Հուլիսի 22-24-ը «Բացահայտիր քեզ համար քո երկիրը» արշավի շրջանակներում, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեն, Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ կազմակերպել էր հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների ճանաչողական այց Արցախ:
Հայաստանյան 5 մեդիաընկերությունների 8 ներկայացուցիչների համար կազմակերպվել են մի շարք էքսկուրսիաներ դեպի Արցախի հիմնական զբոսաշրջավայրեր, տեղեկատվություն է փոխանցվել արցախյան զբոսաշրջային ներուժի, Արցախում գործող թանգարանների, պետական պատմամշակութային ու բնապատմական արգելոցների, հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների և զբոսաշրջության բնագավառին առչնվող այլ ուղղությունների մասին` նյութեր պատրաստելու և զբոսաշրջիկներին ներկայացնելու նպատակով:
ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների այցը նախագծվել է՝ հաշվի առնելով Արցախի զբոսաշրջային արդյունքի զարգացած ու զարգացման ներուժ ունեցող ուղղությունները ու դրանց յուրահատկությունները:
Ակտիվ զբոսաշրջություն նախընտրողների համար կազմակերպվել է քայլարշավ` Հունոտի կիրճ բնապատմական արգելոցում, գաստրոնոմ զբոսաշրջության հնարավորությունների ներկայացման նպատակով` արցախյան խոհանոցի և գինու համտես, իսկ ճանաչողական տուրիզմի սիրահարների համար` քաղաքային տուր Շուշիում, էքսկուրսիաներ դեպի Տիգրանակերտի և Տողի Մելիքական արգելոցներ, Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարան, Գանձասար և Դադիվանք վանական համալիրներ:
Այցի մասնակիցները ականատես ու մասնակից եղան նաև Տիգրանակերտում կազմակերպված Վարդավառի տոնակատարությանը և ծանոթացան Արցախում իրադարձային տուրիզմի հնարավորություններին:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի և Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության համագործակության շրջանակներում նախաձեռնած ճանաչողական այցը դեպի Արցախ առաջինն էր Կոմիտեի՝ «Բացահայտիր քեզ համար քո երկիրը» արշավի շրջանակներում:

On July 22-24, the State Committee for Tourism of the Ministry of Economic Development and Investments of RA jointly with the Ministry of Economy of the Republic of Artsakh organized a familiarization trip to Artsakh for the representatives of Armenian mass media within the framework of “Discover Your Country for Yourself” campaign.
A number of excursions to the main tourism destinations in Artsakh were organized for 8 representatives of 5 Armenian media companies, information was provided on Artsakh tourism potential, museums operating in Artsakh, state historical, cultural and natural heritage sites, hotel facilities and other destinations in the field of tourism to prepare materials and represent them to tourists.
The visit of media representatives was designed according to the features of Artsakh's tourism development potential.
The participants of the visit witnessed and participated in the Vardavar celebration organized in Tigranakert and got acquainted with the possibilities of event tourism in Artsakh.
The visit organized by the State Committee for Tourism of the Ministry of Economic Development and Investments of RA and the Ministry of Economy of the Republic of Artsakh for the representatives of Armenian mass media was the first within the framework of “Discover Your Country for Yourself” campaign of the Committee.