Հոկտեմբերի 19-ից 21-ը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի գլխավորած պատվիրակությունը գտնվում է Բելարուսի մայրաքաղաք Մինսկում՝ տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 13-րդ նիստին մասնակացելու նպատակով:
Այցի շրջանակներում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը հանդիպում են ունեցել Բելառուսի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Վլադիմիր Զինոսվկու հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են, որ երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալները չեն համապատասխանում երկու պետությունների իրական ներուժին: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ԵԱՏՄ շրջանակներում երրորդ երկրների հետ համագործակցության և դեպի երրորդ երկրներ արտահանման հարցերին: Կողմերը քննարկել են նաև Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու շրջանակներում համագործակցության հնարավորությունները:
Բելառուսի արդյունաբերության նախարար Վիտալի Վովկի հետ հանդիպմանը քննարկվել են Բելառուսում արտադրվող և Հայաստան մատակարարվող տրանսպորտային, գյուղատնտեսական տեխնիկային առնչվող հարցեր, նաև արծարծվել է դրանց ադապատացումը հայաստանյան պայմաններին: Պատվիրակությունների հանդիպման օրակարգում էր նաև հայ-բելառուսական գործարար համաժողով կազմակերպելու հարցը, որը կխթանի երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները:
Նախարարներ Կարայանը և Առաքելյանը հանդիպել են նաև Բելառուսի գյուղատնտեսության նախարար Լեոնիդ Զայացի հետ՝ քննարկելով խոշոր եղջերավոր անասունների բազմացման և սերմնաբուծության ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունը:

On October 19-21, the Delegation headed by the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan visited Minsk, Belarus to participate in the 13th session of the Armenian-Belarusian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation.
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan and the Minister of Agriculture of RA Ignati Arakelyan had a meeting with the Minister of Economy of the Republic of Belarus Vladimir Zinovskiy.
During the meeting, the sides underlined that the trade turnover between Armenia and Belarus does not correspond to the real potential of two countries. Particular attention was paid to cooperation with third countries within the framework of the EAEU and export to third countries. The parties also discussed possibilities of cooperation within the free economic zone of Meghri.
During the meeting with the Minister of Industry of Belarus Vitaly Vovk, issues on transport and agricultural machinery produced in Belarus and imported to Armenia, as well as their adaptation to the Armenian conditions have been discussed.
The issue of organizing an Armenian-Belarusian business forum was also on the agenda of the delegations, which will boost bilateral economic relations.
The Minister Karayan and Minister Arakelyan also had a meeting with the Minister of Agriculture of the Republic of Belarus Leonid Zayats to discuss cooperation between the two countries in cattle breeding.