Շուտով «Սյունիք ֆուդը» կսկսի արտադրական գործընթացը
Օգոստոսի 27-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը այցելել է «Սյունիք ֆուդ» ընկերության արտադրամասի շինհրապարակ՝ ծանոթանալու ներդրումային ծրագրի իրականացման ընթացքին։ Այստեղ ընթանում են պահածոների արտադրության կազմակերպման համար գործարանի հիմնադրման աշխատանքները։
Նախարարին տեղեկացրել են, որ շինարարական աշխատանքները մոտենում են ավարտին, և արտադրամասը շուտով կգործարկվի։
Ծրագրի ընթացքում նախատեսվում է ստեղծել մոտ 20 հիմնական և մոտ 210 սեզոնային աշխատատեղեր։
Արտադրանքի մոտ 60%-ն նախատեսվում է արտահանել ԵԱՏՄ անդամ երկրներ, Վրաստան, ԵՄ, ԱՄՆ։
ՀՀ կառավարության որոշմամբ ընկերությունն ազատվել է ներմուծվող սարքավորումների և հումքի մաքսատուրքից և ստացել ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետի երկարաձգման թույլտվություն:

On August 27, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan visited construction site of “Syunik Food” company to get acquainted with the process of investment program implementation.
The Minister was informed that the construction activity is coming to its end and the production will soon be launched.
During the project it is planned to create about 20 main and about 210 seasonal workplaces.
Nearly 60% of production is planned to export to EAEU countries, Georgia, EU and the USA.
By the decision of the Government of the Republic of Armenia, the company has been exempted from imported equipment and raw customs and has received VAT payment extension.