Սեպտեմբերի 9-ին Դիլիջանում կայացած «Մշակութային վերածնունդ» խորագիրը կրող արվեստի և արհեստի համահայկական փառատոնին փառատոնին ներկա է եղել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
Նախարար շրջել է տաղավարներով և ծանոթացնել փառատոնի շրջանակներում ցուցադրված գորգարվեստի բացառիկ նմուշներին, դեկորատիվ-կիրառական արվեստի ստեղծագործություններին` կավագործություն, խեցեգործություն, դարբնագործություն, փայտագործություն, ազգային խոհանոց:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է ՀՀ մարզերի և Արցախի մշակույթը՝ երգ, պար, ազգային նվագարաններ, ինչպես նաև տարածաշրջանի զբոսաշրջային ներուժը:
«Նման համահայկական միջոցառումները, երբ իրականացվում են Երևանից դուրս, խթան են դառնում զբոսաշրջության զարգացման համար: Ինչպես նկատեցինք, այսօր այստեղ են եկել ինչպես սփյուռքահայեր, այնպես էլ՝ զբոսաշրջիկներ: Այստեղ ներկայացված են Հայաստանի մարզերը, Արցախը, յուրաքանչյուրը ներկայացել է իր տարածաշրջանին բնորոշ արհեստագործական և արվեստի նմուշներով: Մենք պետք է հասնենք նրան, որ նման միջոցառումները դառնան մեծ ու ավելի ընդգրկուն: Այս փառատոնները խթանում են ինչպես ներքին, այնպես էլ՝ արտաքին զբոսաշրջությունը: Կարևոր է նաև, որ մարզերի միջև ներքին ճանաչողությունը բարձրանա, որ մարդիկ հայտնաբերեն, թե երկրի ներսում մենք ինչ հրաշալի զբոսաշրջային վայրեր ունենք»,- նշել է Սուրեն Կարայանը:
«Մշակութային վերածնունդ» արվեստների և արհեստների hամահայկական փառատոնը կազմակերպվել է «ՄԵԴԻԱ ՕՆԻՔՍ» ընկերության, Մշակույթի և տուրիզմի պրոպագանդման հիմնադրամի կողմից` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի և Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ:
Փառատոնի գործընկերներն են՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման, ՀՀ մշակույթի, ՀՀ սփյուռքի նախարարությունները, Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի, ԱՀ մշակույթի նախարարությունները և Դիլիջանի քաղաքապետարանը։

On September 9, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan participated in “Cultural Revival” Pan-Armenian festival of arts and crafts in Dilijan.
The Minister toured the pavilions and got acquainted with the exceptional samples of the carpet art displayed in the festival, pottery, ceramics, woodworking, national cuisine, etc.
During the event the culture of the Regions of Armenia and Artsakh has been represented, particularly, songs, dances, national instruments, as well as tourism potential.
“Such Pan-Armenian events implemented outside of Yerevan, are a stimulus for the development of tourism. As we have noticed, both Armenians from Diaspora and tourists are here today. The craftsmanship and art samples of the Regions of Armenia and Artsakh are represented here. These festivals promote both domestic and foreign tourism. It is also important to increase internal recognition among the provinces, people find out what wonderful places we have in the country,” said Suren Karayan.
“Cultural Revival” Pan-Armenian festival of arts and crafts has been organized by Media Onix company, the Culture and Tourism Promotion Foundation with the support of the State Committee for Tourism of the Ministry of Economic Development and Investments of RA.