Հունիսի 29-ին Հայաստանում անցկացվեց հայ-վրացական գործարար-համաժողով: Համաժողովին մասնակցեցին Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և Վրաստանի էկոնոﬕկայի և կայուն զարգացման նախարար Գիորգի Գախարիան:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրուﬓերի նախարար Սուրեն Կարայանը կարևորել է գործարար համաժողոﬖ ինչպես երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների և տնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնման, այնպես էլ գործարարների համար նոր հնարավորություններ բացահայտելու տեսանկյունից:
«Հայ և վրացի ժողովուրդները բարեկամական հարաբերություներ ունեն անհիշելի ժամանակներից, և ﬔնք ﬕասին փոխհարաբերվելու, տնտեսական կապեր ձևավորելու և աﬔնատարբեր համագործակցելու փորձ ունենք: Տարիներ շարունակ աշխատելով համատեղ թե երկկողմ, թե բազմակողմ հարթակներում աշխարհին ներկայանալով, որպես ﬔկ տարածաշրջան, ﬔնք անցել ենք իրադարձություններով լի ուղի, բազմապատկել և սերտացրել ենք այն կապերը, որոնք ժառանգել ենք պատմությունից»,- նշել է նա:
Վրաստանի էկոնոﬕկայի և կայուն զարգացման նախարար Գիորգի Գախարիան հույս է հայտնելով, որ նման հանդիպուﬓերն առավել հաճախակի կկայանան և լինեն արդյունավետ, ավելացրել է.
«Այսօր շատ քննարկուﬓեր ունեցանք, և համոզվեցինք, որ երկու երկրների ﬕջև չկա ոչ ﬕ քաղաքական խնդիր: Մենք գործընկերներ ենք, հարևաններ ենք և բարեկաﬓեր: Այժմ ﬔնք պետք է ﬔր ամբողջ ուժը ներդնենք տնտեսական հարաբերությունների էլ ավելի սերտացման գործում»:
Համաժողովին մասնակցել են հայկական 120 և վրացական շուրջ 40 կազմակերպություններ, առևտրաարդյունաբերական պալատների ներկայացուցիչներ, այլ պաշտոնատար անձիք: Քննարկվել են երկկող համագործակցության նոր հնարավորությունները:

On June 29, Armenian-Georgian business forum has launched in Yerevan, which was attended by the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan and the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia Giorgi Gakharia.
Greeting the guests, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan stressed the importance of the business forum for further development of friendly relations and economic cooperation between the two countries, as well as for the perspective of discovering new opportunities for businessmen. “Over the years, working together with Georgia on both bilateral and multilateral platforms as a common region, we have passed through a series of events, multiplied and strengthened the ties that we inherited from the history,” said Minister Karayan.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia Giorgi Gakharia expressed hope that such meetings will take place more often and will be more effective, added, “Today we have run many discussions and we are convinced that there is no political issue between both countries. We are partners, neighbours and friends. Now we have to put all our efforts to strengthen further economic relations.”
120 organizations, representatives of chambers of commerce and industry, and other officials from Armenia and 40 from Georgia participated in the business forum. Opportunities of bilateral cooperation have been discussed.