Հուլիսի 6-ին Երևանում «Հայաստանի Հանրապետությունը երկու տարի Եվրասիական տնտեսական միությունում: Առաջին արդյունքները» կլոր սեղանի շրջանակներում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) անդամակցությամբ պայմանավորված դրական և բացասական կողմերը, ինտեգրման շրջանակներում հեռանկարները և հնարավորությունները, ինչպես նաև թվային տեխնոլոգիաների զարգացման միտումները:
Կլոր սեղանին մասնակցել են ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի անդամ, ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով նախարար Տատյանա Վալովայան, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի անդամ, ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով նախարար Կարինե Մինասյանը, ՀՀ գործադիր մարմինների ղեկավարներ, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Չեխիայի Հանրապետության դեսպանությունների, բիզնեսի և գիտական համայնքի ներկայացուցիչներ:
«Անցած երկու տարիները ցույց տվեցին, որ նույնիսկ արտաքին տնտեսական ցնցումների և տարածաշրջանում նեգատիվ միտումների առկայության պարագայում, Հայաստանի Հանրապետության արտահանումն ավելացել է, ներմուծվող ապրանքների գները նվազել են: Սակայն ցանկացած վերջնական եզրակացություն Հայաստանի Հանրապետության Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության արդյունքների մասին դեռ վաղ կլինի անել: Հիմնական ինտեգրացիոն ինստուտները գտնվում են ձևավորման գործընթացում, իսկ անդամ-պետությունների տնտեսական համակարգերը դեռևս չեն գտել կոոպերացիայի առավել օպտիմալ/նպատակային ձևը: Ներկա պահին հստակ երևում է, որ կա ինտեգրացիոն միավորման մեծ պոտենցիալ: Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցության երկու տարիների արդյունքները դժվար է բնութագրել, որպես միանշանակ հաջողություն, սակայն կարելի է վստահությամբ հայտարարել տնտեսական ինտեգրման և բարգավաճման ճանապարհին առաջին քայլերի մասին»,- նշեց Վաչե Գաբրիելյանը` ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշելով, որ Հայաստանը մշտապես ընդգծել է իր հետաքրքրվածությունը տարբեր կառույցներին ինտեգրվելու և համագործակցելու, իսկ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության Հայաստանի համար լայն հնարավորություններ է ստեղծում` ավելացրել է.
«Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ երկամյա անդամակցության արդյունքում անդամ երկրների ապրանքաշրջանառությունը տարեցտարի աճել է: Մասնավորապես, ՀՀ–ի և ԵԱՏՄ անդամ միջև ապրանքաշրջանառությունն 2016 թվականին աճել է 15.3%-ով, այդ թվում` ՌԴ-ի հետ` 15,1%-ով, Բելառուսի Հանրապետության հետ 15.4%-ով, Ղազախստանի Հանրապետության հետ` 46,7%-ով, Ղրղզստանի Հանրապետության հետ 2.1 անգամ:
2016 թվականին Հայաստանից արտահանման ծավալները ռուսական շուկա աճել են 51.5 %-ով, ղազախական, ղրղզական և բելառուսական շուկա՝ մի քանի անգամ»:
Տատյանա Վալովայան, բացելով «Հայաստանի Հանրապետության ԵԱՏՄ անդամակցության առաջին արդյունքները» նիստը, ներկայացրեց ԵԱՏՄ-ին երկրի անդամակցության դրական արդյունքները, այդ թվում` արդյունաբերության զարգացման տեմպերի ուղղությամբ առաջատար լինելը, համախառն ներքին արդյունքի և Միության միասնական շուկա հայկական արտադրանքի մատակարարման ծավալների աճը:
«ՀՀ արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ 2016 թ.-ին աճել է 53%-ով»,- հայտնեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի անդամ, ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով նախարարը:-«Երկիրը առաջատար է դարձել արդյունաբերական արտադրության աճի տեմպերով, ինչը նախորդ տարվա համեմատ 2016 թ.-ին կազմել է 6.7%»:
ՀՀ արտահանման աճը երրորդ երկրներ 2016 թ.-ին կազմել է 13%, իսկ բարձր տեխնոլոգիաների արտահանման տեսակարար կշիռն ընդհանուրի մեջ կազմել է 12%` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Միության շրջանակներում այս ցուցանիշը միջինում եղել է 8.8%: ԵԱՏՄ ներքին շուկա հայկական ապրանքների արտահանումը արտահանման ընդհանուր ծավալի մեջ աճել է 15.9%-ից մինչև 22%:
Գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրության ծավալը Հայաստանի Հանրապետությունում աճել է 6.5%-ով, ինչը թույլ է տվել երկրին 2016 թ.-ին ավելացնել գյուղատնտեսական արտադրանքի` դեպի ԵԱՏՄ ներքին շուկա արտահանման ծավալները: 2014 թ.-ի ցուցանիշների համեմատ արտահանումն աճել է 6%-ով` կազմելով 260.7 մլն ԱՄՆ դոլար: Առավել մեծ աճ է գրանցվել մրգերի, ոգելից և ոչ ոգելից խմիչքների արտահանման մասով:
