Շուտով կմեկնարկի «Հայաստանի ստարտափ ակադեմիա» նախաաքսելերացիոն ծրագիրը
«Նովոստի-Արմենիա» մամուլի կենտրոնում հոկտեմբերի 3-ին կայացել է «Հայաստանի ստարտափ ակադեմիա» նախաաքսելերացիոն ծրագրի մեկնարկին նվիրված մամուլի ասուլիսը։
Ասուլիսի բանախոսներն էին` ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը, ԳՄՀԸ /GIZ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Աննե Քեմպան, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա Բին Աջեմյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության Միջազգային օգնության/համագործակցության պատասխանատու Ստանիսլավ Տոշկովը, «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի (ԵՄ, ԳՄՀԸ /GIZ) թիմի ղեկավար Էվա Նաեհերը, Աջակցություն ՓՄՁ Զարգացմանը Հայաստանում ծրագրի (ԵՄ, ԳՄՀԸ /GIZ) թիմի փորձագետ Պիեռ Պրիերվիխը, «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի համահիմնադիր, SmartGateVC-ի գործընկեր Համբարձում Քաղկեցյանը և «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի համահիմնադիր, SmartGateVC-ի գործընկեր Աշոտ Արզումանյանը։
«Այսօր մեկնարկում է Start-up Academia աքսելերացիոն ծրագիրը, որը ներառում է ոչ միայն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի աքսելերացիոն ծրագիր, այլև High-Tech ինդուստրիայի Start-up։ Այս ծրագրիը կլինի մեկնարկային, որը հաջողության դեպքում կլինի նաև մշտական։ Ընտրվել է աքսելերացիոն ծրագրերի համաշխարհային փորձի լավագույն մեթոդաբանությունը։ Այն հնարավորություն կտա նվազեցնել անհաջողությունների թիվը ստարտափերի շուկայում և բարձրացնել հաջողության տոկոսը, ինչը էապես կազդի տնտեսության մեջ ստարտափերի կիրառելիության բարձրացման վրա։ Ստարտափերին հնարավորություն կտրվի լուրջ հմտություններ ձեռք բերել ներդրումների ներգրավման ոլորտում, այն հնարավորություն կտա ներդրողին ներդրում կատարել մի ստարտափում, որը նախկինում կիրառելի չի եղել։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությանը և GIZ կազմակերպությանը, որը ՓՄՁ ձեռնարկությունների աջակցման ծրագրի ներքո համաձայնեց ֆինանսավորել այս պիլոտային ծրագիրը։ Ծրագրի իրականացմանն աջակցում է նաև Հայաստանի կառավարությունը և ակադեմիայի ստեղծման գաղափարը կառավարության օրակարգում է», - իր խոսքում նշել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը։
«Հայաստանի ստարտափ ակադեմիա» նախաաքսելերացիոն ծրագիրը կմեկնարկի 2017թ. հոկտեմբերի 16-ին:
Ծրագրի նպատակն է ձևավորել ձեռնարկատիրական կրթության բնագավառում բարձր ստանդարտներ և զարգացնել ստարտափ մշակույթը Հայաստանում: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է բարելավել տեխնոլոգիական ընկերությունների հմտությունները, որպեսզի նրանք կարողանան ճշգրիտ կողմնորոշվել և առաջարկել այնպիսի արտադրանք, որը առավելագույնս պահանջված կլինի հաճախորդների կողմից:
Հայաստանի ստարտափ ակադեմիան «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի նախագծերից է, որն իրականացվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից համաֆինանսավորվող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում: «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը հանդիսանում է Եվրոպական միության «ԵՄ-ն՝ բիզնեսի համար» և «ԵՄ-ն՝ նորարարության համար» նախաձեռնությունների մաս:
Ակադեմիայի մեկնարկին կնախորդեն դիմորդների ընտրության և հարցազրույցի փուլերը: Առաջին փուլի համար կընտրվեն մինչև 15 ստարտափներ, որոնց հետ մի քանի շաբաթ աշխատանք կտարվի: Ակադեմիան կառաջարկի ինովացիոն մեթոդներ և առարկաներ։ Մի շարք բարձրակարգ մենթորներ կհեշտացնեն ստարտափների հաջողության հասնելու ճանապարհը:
Բացի առաջադեմ ուսումնական ծրագրի դասավանդումից, ակադեմիայի մասնագետները կկատարեն թիմերի ներկա վիճակի և հիմնական պահանջների գնահատում, որից հետո կձևավորվի լիովին անհատականացված զարգացման ծրագիր: Տեղական և արտասահմանյան խոսնակները կհրավիրվեն դասընթացներին, ինչպես նաև խորհուրդներ կտան թիմերին՝ հետևելով նրանց նախագծերի զարգացմանը: Արդյունքում թիմերը հնարավորություն կունենան ձեռք բերել պրակտիկ գիտելիքներ բոլոր այն ոլորտներից, որոնք վճռական դեր ունեն ստարտափների ապագա աճի, հաճախորդների և ծառայությունների զարգացման համար:
Ծրագիրը ներառում է շաբաթական քննարկումներ, գնահատումներ և պարբերական պրեզենտացիոն հանդիպումներ, որոնց արդյունքում կգնահատվի թիմերի առաջընթացը և, ըստ անհրաժեշտության, կկատարվի ծրագրի փոփոխություն: Լավագույն թիմերի համար զգալիորեն կբարձրանա ներդրումներ ստանալու և միջազգային աքսելերացիոն ծրագրերում ներգրավվելու հավանականությունը։

