Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում ստորագրվել է առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 7-րդ նիստի արձանագրությունը: Այն ստորագրել են հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահ, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և ղազախական կողմի համանախագահ, Ղազախստանի ներդրումների և զարգացման նախարար Ժենիս Կասիմբեկը։
Համանախագահները նաև առանձնազրույց են ունեցել, որի ժամանակ քննարկել են համագործակցության հեռանկարները՝ ընդգծելով առևտրաշրջանառության աճի համար նպաստավոր ոլորտներում համագործակցության խթանման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ նախորդ նիստից հետո անցած ժամանակահատվածում հանձնաժովի կողմից որոշակի աշխատանք է իրականացվել Հայաստանի և Ղազախստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ։
Արձանագրությամբ ամրագրվել է երկու կողմերի պատրաստակամությունը` շարունակելու առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման գործընթացը, այդ թվում՝ երկու երկրների արտահանման ուղղվածությամբ արտադրատեսակների և արտահանման շուկաների վերաբերյալ տեղեկատվության մշտական փոխանակման միջոցով։
Հայկական կողմը տեղեկացրել է ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրված GSP+ և ԱՄՆ, Կանադայի, Ճապոնիայի, Նորվեգիայի և Շվեյցարիայի կողմից տրամադրված GSP առևտրի ռեժիմի մասին, ինչը կարող է զգալիորեն նպաստել հայ-ղազախական ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացմանը և արտահանման-ներմուծման տեսականու ընդլայնմանը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ուսումնասիրել Աստանայում և Ալմաթիում «Հայաստան-Ոսկերչական տուն» առևտրացուցահանդեսային տաղավարների կազմակերպման և երկու երկրներում անցկացվող ցուցահանդեսներին ու տոնավաճառներին հայաստանյան և ղազախական ընկերությունների մասնակցությանն աջակցելու հարցերը։
Արձանագրության առանձին կետով կողմերը պայմանավորվել են հանձնաժողովի հետագա աշխատանքում հատուկ ուշադրություն դարձնել երկու երկրների տարածաշրջանների՝ հայկական մարզերի և ղազախական ակիմատների, միջև կապերի ստեղծմանը և աջակցել համագործակցությանը տարբեր ոլորտներում։
Հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել 2018 թվականին՝ Աստանայում։

On September 28, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan and the Minister of Investments and Development of the Republic of Kazakhstan Zhenis Kassymbek signed the protocol of the 7th session of the Armenian-Kazakh Intergovernmental Commission on trade and economic cooperation at the Ministry of Economic Development and Investments of RA.
The Co-Chairmen also had a private conversation during which they discussed the prospects of cooperation, stressing the need to promote cooperation in favorable areas for trade growth.
The Ministers noted with satisfaction that after the previous session a certain activity has been done by the commission for the development of trade and economic relations between Kazakhstan and Kazakhstan.
The readiness of both sides to continue the process of development of trade and economic cooperation, including the exchange of information on export-oriented products and export markets of the two countries is stated in the protocol.
The Armenian side informed about preferential trade regimes GSP+ provided by the European Union and GSP provided by the USA, Canada, Japan, Norway and Switzerland to Armenia, which can significantly contribute to the increase of the Armenian-Kazakh commodity turnover and the expansion of the export-import range.
An arrangement has been reached to study the organizational issues of “Armenia-Jewelry House” trade show booths in Astana and Almaty and support the participation of Armenian and Kazakh companies at exhibitions and fairs held in both countries.
The next session of the Armenian-Kazakh Intergovernmental Commission is scheduled for 2018 in Astana.