Արդյունաբերական արտադրանքի աճը կազմել է 6.7%, իսկ 2017 թ.-ին առաջին եռամսյակի ընթացքում այդ ցուցանիշը աճել է 16.2%-ով նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ:
Փոխադարձ առևտրի ծավալը 2017 թ.-ի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 38.4%-ով` կազմելով 102.5 մլն ԱՄՆ դոլար` համապատասխանաբար 2014 թ.-ի մակարդակը գերազանցելով 49%-ով, իսկ 2015 թ.-ի մակարդակը` 3 անգամ:
ՀՀ-ն առաջատար դիրք է զբաղեցնում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների շարքում ՀՆԱ աճի տեմպերով: Չնայած նրան, որ 2014 թ.-ից մինչև 2016 թ.-ը Հայաստանի Հանրապետության ՀՆԱ-ն դրսևորում էր չափավոր զսպվածություն` պայմանավորված համաշխարհային տնտեսական անկայունությամբ, մասնավորապես` Ռուսաստանի Դաշնության, այնուհանդերձ 2017 թ.-ի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ երկրի ՀՆԱ-ն գրանցել է 6.5% աճ:
Կլոր սեղանի շրջանակներում կայացած «Հայաստանի Հանրապետությունը և Եվրասիական տնտեսական միությունը. նոր հնարավորություններ և զարգացման հեռանկարներ» նիստի հիմնական թեմաներից էր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և թվայնացման զարգացումը: Կարինե Մինասյանը` որպես վերոնշյալ բաժնի մոդերատոր, նշեց թվայնացման կարևորությունը: «Այն պետությունները, որոնք ակտիվ ներգրավված չեն վերափոխման գործընթացի մեջ, առաջիկա տարիների ընթացքում կարող են կորցնել իրենց մրցակցային առավելությունները: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանը հսկայական քայլ է կատարել տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների զարգացման ուղղությամբ: Ոլորտի ծավալը 2010 թ.-ից ի վեր աճել է 4,3 անգամ, ինչը երկրի տնտեսության լավագույն ցուցանիշն է: Համաշխարհային շուկայում աշխատող IT ընկերությունների թիվը 2010 թ.-ից ի վեր աճել է 2.4 անգամ և կազմում է անելի քան 400»:
Քննարկման ընթացքում նշվել է, որ Հայաստանի համար մրցունակության պահպանության և արտադրողականության բարձրացման համար հիմնական գրավականներից մեկը իրական հատվածի հնարավորությունների և ՏՏ հատվածի հնարավորություններ միավորումն է, որը մաքսիմալ կերպով ընդգրկված է համաշխարհային թվայնացման վերափոխման գործընթացներում:
Կարինե Մինասյանի խոսքերով` Հայաստանն էական առաջընթաց է գրանցել գյուղատնտեսության ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաների (ջերմոցներ, ակվակուլտուրաների աճեցում) կիրառման ոլորտում: Ջերմոցային տնտեսություններին հատկացված մակերեսները 2010 թ.-ից աճել են 6 անգամ: Ընդ որում` դրանց մեծ մասը հագեցած են գերժամանակակից տեխնոլոգիաներով, որոնք ապահովում են բերքատվության բարձր մակարդակ:
Հայաստանը նկատելի առաջընթաց է գրանցել նաև ԵԱՏՄ տարածքում ապրանքների հետագծելիության մասով: Թվային տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս ապրանքների և ծառայությունների արտադրության - մատակարարման գործընթացները դարձնել առավել թափանցիկ` արդյունքում կրճատելով վերահսկիչ մարմինների և բիզնեսի փոխառնչությունը:
Կլոր սեղանի ընթացքում կատարված հիմնական եզրակացությունները, հանձնարարականները և առաջարկությունները նախատեսվում են օգտագործել «Հայաստանի Հանրապետությունը երկու տարի Եվրասիական տնտեսական միությունում: Առաջին արդյունքները» զեկույցի նախապատրաստման ընթացքում, որը ներկայացվելու է տարեվերջին` Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ընթացքում:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը` որպես Եվրասիական տնտեսական միության մշտապես գործող վերազգային կարգավորող մարմին, սկսել է գործել 2012 թվականի փետրվարի 2-ին: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կազմի մեջ ներառված են Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները: Հանձնաժողովի որոշումների կատարումը պարտադիր է Միության անդամ պետությունների համար: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Խորհրդի նախագահը Տիգրան Սարգսյանն է:
2014 թվականի մայիսի 29-ին ստորագրված «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» պայմանագիրը ուժի մեջ է մտել 2015 թվականի հունվարի 1-ին: Միության շրջանակներում ապահովվում է ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի տեղաշարժման ազատությունը, տնտեսության տարբեր ոլոտներում համակարգված, համաձայնեցված կամ միասնական քաղաքականության իրականացումը: Միության նպատակն է անդամ պետությունների տնտեսական կայուն զարգացման համար պայմանների ապահովումը` բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման, համակողմանի արդիականացման, ազգային տնտեսությունների կոոպերացման և մրցունակության բարձրացման միջոցով:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհուրդը Միության բարձրագույն մարմինն է, որի կազմի մեջ մտնում են անդամ պետությունների նախագահները:
