ՀՀ կառավարությունը և Schneider Electric ընկերությունը կհամագործակցեն գիտատեխնոլոգիական ոլորտում ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ
29 Սեպտեմբեր, 2017
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը և էներգիայի կառավարման ու ավտոմատացման բնագավառում մասնագիտացված ֆրանսիական Schneider Electric ընկերությունն այսօր ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական ոլորտի ծրագրերի իրագործման վերաբերյալ:
Հուշագրի ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում: Այն ստորագրել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և ԱՊՀ-ում ու Ռուսաստանում Schneider Electric ընկերության բիզնեսի զարգացման և ռազմավարության գծով փոխնախագահ Արմեն Բադալովը:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, Հայաստանում ինովացիոն էկոհամակարգի հետագա զարգացումն ու տեխնոլոգիական փորձի փոխանակումը խթանելու նպատակով, մշակել Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական ոլորտի համատեղ ծրագրերի իրագործմանն ուղղված գործողությունների ծրագիր:
Սուրեն Կարայանի հետ հանդիպման ընթացքում Schneider Electric ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության տնօրեն Ավետիք Քալանթարյանը և ընկերության բիզնեսի զարգացման և ռազմավարության գծով փոխնախագահ Արմեն Բադալովը նախարարին համառոտ ներկայացրել են ընկերության ծրագրերը Հայաստանում, մասնավորապես՝ արտադրական գործունեություն ծավալելու հեռանկարները, ինչպես նաև ընկերության կողմից բացված Էներգիայի բաշխման և ավտոմատացման կոմպետենտության կենտրոնի աշխատանքները: Արմեն Բադալովն ընդգծել է, որ Հայաստանի հանդեպ իրենց կազմակերպության հատուկ ուշադրությունը պայմանավորված է երկրի տնտեսական ցուցանիշների աճով և ճարտարագիտական մտքի մեծ ներուժի առկայությամբ:

The Government of Armenia and Schneider Electric company will cooperate in scientific and technological projects implementation
29 September, 2017
A Memorandum of Understanding on Implementation of Scientific and Technological Projects in Armenia has been signed today between the Ministry of Economic Development and Investments of RA and the global leader in sustainable energy management and industrial automation Schneider Electric Company.
The Memorandum has been signed by the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan and Vice President for Business Development and Strategy of Schneider company in Russia and CIS Armen Badalov.
The parties decided to develop an action plan for the implementation of joint scientific and technological programs in Armenia in order to promote the further development of the innovation ecosystem in Armenia and implement the exchange of technological experience.
During the meeting with Suren Karayan, the Director of Schneider Electric Representation in Armenia Avetik Kalantaryan and the Vice President for Business Development and Strategy of Schneider company in Russia and CIS Armen Badalov represented the projects of the company being implemented in Armenia, particularly, the prospects of production activities, as well as the activity of the Center of Competence for Energy Distribution and Automation. According to Armen Badalov, the special attention of their organization towards Armenia is conditioned by the growth of the country's economic indices and the great potential of engineering abilities.