Սուրեն Կարայանն իրանցի գործընկերոջ հետ քննարկել է հայ-իրանական առևտրաշրջանառության ավելացման քայլերը
10 Հոկտեմբեր, 2017
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այսօր Թեհրանում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Մուհամադ Շարիաթմադարիի հետ։
Նախարար Կարայանը հանդիպման ընթացքում նշել է, որ Իրանի հետ առևտրաշրջանառությունը դեռ չի բավարարում և այն առնվազն կրկնապատկելու ներուժ կա։ Մուհամադ Շարիաթմադարին, համաձայնելով գործընկերոջ հետ, հավելել է, որ նախարարության հետ իրականացվող քայլերը հենց դրան են ուղղվելու։
Կողմերը զրույցի ընթացքում անդրադարձել են ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի ժամանակավոր համաձայնագրի ընթացքին։ Նախարար Մուհամադ Շարիաթմադարին շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին գործընթացին աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Հայկական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում ևս աջակցել գործընթացին՝ հույս հայտնելով, որ կողմերը կարճ ժամկետում ձեռք կբերեն վերջնական պայմանավորվածություններ։
Սուրեն Կարայանը և Մուհամադ Շարիաթմադարին քննարկել են համատեղ արտահանող-ներմուծող ընկերությունների գործակցության հեռանկարները։ Հստակեցվել են այս մասով պատասխանատուները, այն է` հայկական կողմից՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը, իրանական կողմից՝ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարարի տեղակալ Մոջթաբա Խոսրով Թաջը։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առ այն, որ առաջիկայում կխմբավորվեն երկկողմ ապրանքները՝ անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու դեպի երկու երկրների շուկաներ դրանց դյուրացված մուտքի համար։
Նախարարներն անդրադարձել են նաև «Մեղրի» և «Արաս» ազատ տնտեսական գոտիների համագործակցությանը։ Ըստ պայմանավորվածության՝ «Մեղրի» ԱՏԳ-ում հատուկ տարածք կհատկացվի իրանական սերտիֆիկացման ծառայությունների համար։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները և համատեղ արտադրությունները, որոնց պարագայում Հայաստանը կհանդիսանա հարթակ այլ շուկաներ մուտք գործելու համար։

Suren Karayan and his Iranian counterpart discussed the steps to increase the Armenian-Iranian trade turnover
10 October, 2017
Today, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan met the Minister of Industry, Mine and Trade of the Islamic Republic of Iran Mohammad Shariatmadari in Tehran.
Minister Karayan pointed out during the meeting that trade turnover with Iran is still not satisfying and there is a potential to at least double its volumes. Mohammad Shariatmadari agreed with his counterpart and added that the steps taken with the Ministry will be directed to this.
During the conversation, the sides touched upon the process of the free trade temporary agreement between the EAEU and Iran. Minister Mohammad Shariatmadari expressed gratitude to the Armenian side for their support. The Armenian side expressed readiness to continue support the process, expressing hope that the parties will reach final
Suren Karayan and Mohammad Shariatmadari discussed the prospects of cooperation between joint exporting and importing companies.
The parties have reached an arrangement that bilateral commodities will be consolidated in the near future to provide the necessary assistance to the markets of the two countries for their simplified entry.
The Ministers also touched upon the cooperation of “Meghri” and “Aras” Free Economic Zones. According to the arrangement, a special area in Meghri FEZ will be delivered for Iranian certification services.
The prospects of cooperation in the field of industry and joint production have been discussed during the meeting, in which Armenia will become a platform for accession to other markets.