ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում հոկտեմբերի 23-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև ստորագրված «Աջակցություն Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանը՝ ուղղված ԵՀՔ գործողությունների ծրագրի իրականացմանը և ապագա Ասոցացման համաձայնագրի գծով նախապատրաստական աշխատանքներին՝ փուլ II» ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրի Ղեկավար կոմիտեի նիստը:
Նիստը համանախագահել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Նիստի աշխատանքին մասնակցել են ՀՀ շահագրգիռ նախարարությունների, պետական այլ մարմինների, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համապատասխան ներկայացուցիչները:
Նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը ողջունել է Ղեկավար կոմիտեի հերթական հանդիպումն ու անդրադարձել 2014 թվականին ստորագրված ֆինանսավորման համաձայնագրի նպատակներին, ինչպես նաև համաձայնագրով նախատեսված ուղղություններին և բարեփոխումներին:
Նիստի ընթացքում մանրամասն քննարկվել է համաձայնագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման ընթացքը, մասնավորապես՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ազդարարների համակարգի, արդյունավետ թափանցիկ կառավարման, ներառյալ՝ էլկառավարումը, քաղաքացիական ծառայության ոլորտում իրականացվող աշխատանքները, ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերում «մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» սկզբունքի ներդրմանն ու սահմանային գործակալություններին առնչվող հարցեր:
Քննարկման արդյունքում կողմերն արձանագրել են համաձայնագրով նախատեսված աշխատանքները՝ կարևորելով բյուջետային աջակցության գործիքի դերը Հայաստանում նշված ոլորտներում բարեփոխումների հաջող իրականացման ուղղությամբ։ Կողմերը նաև պայմանավորվել են հետագայում նույնպես համատեղ միջոցներ ձեռնարկել հայ-եվրոպական համագործակցության օրակարգով նախատեսված միջոցառումների իրականացման և դրանց տեսանելիության բարձրացման ուղղությամբ:

On October 23, the Steering Committee session of EU Budget Support Programme “Support to the Government of Armenia for the implementation of the European Neighbourhood Policy Action Plan and preparations for the future Association Agreement – Phase II” took place at the Ministry of Economic Development and Investments of RA.
The session was co-chaired by the First Deputy Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Garegin Melkonyan and the Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski.
Relevant representatives of interested Ministries, other state bodies, as well as representatives of the EU Delegation to Armenia took part in the session
The First Deputy Minister Garegin Melkonyan welcomed the regular Steering Committee meeting and touched upon the goals of financing agreement signed in 2014, as well as the directions and reforms fixed by the agreement.
During the meeting, the sides discussed the process of implementation of the activities provided by the agreement, particularly in the field of anti-corruption, effective and transparent public administration, including e-governance, civil service, as well as issues on implementation of the principle “one stop, one window” border agencies.
As a result of the discussion, the sides enlisted the activities provided by the agreement, highlighting the role of the Budget Support tool in the implementation of reforms in the above mentioned spheres in Armenia. The parties also agreed to take joint measures in the future to implement the activities fixed in the Armenian-European cooperation agenda and to increase their visibility.