Հայ-ռուսական արդյունավետ համագործակցությունը շարունակվում է
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը սեպտեմբերի 7-ին ընդունել է ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարի առաջին տեղակալ Գլեբ Նիկիտինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Սուրեն Կարայանը և Գլեբ Նիկիտինը քննարկել են երկու երկրների արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։
ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարի առաջին տեղակալ Գլեբ Նիկիտինն ընդգծել է, որ հայկական կողմի հետ համագործակցությունն իրենց առաջնահերթ ուղղություններից է։
Կողմերն անդրադարձել են գյուղտեխնիկայի ապահովման հարցում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին։
Նախարար Կարայանը նշել է, որ մեծ է համագործակցության ներուժը հատկապես ռադիոէլեկտրոնիկայի ոլորտում, և անհրաժեշտ է այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել։
Սուրեն Կարայանը և Գլեբ Նիկիտինը քննարկել են թեթև արդյունաբերության ոլորտի համագործակցությունը։ Գլեբ Նիկիտինը նշել է, որ այս ոլորտում արդյունավետ կլինի համատեղ արտադրությունների հիմնումը և արտահանումը երրորդ երկրներ։ Կողմերը պայմանավորվել են թեթև արդյունաբերության ոլորտի երկու երկրների գործարարների երկխոսության համար հարթակ ստեղծել՝ քննարկելու համատեղ գործունեության հնարավորությունները գործնական մակարդակում։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը ներկայացրել է նաև արդյունաբերողներին առաջարկվող լայն հնարավորությունները՝ ստեղծվող «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտում։
Նախարարը և ՌԴ նախարարի առաջին տեղակալն ընդգծել են դեպի երրորդ երկրներ ընդհանուր արտահանման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում Սուրեն Կարայանը, Գլեբ Նիկիտինը և Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը քննարկել են նաև հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Եվրասիական գործընկերության միջազգային երկրորդ համաժողովի կազմակերպմանն ու անցկացմանն առնչվող հարցեր, հստակեցվել է համաժողովի օրակարգը։

On September 7, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the delegation headed by the First Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation Gleb Nikitin.
Suren Karayan and Gleb Nikitin discussed prospects of cooperation between the two countries in the field of industry.
The First Deputy Minister of Industry and Trade of the Russian Federation Gleb Nikitin stressed that the cooperation with the Armenian side is one of their priorities.
The sides touched upon the process of implementation of the agreements reached on provision of agricultural machinery.
Minister Karayan noted that the potential of cooperation especially in the field of radioelectronics is great and it is necessary to take steps in this direction.
Suren Karayan and Gleb Nikitin discussed cooperation in light industry sector. Gleb Nikitin mentioned that the establishment and export of joint products to the third countries will be effective. The sides agreed to create a platform for dialogue between business circles of the two countries in the field of light industry to discuss the possibilities of joint cooperation at the practical level.
The Minister of Economic Development and Investments represented the opportunities being given to the producers who want to implement activity in Meghri free economic zone.