Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի նախաձեռնությամբ օգոստոսի 18-ին՝ Շիրակի և օգոստոսի 23-ին՝ Սյունիքի մարզում կազմակերպվել են հանդիպում-իրազեկումներ ոչ պարենային ապրանքների արտադրմամբ, ներմուծմամբ և իրացմամբ զբաղվող տնտեսվրողների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Հանդիպումներին ներկա են գտնվել նաև մարզպետները:
Հանդիպումների ընթացքում Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ղեկավար Լևոն Խալիկյանը նշել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի ստուգումները, ինչպես նաև տնտեսվարողներից ստացվող հարցումները ցույց են տվել, որ իրազեկման անհրաժեշտություն կա և այդ նպատակով էլ նախաձեռնվել են այս հանդիպում-իրազեկումները տնտեսվարողների հետ, որոնց հիմնական նպատակն է վերջիններիս տեղեկացնել ոլորտում տեղի ունեցող գործընթացներին, ստուգումների արդյունքներին, արձանագրված հիմնական խնդիրներին։
Նա նաև կոչ է արել տնտեսվարողներին տեսչական մարմինը չընդունել որպես ստուգող և պատժող մարմին։ «Տեսչական մարմինը գործընկեր լինելու քաղաքականություն է որդեգրել, մենք ոչ թե ստուգանող կառույց ենք, այլ կոչ ենք անում համագործակցել մեզ հետ: Պետք չէ խուսափել կամ վախենալ ոչ պարենային շուկայում պարբերաբար իրականացվող տեսչական ստուգումներից: Դրանք չեն կատարվում որևէ մեկին տուգանելու նպատակով: Պատրաստ ենք գալ, հանդիպել և օգնել ձեզ, որպեսզի հաջորդ ստուգումների ժամանակ խնդիրներ չլինեն»,- ավելացրել է Լևոն Խալիկյանը:
Շիրակի մարզում Լ.Խալիկյանը խոսել է խաղալիքների, գազալցակայանների, բենզինի և ավտոմոբիլային յուղերի բնագավառում հնարավոր, ինչպես նաև արդեն հայտնաբերված խախտումների մասին:
Սյունիքի մարզում տեսչական մարմնի մասնագետները ներկայացրել են երկրորդ եռամսյակում մարզում կատարված ստուգումների արդյունքները, խնդիրները, ծանոթացրել ոլորտում առկա նորություններին: Հատկապես նշվել է, որ շարունակում է լուրջ խնդիր լինել ԱԳԼՃԿ-ներում գազի լիցքավորման ժամանակ ճնշման գերազանցումը, որն էլ երբեմն, բալոնների մաշվածության պատճառով, հանգեցնում է պայթյունների և մարդկային կորուստների։ Մասնագետները տնտեսվարողներին հորդորել են հետամուտ լինել խնդրին։
Հանդիպումների ժամանակ նաև նշվել է, որ շուկան կարգավորելու գործում միայն պետական վերահսկողությունը բավարար չէ, կարևորվել է տնտեսվարողների և սպառողների իրազեկված լինելը, ինչպես նաև ՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների դերը, որոնք հասարակական վերահսկողությունն են ապահովում։
Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի մասնագետները պատասխանել են տնտեսվարողներին հետաքրքրող հարցերին։

Meeting with Non-Food Market Entities
On August 18 in Shirak and on August 23 in Syunik Regions, the Inspection Body for Market Surveillance of the Ministry of Economic Development and Investmetns of RA organized awareness-raising meetings with representatives of economic and Non-Governmental Organizations engaged in the production, import and sale of non-food products. Governors of the Regions also attended the meetings.
The Head of the Inspection Body for Market Surveillance of the Ministry of Economic Development and Investments of RA Levon Khalikyan noted that the inspections of the first quarter of the current year as well as the surveys of the enterprises showed that there is a need for awareness and that this meeting was initiated with the businessmen, whose main purpose is to inform them about the processes taking place in the field and the main problems.
Levon Khalikyan called on the economic entities not to consider the inspection body as an inspector and a punitive authority. “The inspection body has adopted a policy of partnering, we are not an inspector, but we call for cooperation. Do not be afraid of regular non-food inspections. They are not executed to penalize anyone. We are ready to come, meet and help you to avoid problems with the next inspections,” added Levon Khalikyan.
Khalikyan spoke about possible, as well as already discovered violations in the field of toys, gas filling stations, petrol and motor oils.
During the meetings it was also mentioned that only state control over the market regulation is insufficient, businessmen and consumers should also be informed and the role of NGOs and mass media will ensure public control.
Experts of the Inspection Body for Market Surveillance answered to the questions of economic entities.