Խնձորեսկում ֆունիկուլյոր է կառուցվելու
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի ներկայությամբ, հոկտեմբերի 8-ին «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ինստիտուտի և «Դոփփելմեյր Գարավենտա» խմբի (Doppelmayr Garaventa Group) վերազգային ընկերության անդամ «Գարավենտա ԱԳ» (Garaventa AG) շվեյցարական ընկերության միջև ստորագրվել է պայմանագիր։
Այս նպատակով հոկտեմբերի 6-8-ը Հայաստան էին ժամանել «Գարավենտա ԱԳ» ընկերության մարքեթինգի և վաճառքների մասով նախագահ Ֆիլիպ Բիները և վաճառքների գծով տնօրեն Թոմաս Կուրտը:
Պայամանագրով նախատեսվում է Խնձորեսկ գյուղում, «Հին Խնձորեսկ» պատմամշակութային արգելոցի ծրագրի զարգացման շրջանակներում, «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ինստիտուտի կողմից ֆունիկուլյորի կառուցում:
Ֆունիկուլյորի կառուցման սկզբնական փուլում ներդրումները կկազմեն 6 միլիոն 100 հազար ԱՄՆ դոլար։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը կարևորել է պայմանագրի ստորագրումը և ծրագրի իրականացումը Սյունիքի զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման և գրավչության բարձրացման համատեքստում:

A funicular will be built in Khndzoresk
On October 8, in the presence of the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan, an agreement has been signed between “ARMHYDROENERGYPROJECT” Closed Joint-Stock Company (CJSC) and “Garaventa AG” Swiss Company of the “Doppelmayr Garaventa Group”.
On October 6-8, Marketing and Sales President of “Garaventa AG” company Philip Biner and Sales Director Thomas Kurt visited Armenia to sign the agreement.
According to the agreement, within the framework of the development of the “Old Khndzoresk” historical-cultural reserve program, the construction of a funicular in Khndzoresk village by the “ARMHYDROENERGYPROJECT” CJSC is planned.
Investments in the initial phase of the funicular construction will amount to $ 6 million 100 thousand.
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan stressed the importance of signing the agreement and the implementation of the program in the context of attractiveness and development of Syunik tourism infrastructure.