Information on EU Export Helpdesk, Registered Exporter System (REX), the requirements for its application and registration opportunities has been delivered.
At the end of the meeting the officials from Armenia and European Commission answered the questions of the participants.
Since January 1, 2014, Armenia has been using the “Generalised Scheme of Preferences+” (GSP+).
Under the GSP+, the European Commission monitors Armenia's compliance with its international commitments, in particular the effective implementation of the 27 core international conventions on human rights, labour rights, environmental protection and good governance principles.