On October 3, press conference on a cutting-edge pre-acceleration programme of the “Armenia Startup Academy” took place at Novosti-Armenia press center.
The speakers of the press conference were the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Emil Tarasyan, Country Director of Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH for Armenia Anne Kempa, the Head of Cooperation Section of the Delegation of the European Union to Armenia Hoa-Binh Adjemian, International Aid/Cooperation Officer of the Delegation of the European Union to Armenia Stanislav Toshkov, “Supoport to SME Development in Armenia” (SMEDA) Project (EU/GIZ) Team Leader Eva Naeher, Expert of the “Support to SME Development in Armenia” (SMEDA) Project Peer Priewich, the Co-Founder of Catalyst Foundation, Partner of SmartGateVC Hambardzum Kaghketsyan and Co-Founder of Catalyst Foundation, Partner of SmartGateVC Ashot Arzumanyan.
“Armenia Startup Academy” acceleration programme is launching today, which includes not only the IT acceleration program but also is a High-Tech Industry Start-up. The best methodology of world experience in acceleration programs has been selected. It will allow to reduce the number of failures in the startup market and increase the percentage of success that will have a significant impact on the use of startups in the economy. The startups will be given the opportunity to gain considerable skills in the area of investment, which will enable the investor to invest in a start-up that has not been previously used. I want to express gratitude to the EU Delegation in Armenia and GIZ which agreed to fund this pilot program. The Government of Armenia supports the implementation of the program and the idea of creating the Aacademy is in the agenda of the Government,” said the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Emil Tarasyan.
“Armenia Startup Academy”, a cutting-edge pre-acceleration programme will be launched on October 16, 2017. The programme aims to build a game-changing entrepreneurship and startup education and evangelise the startup culture in Armenia. The programme is intended to boost Armenian tech companies and teams to sharpen their skills for creating products that customers love.
Armenia Startup Academy is a Catalyst Foundation project implemented in the framework of the Support to SME Development (SMEDA) Project, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Programme.
The Academy will be launched on October 16, 2017 following the selection and interviewing process of applicants. Up to 15 startups will be selected for the first cycle and trained for duration of 12 weeks. The academy offers a high quality programme incorporating innovative instruments, methods and topics as well as access to a pool of high-profile mentors to facilitate the business success of participating startups.
Apart from an advanced training curriculum the current state and basic needs of each team will be reviewed by the instructors and a fully tailored programme for them developed. Local and international mentors and guest-speakers will deliver talks and lectures as well as consult the teams during the programme keeping the utmost focus on the business development of the projects. Thereby, the teams have the opportunity to acquire hands-on experience in all knowledge areas that are crucial for the startups’ future growth, customer and product development.
Furthermore, the programme includes weekly review meetings, evaluations and regular demo-pitching sessions to analyze the progress and review plans. The programme is highly demanding and teams that demonstrated the most progress in the dynamic trainings and performed well on the demo-sessions will have access to a pool of potential investors and will be prepared to apply to global and regional acceleration programmes.