Նշվել է Հայաստանի ազգային օրը AstanaEXPO-2017 ցուցահանդեսում
Օգոստոսի 16-ին, AstanaEXPO-2017 ցուցահանդեսում նշվել է Հայաստանի ազգային օրը: Հայկական տաղավարը և Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառումները մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել այցելուների շրջանակում:
Հայաստանի ազգային օրվա նվիրված միջոցառումներին մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը, Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Արա Խզմալյանը և Հայկական տաղավարի հանձնակատարի տեղակալ Էրիկ Գրիգորյանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ղազախական մշակույթի գործիչներ, զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներ և բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաներ: Ղազախստանի Հանրապետության ներդրումների և զարգացման փոխնախարար Երլան Խայիրովը Հայաստանի ազգային օրվա շրջանակներում տեղի ունեցած միջոցառմանը հանդես գալով ողջույնի խոսքով նշել է`«Մենք հիանում ենք Հայաստանի գրական և գեղարվեստական ժառանգությունով: Սիրում ենք հայկական խոհանոցը, մեզ նաև մոտ է հայկական հումորը. հատուկ հիշատակման է արժանի հայկական երաժշտական գործիքը՝ դուդուկը, որը հիացնում է իր ձայնով: Մեր երկրների միջև գործող առանց վիզայի ռեժիմը, ինչպես նաև Ղազախստանի քաղաքների և ձեր մայրաքաղաքի միջև իրականացվող ուղիղ չվերթները թույլ են տալիս քաղաքացիններին ավելի մոտիկից ծանոթանալ մեր երկրների մշակույթների հետ: Ապագայի էներգիայի թեման շատ ակտուալ է ցանկացած երկրի համար: Միջազգային AstanaEXPO-2017 ցուցահանդեսի հարթակը հանդիսանում է ունիկալ հնարավորություն էներգետիկայի բնագավառում նորարար լուծումների ներկայացման և այլընտրանքային էներգետիկայի հնարավորությունների ուսումնասիրման ու կիրառման համար: Եվ ես ուրախ եմ նշելու, որ Ղազախստանի համար, ինչպես նաև Հայաստանի համար այլընտրանքային էներգետիկան կարևոր ուղղություն է երկրի զարգացման համար»,-ավելացրել է նա:
Հայաստանը ակտիվորեն ներգրավված է այլընտրանքային էներգետիկայի հնարավորությունների ուսումնասիրման ու կիրառման գործում և որպես առավել հեռանկարային ուղղություններ, դիտարկում է արևային էներգետիկան, հիդրոէներգետիկան և գեոթերմալ էներգետիկան: Աստանա 2017 ցուցահանդեսում Հայաստանը ներկայանում է արևային էներգիայի զարգացման տեխնոլոգիայով:
Հայաստանը ցուցահանդեսին ներկայացել է նաև որպես գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն:ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը միջոցառման ընթացքում հանդես գալով ելույթով շեշտը դրել է երկրի զբոսաշրջային գրավչության վրա:
«Ներկա պահին Հայաստանի և Ղազախստանի միջև զբոսաշրջության բնագավառում փոխգործակցությունն առավել անհրաժեշտ է դառնում: Համագործակցությունը նոր ձևեր է ստանում և անցում է կատարում դեպի նոր, տրանսսահմանային և միջտարածաշրջանային շուկաներ: Զբոսաշրջությունը հանդիսանում է երկրի, ազգի մշակույթի և ավանդույթների հետ ծանոթանալու լավագույն միջոցը և հիմք է հանդիսանում մատաղ սերնդին մարդասիրության ոգով կրթելու համար: Հայաստանն ունի մեծ ներուժ զբոսաշրջության զարգացման համար. հյուրընկալություն, հարմարավետություն, անվտանգություն, պատմամշակութային արժեքներ - սրանք են Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնաքարերը»,-նշել է նա:
Զ.Զեյթունցյանը նաև առաջարկել է զարգացնել համատեղ զբոսաշրջային ուղղությունները` նշելով, որ տրանսսահմանային զբոսաշրջային ուղղությունների ձևավորումը հնարավորություն կտա նոր աստիճանի բարձրացնել համագործակցությունը Հայաստանի և Ղազախստանի միջև:«Մեր երկրներն ունեն համագործակցության չօգտագործված հնարավորությունների մեծ ներուժ, իսկ մասնակցությունը «Աստանա էքսպո-2017» ցուցահանդեսին լավ հնարավորություն է նոր կապերի ստեղծման առումով»,-ավելացրել է նա:
