Կայացել է հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստը
Սեպտեմբերի 12-ին Երևանում կայացել է հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի երրորդ նիստը։
Միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներն են․ հայկական կողմից՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը, չեխական կողմից՝ Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ Վլադիմիր Բարտլը։
Հայկական կողմից Հանձնաժողովի նիստի աշխատանքներին մասնակցել են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների, արտաքին գործերի, ֆինանսների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի և բնական պաշարների, տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության և գիտության, մշակույթի, բնապահպանության, պաշտպանության նախարարությունների, ՀՀ արդյունաբերողների և գործարարների միության, ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի, այլ շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչներ:
Չեխական կողմից նիստի աշխատանքներին մասնակցել են Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի, արտաքին գործերի, գյուղատնտեսության, բնապահպանության նախարարությունների, բանկային համակարգի, Չեխիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիայի, առևտրաարդյունաբերական պալատի, մասնավոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Հայաստանում Չեխիայի դեսպանության աշխատակիցներ։
Միջոցառմանը մասնակցել են Չեխիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետոթյան արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետեր Միկիսկան։
Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Չեխիայի միջև առևտրատնտեսական, ֆինանսական, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության և գիտության, մշակույթի, ստանդարտացման, տրանսպորտի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում համագործակցության զարգացման հեռանկարներն ու հնարավորությունները:
Նիստի արդյունքում ստորագրվել է նիստի արձանագրությունը, որով սահմանվել են հետագա համագործակցության ուղղություններն ըստ ոլորտների:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ, հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Գարեգին Մելքոնյանի խոսքով, նիստի ընթացքում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ և պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ամենատարբեր ուղղություններով համագործակցության վերաբերյալ:
«Ընդհանուր առմամբ, այս օրակարգը լավ նախադրյալ է լինելու հաջորդ տարվա համար:Նախագծվել է բավականին հագեցած և բազմաոլորտ օրակարգ` ուղղված և’ մասնավորի և’ միջկառավարական մակարդակով համագործակցությանը»:
Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ, չեխական կողմի համանախագահ Վլադիմիր Բարտլն իր հերթին նշել է.
«Կա լավ համագործակցություն Հայաստանի հետ: Հայաստանի և Չեխիայի միջև շատ նմանություններ կան: Բացի դրանից Հայաստանը կարող ենք դիտարկել մեզ համար ոչ միայն որպես բաց երկիր, այլ նաև որպես դարպաս դեպի Իրան և Ռուսաստան»:
Համանախագահները կարևորել են նաև երկու երկրների գործարարների միջև կապերի խթանման ուղղությամբ տարվող քայլերը և նշել, որ առաջիկայում` հոկտեմբերին, Երևանում կանցկացվի հայ-չեխական հերթական գործարար համաժողովը, ինչը լավ հնարավորությունն է գործարար կապերը նոր մակարդակի հասցնելու համար:

On September 12, the Third Session of Armenian-Czech Intergovernmental Commission on Economic Cooperation took place in Yerevan.
The Co-Chairmen of the Armenian-Czech Intergovernmental Commission on Economic Cooperation are the Deputy Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Garegin Melkonyan from the Armenian side and the Deputy Minister of Industry and Trade of the Czech Republic Vladimír Bärtl from the Czech side.
From the Armenian side the session was attended by the representatives of the Office to the President of RA, Staff to the Government of RA, Ministry of Economic Development and Investments, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Finance, Ministry of Agriculture, Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources, Ministry of Transport, Communication and Information Technologies, Ministry of Education and Science, Ministry of Nature Protection, Ministry of Culture, Ministry of Defense, the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia (UMBA), the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Armenia, as well as representatives of interested agencies.
From the Czech side the session was attended by the representatives of the Ministry Industry and Trade of the Czech Republic, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Agriculture, Ministry of Nature Protection, as well as representatives of banking system, Confederation of Industry of the Czech Republic, Chamber of Trade and Industry, private sector companies and employees of the Embassy of the Czech Republic in RA.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Czech Republic Tigran Seiranian and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Republic of Armenia Petr Mikyska participated in the meeting.
During the session of the Intergovernmental Commission the prospects and opportunities of cooperation development in the fields of trade and economic, financial, energy, agriculture, healthcare, education and science, culture, standardization, transport, information technology, tourism, etc. have been discussed.
The protocol of the session has been signed, which defined the directions of further cooperation according to the spheres.
According to the Co-Chairman of the Armenian-Czech Intergovernmental Commission on Economic Cooperation from the Armenian side, Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Garegin Melkonyan, a wide range of issues has been discussed during the meeting and arrangements on cooperation in different directions have been reached. “In general, this agenda will be a good prerequisite for the next year. A rather multisectoral agenda has been drafted focused on both private and intergovernmental cooperation.”
The Co-Chairman of the Armenian-Czech Intergovernmental Commission on Economic Cooperation from the Czech side, Deputy Minister of Industry and Trade of the Czech Republic Vladimír Bärtl mentioned, “There is a good cooperation with Armenia. There are a lot of similarities between Armenia and the Czech Republic. In addition, Armenia can be viewed not only as an open country but also as a gate to Iran and Russia.”
The Co-Chairmen stressed the importance of the steps taken to boost relations between the businessmen of two countries and noted that an Armenian-Czech regular business forum will be held in Yerevan in October, which is a good opportunity to bring business relations to a new level.