ՉԺՀ Ցինդաո քաղաքի պատվիրակությունը մտադիր է տնտեսական կապեր հաստատել Հայաստանի հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը օգոստոսի 30-ին ընդունել է ՉԺՀ Ցինդաո քաղաքի մունիցիպալ ժողովրդական կոնգրեսի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Լյու Շենգժենի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պատվիրակության կազմում էին ինչպես քաղաքի պետական մարմինների պաշտոնյաներ ու պատասխանատու աշխատակիցներ, այնպես էլ չինական մի քանի հայտնի ընկերությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ։
Հանդիպմանը ներկա էին նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներ, ՉԺՀ-ում ՀՀ արդյունաբերողների և գործարարների միության ու ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչները։
Հովհաննես Ազիզյանը, ողջունելով հյուրերին, գոհունակություն է հայտնել Ցինդաո քաղաքի ներկայացուցչական պատվիրակության Հայաստան կատարած այցի առիթով, նաև հույս հայտնել, որ այն կլինի հետաքրքիր և արդյունավետ հայ-չինական գործարար կապերի ամրապնդման ու տնտեսական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից, քանի որ կան լավ նախադրյալներ և երկու կողմերի ցանկություն՝ խթանելու այն․
Չնայած Չինաստանի հետ ունենք առևտրաշրջանառության շուրջ 35% աճ, սակայն այդ ցուցանիշները մեզ չեն բավարարում, և մենք կցանկանայինք տեսնել չինական ներդրումներ Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում, ինչպես նաև չինական ընկերությունների ակտիվ մասնակցությունը մեր երկրի ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերում,- նշել է նախարարի տեղակալը՝ հավելելով, որ Չինաստան արտահանման լավ հնարավորություն է տեսնում հայկական վերամշակված գյուղմթերքի համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրել են իրենց հետաքրքրությունները և ակնկալիքները։ Մասնավորապես քննարկվել են կենցաղային տեխնիկայի, շինանյութերի արտադրության, դեղագործության, ճանապարհաշինության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։ ։ Չինական «Hisense» ընկերության ներկայացուցիչների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փոխանակվել անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ՝ հայկական կողմի հետ հետագա համագործակցության հնարավորությունները ճշգրտելու նպատակով:
Տիկին Լյու Շենգժենը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, իր հերթին նշել է, որ Ցինդաո քաղաքի գործարարների մոտ մեծ հետաքրքրություն կա Հայաստանի հանդեպ։ Երկու երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացման համար նա առանձնակի կարևորել է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրի իրականացումը։
Նշենք, որ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի պաշտոնական ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ` Չինաստանի Շանդոնգ նահանգի Ցինդաո քաղաքում կառուցվող Belt&Road համագործակցության նորարարական կենտրոնի հետ` «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրի շրջանակներում, այս տարվա հուլիսին նախաստորագրվել է երկու համաձայնագիր, որոնց համաձայն՝ նշված կենտրոնում հայկական կողմին անհատույց կտրամադրվի ընդհանուր 500 քառակուսի մետր կահավորված ցուցահանդեսային տաղավար և աշխատանքային տարածք: Վերջինիս պաշտոնական բացումը նախատեսվում է այս տարվա աշնանը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել չինական կողմին փոխանցել չինարեն տեղեկատվություն Հայաստանի տնտեսության գրավչության, ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ ՝ այն Ցինդաո քաղաքի գործարար շրջանակներին փոխանցելու համար։ Կողմերը պայմանավորվորվել են առաջիկայում ավելի առարկայական քննարկումներ և հանդիպումներ կազմակերպել։

Delegation from Qingdao city of China intends to establish economic relations with Armenia
On August 30, the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Hovhannes Azizyan received the delegation headed by the Vice Chairperson of the Standing Committee of Qingdao Municipal People's Congress of the People's Republic of China (PRC) Liu Shengzhen. The delegation was composed of state officials, heads and representatives of several outstanding Chinese companies.
The meeting was attended by the Heads of Departments of the Ministry of Economic Development and Investments of RA, as well as by the representatives of Chamber of Commerce and Industry of RA and representatives of the Chamber of Commerce and Industry of RA in the People's Republic of China.
Greeting the guests, Hovhannes Azizyan expressed satisfaction with the visit of the delegation of Qingdao to Armenia and expressed hope that it will be interesting and effective in terms of strengthening Armenian-Chinese business ties and developing economic cooperation, as there are good prerequisites and desire of both sides to boost it.
“Although we have a 35% increase in trade turnover with China, we are not satisfied with these volumes and we would like to see Chinese investments in various sectors of Armenia's economy, as well as active participation of Chinese companies in infrastructure development projects of our country,” said the Deputy Minister, adding that there is a good opportunity for exporting Armenian agricultural products to China.”
During the meeting the sides represented their interests and expectations. In particular, the possibilities of cooperation in the spheres of domestic appliances, construction materials, pharmaceutics and road construction were discussed. . An arrangement was reached with representatives of the Chinese “Hisense” company to exchange the necessary information to clarify the possibilities of further cooperation with the Armenian side.
The Vice Chairperson of the Standing Committee of Qingdao Municipal People's Congress of the People's Republic of China (PRC) Liu Shengzhen expressed gratitude for the reception and mentioned that the businessmen of Qingdao city are interested in launching activity in Armenia. For the development of economic cooperation between the two countries, she stressed the importance of “One Belt, One Road” program implementation.
At the end of the meeting, an arrangement was reached to transfer information to the Chinese side about the attractiveness of Armenia's economy and investment programs.