Մշակվում է ինովացիոն ոլորտի ռազմավարությունը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը Եվրամիության համաֆինանսավորմամբ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստանում ՓՄՁ զարգացմանը» նախագծի շրջանակում, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերակցության աջակցությամբ նախաձեռնել է Հայաստանում ինովացիոն էկոհամակարգի քարտեզագրման և ինովացիոն ոլորտի ռազմավարության մշակման ուղղությամբ աշխատանքները:
Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է ծրագրի միջազգային փորձագետներ Դանիել Կոսնիտանին և Մայքլ Գուֆին:
Նախարարն ընդգծել է ինովացիոն ոլորտի արդիական ռազմավարության և դրա հիման վրա մշակված միջոցառումների կարևորությունը` Հայաստանի ամբողջ տնտեսության մրցունակության և դրան հասնելու ուղիները նախանշելու տեսակետից:
Նախարար Սուրեն Կարայանի և նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանի՝ նախագծի միջազգային և տեղական փորձագետների հետ հանդիպման ժամանակ համառոտ ներկայացվել են նախագծի իրականացման նպատակները, խնդիրները, Հայաստանում պետական և մասնավոր հատվածի, գիտական և տեխնոլոգիական հանրության և միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ ունեցած քննարկումների արդյունքները:
Սուրեն Կարայանը հաջողություն է մաղթել մեկնարկած աշխատանքներին, որոնք կամփոփվեն 2017թ. վերջին` ինովացիոն ոլորտի ռազմավարության նախնական նախագծի տեսքով:

The innovation strategy is being developed
With the support of the German Society for International Cooperation (GIZ), within the framework of the project “Assistance to SME Development in Armenia” implemented under the co-financing of the European Union, the Ministry of Economic Development and Investments of RA initiated mapping of the innovation ecosystem and the development of innovation system strategy.
On October 13, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received international experts of the project Daniel Kosnitani and Michael Guf.
The Minister stressed the importance of the modern innovation strategy and the measures developed on its basis in terms of predicting the competitiveness of the Armenian economy and the ways to achieve it.
The goals and objectives of the project implementation, the results of discussions with representatives of public and private sectors, scientific and technological community and international donor organizations have been briefly represented during the meeting of Suren Karayan and Emil Tarasyan with international experts of GIZ project Daniel Kosnitani and Michael Guf.
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan wished success to the project.