Քննարկում «GSP+» առևտրային ռեժիմի դիտանցման շրջանակում
Հունիսի 23-ին ԵՄ «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգի» («GSP+») դիտանցման փուլի գործընթացի շրջանակներում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում տեղի է ունեցել հանդիպում-քննարկում «GSP+»-ից օգտվելու նախապայման հանդիսացող` մարդու իրավունքներին, աշխատանքային իրավունքներին, բնապահպանությանը և արդյունավետ կառավարմանը վերաբերող 27 միջազգային կոնվենցիաների իրականացման ընթացքի վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գ. Մելքոնյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Ա. Պետրոսյանը, ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Է. Գրիգորյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վ. Քոչարյանը, ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Ս. Խաչատրյանը, ՀՀ շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների համապատասխան ներկայացուցիչներ, որոնք անմիջական պատասխանատու են «GSP+»-ից օգտվելու նախապայման հանդիսացող 27 կոնվենցիաների իրականացման համար և ներգրավված են եղել ոլորտային հարցադրումների մասով Հայաստանի զեկույցի պատրաստմանը, ինչպես նաև Եվրոպական Հանձնաժողովի ԵՄ «Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգ» («GSP+») հարցերով պատվիրակության ներկայացուցիչները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ում «GSP+» ռեժիմի կիրառմանը, «GSP+»-ից օգտվելու նախապայման հանդիսացող 27 միջազգային կոնվենցիաների իրականացմանը և «GSP+» առևտրային ռեժիմի դիտանցման շրջանակներում Հայաստանի կողմից պատրաստված զեկույցին առնչվող հարցեր:

Discussion within the framework of GSP+ trade regime monitoring cycle took place
On June 23, within the framework of GSP+ trade regime monitoring cycle, a meeting-discussion on implementation of 27 core international conventions on human and labour rights, nature protection, the environment and good governance took place at the Ministry of Economic Development and Investments of RA.
The meeting was attended by the First Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Garegin Melkonyan, First Deputy Minister of Labor and Social Affairs of RA Arayik Petrosyan, First Deputy Minister of Nature Protection of RA Erik Grigoryan, First Deputy Minister of Justice of RA Vigen Kocharyan, First Deputy Minister of Healthcare Sergey Khachatryan, the representatives from GSP+ regime of the European Commission, as well as by the representatives of Ministries and Governmental Institutions who are responsible for the implementation of 27 core international conventions within the framework of GSP+ and for preparation of the report.
During the meeting, issues on GSP+ trade regime monitoring cycle, the implementation of 27 core international conventions on human and labour rights, nature protection, the environment and good governance have been discussed. The parties also discussed the report of Armenia on GSP+.