Եվրասիական տնտեսական միջկառավարական խորհուրդը Միության այն մարմինն է, որի կազմի մեջ են մտնում անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհուրդը Միության այն մարմինն է, որի կազմի մեջ են մտնում անդամ պետությունների փոխվարչապետները:
Ամենամյա ռոտացիայի համաձայն` 2017 թվականին Միության մարմիններում նախագահում է Ղրղզստանի Հանրապետությունը: Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևը հանդիսանում է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նախագահը:

В рамках круглого стола «Республика Армения – два года в Евразийском экономическом союзе: первые результаты» 6 июня в Ереване обсуждались позитивные и негативные аспекты, обусловленные членством Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), перспективы и возможности в рамках интеграции, а также тенденции развития цифровых технологий.
В круглом столе участвовали вице-премьер РА, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян, министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян, член Евразийской экономической комиссии, министр по вопросам интеграции и макроэкономики Татьяна Валовая, член Евразийской экономической комиссии, министр по вопросам внутренних рынков, информатизации, информационно-коммуникационных технологий Карине Минасян, руководители исполнительных органов РА, представители посольств, деловых кругов и научного сообщества Республики Беларусь, Республики Казахстан, Российской Федерации и Республики Чехия.
“Прошедшие два года показали, что даже при наличии внешнеэкономических потрясений и негативных тенденций в регионе экспорт из Республики Армения возрос, а цены на импортируемые товары снизились. Однако, в любом случае, окончательные выводы о результатах членства Республики Армения в Евразийском экономическом союзе делать пока рано. Основные интеграционные институты находятся в процессе формирования, а экономические системы государств-членов пока не нашли наиболее оптимальную/целевую форму кооперации. Сейчас четко видно, что имеется большой потенциал интеграционного объединения. Результаты двухлетнего членства Армении в ЕАЭС трудно охарактеризовать как однозначный успех, однако можно с уверенностью декларировать первые шаги на пути к экономической интеграции и благоденствию,- отметил Ваче Габриелян, приветствуя участников мероприятия.
Министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян, отметив, что Армения всегда подчёркивала свою заинтересованность в интеграции в различные структуры и в сотрудничестве, а членство в ЕАЭС создаёт для Армении хорошие возможности, подчеркнул:
“По результатам двухлетнего членства Армении в ЕАЭС, товарооборот между странами-членами ежегодно возрастал. В частности, в 2016 году объём товарооборота между Арменией и членами ЕАЭС вырос на 15,3%, в том числе с Россией – на 15,1%, с Республикой Беларусь – на 15,4%, с Республикой Казахстан – на 46,7%, с Республикой Кыргызстан – в 2,1 раза. В 2016 году объёмы экспорта из Армении на российский рынок выросли на 51,5%, на казахский, киргизский и белорусский рынки – в несколько раз”.
Татьяна Валовая, открывая заседание “Первые результаты членства Республики Армения в ЕАЭС”, представила позитивные итоги членства нашей страны в ЕАЭС, в том числе – лидерство по темпам промышленного развития, рост валового внутреннего продукта и объёмов поставок армянской продукции на единый рынок Союза.
- Экспорт из РА в страны ЕАЭС увеличился на 53%,- сообщила член Евразийской экономической комиссии и министр по вопросам интеграции и макроэкономики. - Страна стала лидером по темпам роста промышленного производства, что, по сравнению с предыдущим годом, в 2016 г. составило 6,7%”.
Прирост экспорта из РА в третьи страны в 2016 г. составил 13%. Удельный вес высоких технологий в общем экспорте составил 12%, при этом средний показатель в рамках ЕАЭС составил 8,8%. Экспорт армянских товаров на внутренний рынок ЕАЭС в общем объёме армянского экспорта увеличился с 15,9% до 22%.
