ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը հուլիսի 11-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իսլանդիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սիգրիդուր Բերգլինդ Այսգեյրսդոտիրի հետ։ Սուրեն Կարայանը շնորհավորել է դեսպանին նոր պաշտոնի կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում։ Նախարարը դեսպանի հետ քննարկել է երկու երկրների առևտրատնտեասկան կապերն աշխուժացնելու հնարավոր տարբերակները։
Զրույցի ընթացքում կողմերը մասնավորապես անդրադարձել են զբոսաշրջության ոլորտին։ Դեսպանըն առաջարկել է փոխանակվել ոլորտի զարգացման փորձով և ծրագրերով, քանի որ թե՛ Հայաստանի և թե՛ Իսլանդիայի համար զբոսաշրջության ոլորտը առաջնահերթություններից մեկն է։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը Իսլանդիայի Հանրապետության դեսպան Սիգրիդուր Բերգլինդ Այսգեյրսդոտիրին է ներկայացրել Հայաստանում ներդրումներ կատարելու առավելությունները և ներդրումային միջավայրի բարելավմանն ուղղված ՀՀ կառավարության քայլերը։ Նախարարն ընգծել է, որ անհրաժեշտ է կապեր հաստատել Հայաստանի և Իսլանդիայի գործարար շրջանակաների միջև՝ զարկ տալու առևտրատնտեսական կապերին և առևտրաշրջանառությանը։

Suren Karayan received the newly appointed Ambassador of Iceland to Armenia
On July 11, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Iceland to the Republic of Armenia Berglind Asgeirsdottir. Suren Karayan congratulated the Ambassador on appointment and wished her success in her diplomatic mission. The Minister discussed possible options for boosting commercial and economic relations between the two countries.
During the meeting, the sides particularly touched upon the tourism sector. The Ambassador offered to exchange experiences and programs of the sector as tourism is one of the priorities for both Armenia and Iceland.
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan represented the advantages of making investments in Armenia and the steps taken by the Government to improve the investment environment to the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Iceland to the Republic of Armenia Berglind Asgeirsdottir. Minister pointed out that it is necessary to establish contacts between the business circles of Armenia and Iceland to stimulate trade and economic ties and trade turnover.