«Վնեշէկոնոմբանկը» ընդլայնում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը
ՀՀ տնտեսական զարգացման զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է «Վնեշէկոնոմբանկ» Ռուսաստանի զարգացման բանկի ներկայացուցիչներ Դանիիլ Ալգուլյանին, Ալեքսեյ Գորկովին և Սերգեյ Դուրնոպիանովին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության ընդլայնման ուղիները։
Նախարար Կարայանն ընդգծել է, որ համատեղ ծրագրերը պետք է ուղղվեն Եվրասիական տնտեսական միության ներսում ներմուծման փոխարինման ապահովմանը և դեպի երրորդ երկրներ ընդհանուր արտահանմանը։
«Վնեշէկոնոմբանկի» ներկայացուցիչների հետ պայամանավորվածություն է ձեռք բերվել, ըստ որի բանկի կողմից սուբսիդավորման արդյունքում ռուսական արտադրության լեռնահանքային, գյուղատնտեսական, շինարարական, կոմունալ մեքենաշինական սարքավորումների տրամադրման մատչելի առաջարկներ կներկայացվեն Հայաստանի տնտեսությունում դրանք գործածելու նպատակով։
Սուբսիդավորված ռեսուրսներ կտրամադրվեն նաև Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտներում ներդրումներ կատարելու նպատակով, այդ թվում՝ վենչուրային ծրագրեր իրականացնելու համար։
Առաջիկայում նախատեսվում է համագործակցության փաստաթուղթ ստորագրել «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈՒՎԿ-ի հետ՝ հետամուտ լինելու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը։

The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the representatives of “Vnesheconombank” Russia Daniil Algulyan, Aleksey Gorkov and Sergey Durnopianov.
The ways of expanding cooperation have been discussed during the meeting.
Minister Karayan emphasized that the joint programs should be aimed at ensuring replacement of imports within the Eurasian Economic Union and export to third countries.
An arrangement has been reached with the representatives of “Vnesheconombank”, according to which the bank will provide affordable offers for Russian mining, agricultural, construction and utility machinery as a result of subsidization to use them in the Armenian economy.
Subsidized resources will also be provided for investments in Armenia in strategically important areas, including venture projects.
It is planned to sign a cooperation agreement with "SME Investments" UCO in the near future to pursue the achieved agreements.