Հոտեմբերի 13-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) և Աղետների ռիսկերի նվազեցման ազգային պլատֆորմի (ԱՌՆԱՊ) հետ համատեղ կազմակերպված «Դիմակայունություն հանուն կայուն զարգացման» եռօրյա միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած ՄԱԿ-ի աղետների ռիսկերի նվազեցման Եվրոպայի տարածաշրջանի համակարգող Պաոլա Ալբրիտոնին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ գլոբալ նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանի և, մասավորապես, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ համագործակցության հնարավորությունները։
Պաոլա Ալբրիտոնին Գարեգին Մելքոնյանին է ներկայացրել ՄԱԿ-ի աղետների ռիսկերի նվազեցման 2015-2030 թթ. հայեցակարգը, հիմնական նպատակները, տարածաշրջանում և Հայաստանում այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն անդրադարձել է ներկայումս Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության մշակման, ինչպես նաև ՄԱԿ կայուն զարգացման նպատակների ազգայնացման շուրջ ընթացող գործընթացներին՝ նշելով, որ այժմ նպաստավոր ժամանակահատված է, որպեսզի Հայաստանը դիտարկի ռազմավարական ծրագրերում աղետների ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված ընդունելի դրույթների ներառումը: Նա նաև հայտնել է նախարարության պատրաստակամությունը՝ համագործակցել այս ուղղությամբ, նախարարության իրավասության շրջանակներում և ազգային առաջնահերթությունների հիման վրա, միաժամանակ հաշվի առնելով միջազգային հաջողված փորձը։
Զրուցակիցները կարևորել են աղետների ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված գործընթացներում մասնավոր հատվածի հետ արդյունավետ գործընկերության ձևավորումը։

Garegin Melkonyan received the Regional Coordinator for Europe of the UN Office for Disaster Risk Reduction Paola Albrito
13 October, 2017
On October 13, the First Deputy Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Garegin Melkonyan received the Regional Coordinator for Europe of the United Nations Office for Disaster Risk Reduction (UNISDR) Paola Albrito.
During the meeting the possibilities of cooperation with Armenia and, particularly, with the Ministry of Economic Development and Investments of RA within the framework of the global risk reduction initiative have been discussed.
Paola Albrito represented the concept of UN Disaster Risk Reduction for 2015-2030, main goals of the concept and programs being implemented in Armenia and the region.
The First Deputy Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Garegin Melkonyan touched upon the ongoing process of Armenia's long-term development strategy and nationalizing the UN's sustainable development goals, mentioning that now it is a favorable period for Armenia to consider adopting acceptable provisions for disaster risk reduction in strategic programs. He also expressed the readiness of the Ministry to cooperate in this direction within the jurisdiction of the Ministry and on the basis of national priorities at the same time taking into account the successful international best practices.
The parties stressed the importance of private sector involvement in the process of disaster risk reduction.