Объём производства сельскохозяйственной продукции в Республике Армения вырос на 6,5%, что позволило стране в 2016 году нарастить объёмы экспорта сельскохозяйственной продукции на внутренний рынок ЕАЭС. По сравнению с показателями 2014 года, экспорт возрос на 6%, составив в денежном выражении 260,7 млн долларов США. Особенно большой прирост зафиксирован по части экспорта фруктов, алкогольных и безалкогольных напитков.
Рост промышленной продукции составил 6,7%; по итогам первого квартала 2017 года, этот показатель вырос на 16,2% по сравнению с тем же периодом предыдущего года.
Объём обоюдной торговли в первом квартале 2017 г. по сравнению с тем же периодом предыдущего года вырос на 38,4%, составив 102,5 млн долларов США, превзойдя, соответственно, уровень 2014 года на 49%, а уровень 2015 года – в 3 раза.
РА занимает ведущие позиции среди государств-членов ЕАЭС по темпам роста ВВП. Несмотря на то, что с 2014 г. по 2016 г. ВВП Республики Армения проявлял умеренную сдержанность, что было обусловлено мировой экономической нестабильностью, в частности – в России, тем не менее, в первом квартале 2017 г., по сравнению с тем же периодом предыдущего года, ВВП страны зафиксировал 6,5%-ный рост.
Среди главных тем состоявшегося в рамках круглого стола заседания “Республика Армения и Евразийский экономический союз: новые возможности и перспективы развития” было развитие информационных технологий и цифровизации. Карине Минасян как модератор упомянутой секции отметила важность цифровизации. “Государства, которые активно не вовлечены в процесс преобразования, в предстоящие годы рискуют потерять свои конкурентные преимущества. За последние несколько лет Армения совершила громадное продвижение в направлении развития информационно-коммуникационных технологий. Объём производства с 2010 г. по настоящее время возрос в 4,3 раза, что является лучшим экономическим показателем страны. Число IT-компаний, работающих на мировом рынке, с 2010 г. увеличилось в 2,4 раза и ныне превышает 400».
В ходе обсуждения было отмечено, что для Армении одним из основных залогов сохранения конкурентоспособности и повышения производительности является объединение возможностей реального сектора и IT-сектора, что максимально охвачено процессами преобразования общемировой цифровизации.
По словам Карине Минасян, Армения зафиксировала существенный прогресс в применении современных технологий (теплицы, выращивание аквакультур) в сельскохозяйственной сфере. Территории, отведённые под тепличные хозяйства, с 2010 г. увеличились в 6 раз. При этом значительная их часть оснащены суперсовременными технологиями, обеспечивающими высокий уровень урожайности.
Заметное продвижение зафиксировано также по части прослеживаемости товаров на территории ЕАЭС. Цифровые технологии позволяют сделать процессы производства/поставок товаров и услуг максимально прозрачными, и в результате – сократить взаимосоприкосновение контролирующих органов и бизнеса.
Основные заключения, рекомендации и предложения, сделанные в ходе круглого стола, предусмотрено использовать в процессе подготовки отчета “Республика Армения – два года в Евразийском экономическом союзе. Первые результаты”, который будет представлен к концу года – на заседании Евразийского Межправительственного Совета.
Евразийская экономическая комиссия как постоянно действующий наднациональный контролирующий орган Евразийского экономического союза начала свою работу 2 февраля 2012 года. В состав Евразийской экономической комиссии включены представители Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана и России. Исполнение решений Комиссии обязательно для государств-членов Союза. Председатель Евразийской экономической комиссии – Тигран Саркисян.
Подписанный 29 мая 2014 года договор “О Евразийском экономическом союзе” вступил в силу 1 января 2015 года. В рамках Союза обеспечивается свобода передвижения товаров, услуг, капитала и рабочей силы, осуществление скоординированной, согласованной либо единой политики в различных сферах экономики. Целью Союза является обеспечение государствам-членам условий для устойчивого экономического развития посредством повышения жизненного уровня населения, всесторонней модернизации, кооперации национальных экономик и повышения конкурентоспособности.
Высший Евразийский экономический совет – верховный орган Союза, в состав которого входят президенты государств-членов.
Межправительственный Евразийский экономический совет – орган, в состав которого входят главы правительств государств-членов.
Совет Евразийской экономической комиссии – орган в состав которого входят вице-премьеры государств-членов.
Согласно ежегодной ротации, в 2017 году в органах Союза председательствует Республика Кыргызстан. Президент Республики Кыргызстан Алмасбек Атамбаев является председателем Высшего Евразийского экономического совета.