Ազգային օրվա շրջանակներում Հայաստանի տաղավարում ներկայացվել են Հայաստանի և հայկական զբոսաշրջային արդյունքի մասին ֆիլմի շնորհանդես, Հայաստանի մասին պատմող գովազդային տեսահոլովակներ, էքսկուրսիոն ծրագրեր, այցելուներին տրամադրվել են տեղեկատվական բնույթի նյութեր, ինչպես նաև hանձնվել նվերներ` «Պատրաստված է Հայաստանում»։
Տաղավարում հնչել է նաև հայկական երաժշտություն` «MiqayelVoskanyan & Friendsband» համույթի կատարմամբ: Հյուրերը հնարավորություն են ունեցել համտեսելու հայկական կոնյակ և գինի:

National Day of Armenia has been celebrated at the exhibition “Astana EXPO-2017”
On August 16, the National Day of Armenia has been celebrated at the exhibition “Astana EXPO-2017”. The events dedicated to the National Day of Armenia and the Armenian Pavilion were of a great interest among the visitors of the exhibition.
The Chairperson of the State Committee for Tourism of the Ministry of Economic Development and Investments of RA Zarmine Zeitountsian, Executive Director of the Tourism Development Foundation of Armenia Ara Khzmalyan and Deputy Attorney of the Armenian pavilion Erik Grigoryan participated in the events. Representatives of tourism and Kazakh culture, high-ranking officials attended the event.
Deputy Minister of Investments and Development of Kazakhstan Yerlan Khairov delivered welcoming speech and spoke about literary and artistic heritage of Armenia, the Armenian cuisine, humor, Armenian musical instrument duduk that admires with its sounds. The Deputy Minister added, “The existence of a visa-free regime between our countries, as well as direct flights between Kazakhstan's cities and the Yerevan allow citizens to get acquainted with the culture of the two countries. The international exhibition Astana EXPO-2017 is a unique opportunity for presenting innovative solutions in the energy sector. For Kazakhstan and for Armenia, alternative energy is an important direction for the development of the country and Armenia is actively involved in the process of studying and using alternative energy.”
Tourism potential of Armenia was also represented. The Chairperson of the State Committee for Tourism of the Ministry of Economic Development and Investments of RA Zarmine Zeitountsian delivered speech and stressed the tourism attractiveness of Armenia.
“At present, cooperation in tourism sector between Armenia and Kazakhstan is becoming more and more important. Cooperation gets new forms and moves to new trans-border and interregional markets. Tourism is the best way to get acquainted with the country's culture and traditions and is the basis for educating the younger generation in the spirit of humanity. Armenia has great potential for tourism development: hospitality, comfort, security, historical and cultural values - these are the cornerstones of Armenia's tourism development,” mentioned Zarmine Zeitountsian suggesting to develop joint tourism routes, noting that the transformation of transboundary tourism destinations will give a new impetus to cooperation between Armenia and Kazakhstan.
Within the framework of the National Day of Armenia, a film about the Armenian tourism product, tour programs, tourism events, schedule of events for 2017 have also been represented. The participants were given information materials, as well as gifts stamped “Made in Armenia”.
Armenian music by “MiqayelVoskanyan & Friendsband” was also performed at the pavilion. Guests of the exhibition had the opportunity to taste Armenian cognac and wine.