Երևանում շարունակվում է Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովը: «Հայաստանի զարգացման հիմնախնդիրներ» ուղղության երկրորդ թեմատիկ նիստն անցկացվում է «Հայաստանյան զբոսաշրջության խթանումը՝ որպես մեր պատմության ու մշակույթի ներկայացման արդյունավետ եղանակ» խորագրի ներքո:
Նիստի շրջանակներում ելույթներով են հանդես գալիս ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը, Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը, Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը, Իրանի մշակութային ժառանգությունների և զբոսաշրջության կազմակերպության ներքո՝ Իրանի պատմական եկեղեցիների կենտրոնի տնօրեն Շերլի Ավետյանը, «Հյուրսերվիս» կազմակերպության հիմնադիր Արամ Հակոբյանը:
«Զբոսաշրջության զարգացման հարցում մեծ նշանակություն ունի երկրի ճանաչելիության բարձրացումը, եւ այս առումով կարեւոր է դիվանագիտական դերը: Ոչ պաշտոնական տվյալներով, միայն 10 տոկոսը այցելում է Հայաստան: Զբոսաշրջության կոմիտեի համար թիրախային շուկան է համարվում սփյուռքը, ուստի կոմիտեն ակտիվորեն համագործակցում է բոլոր կազմակերպությունների հետ, որպեսզի բարձրացվի ճանաչելիության մակարդակը։ Մեզ համար շատ կարևոր է զբոսաշրջությունը դիտարկել ոչ միայն որպես Հայաստանին տնտեսական օգուտ բերող, այլ նաև՝քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու գրավական», - համաժողովի ընթացքում նշել է է Զարմինե Զեյթունցյանը:
Իրենց ելույթներում պանելի մասնակիցներն անդրադառնում են Հայաստանի և Արցախի զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարներին, համահայկական մշակութային ժառանգության հանրահռչակման և խթանման, տուրիզմի ոլորտում Իրանի ու Հայաստանի փոխգործակցության հետ կապված հարցերին:

Discussions on Armenia's economic agenda held at the 6th Armenia-Diaspora PanArmenian Conference
Armenia-Diaspora PanArmenian 6th Conference kicks off in Yerevan today. The conference has four directions: Armenia's Development issues, Peculiarities of the Defense Policy of the Republic of Armenia under the Contemporary Challenges, Foreign Policy Agenda, and Issues of preservation of the Armenian identity.
The first thematic session on the Development Issues of Armenia is entitled "Development of Armenia's Economy and Investments". The speakers of this session are CEO of the Armenian Development Foundation Armen Avak Avakyan, Head of KPMG Armenia Tigran Gasparyan, Chairman of the American Chamber of Commerce in Armenia Ara Hovsepyan, Executive Director of the European Business Association in Armenia Diana Sarumova, vice-president of the organizing committee of the 2nd International Conference on Eurasian Partnership Karen Galustyan, Sam Samuelyan, founder of the American company "Capital Motors".
Panelists address the problems and challenges of the Armenian economy, strengthening the role and effectiveness of the Armenian Diaspora in the development of the Armenian economy, Armenia's trade and economic cooperation with US, EU countries, EAEU member states, and the benefits of doing business in Armenia.