Երևանում կայացել է «Ստանդարտները քաղաքները դարձնում են խելացի» խորագիրը կրող միջոցառումը
Հոկտեմբերի 18-ին, ստանդարտների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ Երևանում կազմակերպված «Ստանդարտները քաղաքները դարձնում են խելացի» խորագիրը կրող միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
Իր խոսքում նախարար Կարայանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում է պահում հայրենական արտադրողներին հուզող խնդիրները, և մշակվող միջոցառումներն ու կիրառվող գործիքակազմը նպատակաուղղված են տեղական արտադրության, արտահանման ու տնտեսական զարգացման խրախուսմանն ու խթանմանը։
«Այս միջոցառումն առավելապես ուղղված է ստանդարտների դերի կարևորմանը, որոնք, ըստ էության, որակի ենթակառուցվածքի հիմնասյունն են ու առևտրի համաշխարհային լեզուն։ 2017 թվականի կարգախոսը նվիրված է խելացի քաղաքների ստեղծման համար մշակված ու մշակվող ստանդարտներին։ Դրանով իսկ համաշխարհային կոնտեքստում հստակ շեշտադրվում է խորացող ուրբանիզացիոն գործընթացների ու նորագույն թվային տեխնոլոգիաների միջոցով խելացի կառավարման համակարգերի ապահովման անհրաժեշտությունը։ Ակնհայտ է, որ խելացի քաղաքային ենթակառուցվածքների ստեղծումը խիստ կարևոր է։ Ավելին՝ նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը, ենթակառուցվածքների բարելավումը պահանջում են ներդրումների ներգրավում և իրենց հերթին նպաստում այդ վայրերի տնտեսական զարգացմանը։ Միաժամանակ, բարելավված ենթակառուցվածքները Հայաստանը գրավիչ են դարձնում թե´ նոր բիզնես նախաձեռնությունների և թե´ տուրիզմի զարգացման համար։ Դրանք նաև նպաստում են կյանքի որակի բարձրացմանը։ Ստանդարտներն օգնում են քայլ առ քայլ, բայցև հետևողականորեն հասնել դրված նպատակների իրագործմանը»,- ասել է Սուրեն Կարայանը՝ իրենց մասնագիտական տոնի առթիվ շնորհավորելով ազգային ստանդարտացման գործընթացներում ներգրավված բոլոր մասնագետներին ու փորձագետներին և մաղթելով նրանց բեղմնավոր ստեղծագործ աշխատանք։
Միջոցառման ընթացքում պարգևներ ու շնորհակալագրեր են հանձնվել ստանդարտացման աշխատանքներում ու ստանդարտների կիրառման ոլորտում առավել ակտիվ դերակատարում ունեցած և նորարարական լուծումներով ու արտադրանքներով աչքի ընկած ընկերություններին:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ պետական կառավարման մարմինները և միջազգային կազմակերպությունները ներկայացնող պաշտոնատար անձիք, Հայաստանի որոշ քաղաքների քաղաքապետարանների ներկայացուցիչներ, հյուրեր այլ երկրների ստանդարտացման ազգային մարմիններից, ՌԴ գործարարների ու արդյունաբերողների միությունից, ինչպես նաև ԱՊՀ Սսանդարտացման, չափագիտության և սերտիֆիկացման միջպետական խորհրդից:
Միջոցառմանը ներկայացվել է խելացի քաղաքների կայացմանն ուղղված միջազգային ստանդարտացման փորձը։
Միջոցառումը կոչված էր խթանելու ստանդարտացման աշխատանքները և ստանդարտների կիրառումը, որոնք ուղղված են կայուն զարգացման նպատակների ապահովմանը։

The event “Standards make cities smart” was held in Yerevan
On October 18, on the World Standards Day, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan delivered welcoming speech on the event “Standards make cities smart” organized in Yerevan.
In his speech, Minister Karayan noted that the Armenian Government is always focusing on issues of concern of domestic producers, and the measures are being taken and instruments are being used aimed at promoting local production, export and economic development.
“This event focuses primarily on the role of standards, which is the basis of quality infrastructure and the global language of trade. The slogan of 2017 is dedicated to the standards developed and developing for smart cities. In the global context, the importance of smart management systems to be enhanced through deeper urbanization processes and advanced digital technologies is being underlined. Obviously, the creation of smart urban infrastructures is crucial. Moreover, the use of new technologies, infrastructure improvements require investments and contribute to the economic development of those sites. At the same time, improved infrastructures make Armenia attractive both for new business initiatives and for tourism development. They also contribute to improving the quality of life,” said Suren Karayan congratulating all professionals and experts involved in national standardization.
During the event, awards and letters of appreciation were given to companies with innovative solutions and products and the most active role in standardization.
The event has been attended by the state officials and officials from international organizations, representatives of municipalities of some cities of Armenia, guests from other national standardization bodies, the Union of Russian Businessmen, as well as from the Interstate Council for CIS Standardization, Metrology and Certification.
The international standardization experience has been presented during the event.
The event was called to promote the standardization activities and the application of standards aimed at achieving sustainable development goals.