համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այսօր հանդիպել է ՌԴ Թաթարստանի Հանրապետության Ելաբուգայի ավտոմոբիլային գործարանի պատվիրակության հետ։
Ելաբուգայի ավտոմոբիլային գործարանի գլխավոր տնօրեն Քամիլ Գալիմովը և Նաբերեժնիե Չելնի քաղաքի Առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Յուրի Պետրուշինը ներկայացրել են ավտոմոբիլային հատուկ տեխնիկայի ոլորտում իրենց գործունեությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է գործարանի՝ Հայաստանում գործունեության ծավալման և համագործակցության հեռանկարները։ Նախարար Սուրեն Կարայանը հյուրերին ներկայացրել է Հայաստանում արտադրական գործունեություն ծավալելու առավելությունները, արտոնյալ ռեժիմները մի շարք երկրների հետ, արտահանման հնարավորությունները տարածաշրջանում։
Գործարարները մասնավորապես հետաքրքրություն են հայտնել Սյունիքի մարզում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտում գործելու հնարավորություններով։ Նախարարը ներկայացրել է, թե ինչ արտոնություններից և առավելություններից կօգտվեն Ազատ տնտեսական գոտում աշխատող ընկերությունները: Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում արդյունաբերական կոոպերացիայի կարևորությունը և հնարավորությունները։ Նախարարը գործարարների հետ քննարկել է նաև գյուղտեխնիկայի ապահովման համատեքստում համագործակցության հնարավոր տարբերակները:

The representatives of the factory in Yelabuga discussed cooperation opportunities with Suren Karayan
22 June, 2017
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the delegation of automobile factory of Yelabuga, Republic of Tatarstan, Russian Federation.
The General Director of Yelabuga automobile factory Galimov Kamil and the Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Naberezhnye Chelny Yuri Petrushin represented their activity in the sector of special automobile equipment.
The opportunities and prospects of implementing activity in Armenia have been discussed. Minister Suren Karayan presented advantages of implementing production activities in Armenia, preferential regimes with a number of countries, export opportunities in the region.
The businessmen expressed interest in implementing activity in Syunik free economic zone. The Minister represented the advantages of implementing activity there. The sides discussed possible options for cooperation in the context of agricultural machinery.