Սուրեն Կարայանը և Մոջթաբա Խոսրով Թաջը քննարկել են հայ-իրանական պայմանավորվածությունների ընթացքը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը հուլիսի 3-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հանքերի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ և Իրանի առևտրի զարգացման կազմակերպության տնօրեն Մոջթաբա Խոսրով Թաջի ղեկավարած պատվիրակությանը։
Նախարար Կարայանը ողջունել է Մոջթաբա Խոսրով Թաջին և շնորհակալություն հայտնել այցի համար: Նախարարի խոսքով՝ պաշտոնյայի հետ նախորդ հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները իրականացման ընթացքում են, և դրական առաջընթաց կա բոլոր ուղղություններով: Սուրեն Կարայանն առանձնացրել է մասնավորապես արտահանման ապահովագրության ոլորտում Հայաստանի և Իրանի միջև համագործակցության ուղղությամբ կատարված աշխատանքները և միջպետական ստանդարտների համապատասխանության ոլորտում փոխգործակցությունը:
Մոջթաբա Խոսրով Թաջն իր հերթին հաստատել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հաջող ընթացքը՝ նշելով, որ երկու երկրների արտահանողների առկա խնդիրները վեր հանելու և դրանց լուծումներ տալու նպատակով ստեղծված օպերատիվ խմբերն արդեն արդյունավետ աշխատում են։
«Ձեր այս այցը և մեր հանդիպումը ևս մեր պայմանավորվածությունների իրագործման քայլերից մեկն է։ Ուրախ եմ, որ պատվիրակության կազմում են նաև Իրանում գյուղտեխնիկայի արտադրությամբ և վաճառքով զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ Վստահ եմ, որ արդյունավետ համագործակցություն կհաստատվի այս ուղղությամբ ևս»,- նշել է Սուրեն Կարայանը։ Գործարարները հանդիպման ընթացքում ներկայացրել են իրանական գյուղտեխնիկան՝ տարատեսակները, հզորությունները, մատչելիությունը և այլ մանրամասներ։
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը իրանցի գործարարներին է ներկայացրել Հայաստանում գյուղտեխնիկայի պահանջարկի վերաբերյալ տեղեկություններ։ Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է նաև Հայաստանի կառավարության գյուղատնտեսական ծրագրերը, մասնավորապես՝ գյուղտեխնիկայի տրամադրման լիզինգի պետական ծրագիրը, որի շուրջ համագործակցությունն առաջարկվել է դիտարկել ևս։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքային հանդիպումներ նախաձեռնել ոլորտի հայաստանյան ներկայացուցիչների հետ՝ համագործակցության ձևաչափը քննարկելու նպատակով։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանի առաջարկով իրանական ընկերությունների ներկայացուցիչները քննարկումներ կանցկացնեն նաև Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի հետ։

Suren Karayan and Mojtaba Khosrowtaj discussed the results of arrangements
On July 3, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the delegation headed by the Deputy Minister of Industry, Mines and Trade of Iran Mojtaba Khosrowtaj.
Minister Karayan greeted Mojtaba Khosrowtaj, expressed gratitude for the visit and informed that the agreements reached during the previous meeting are in the process of implementation and there is a progress in all directions. Suren Karayan stressed the importance of cooperation between Armenia and Iran in the field of export insurance and correspondence with interstate standards.
Mojtaba Khosrowtaj agreed with the Minister and added that the operative groups created for revealing and solving existing problems of exporters of two countries are working effectively.
“Your visit and our meeting are also one of the steps for implementing the reached arrangements. I am glad to see the representatives of agricultural machinery production and sales companies in the delegation. I am confident that effective cooperation will be formed in this direction as well,” mentioned Suren Karayan. During the meeting, the businessmen presented Iranian agricultural machinery, variety, capacities, accessibility and other details.
The Deputy Minister of Agriculture of RA Robert Makaryan delivered information on demand for agricultural machinery in Armenia. The Deputy Minister also represented Government agricultural programs, in particular, the state agricultural machinery leasing program on which cooperation can be implemented.
The Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Hovhannes Azizyan offered the companies from Iran to organize discussions with the Development Foundation of Agriculture of RA.