Հայաստանի և Սիրիայի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հեռանկարները քննարկելու նպատակով հոկտեմբերի 29-ից 31-ը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում:
Պատվիրակության կազմում էին. հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Լևոն Սարգսյանը, Դեր Էզ-Զորում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Սուրեն Վարդանյանը, ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը, Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը, Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արայիկ Խզմալյանը, ինչպես նաև ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի անդամներ:
Հոկտեմբերի 29-ին պատվիրակությանն ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահ Իմադ Խամիսը: Ողջունելով հյուրերին՝ Իմադ Խամիսը նշել է, որ պատերազմի հետևանքով երկար դադարից հետո հայկական պատվիրակության այցը Սիրիա մեծ իրադարձություն է երկու երկրների առևտրատնտեսական հարաբերությունների համատեքստում: Վարչապետն ընդգծել է, որ Սիրիան երախտապարտ է սիրիական ճգնաժամի հարցում բարեկամ Հայաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումների համար: Այնուհետև Իմադ Խամիսը համառոտ ներկայացրել է պատերազմող Սիրիայի քայքայված տնտեսության վերականգնմանն ուղղված կառավարության ռազմավարությունը, ինչպես նաև տնտեսական նոր ծրագրերը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նախարար Կարայանը վստահություն է հայտնել, որ իր այցը նոր լիցք կհաղորդի ճգնաժամի պատճառով որոշակի հետնահանջ ապրած հայ-սիրիական երրկողմ համագործակցությանը՝ հիմք հանդիսանալով հետագա համատեղ արդյունավետ աշխատանքների նախագծման և իրականացման համար: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը նշել է, որ Հայաստանի փորձառությունն ու ներուժը կարող են օգտակար լինել սիրիական կողմին՝ ավերածության ենթարկված տնտեսության տարբեր բնագավառների վերականգնման հարցերում, և որ Հայաստանը պատրաստ է տրամադրել նման աջակցություն բարեկամ Սիրիային: Նա հավելել է, որ Հայաստանը կարող է կամուրջ հանդիսանալ սիրիական արտադրանքը միջազգային շուկաներում ներկայացնելու համար:
Նախարար Կարայանը վստահեցրել է նաև, որ, անհրաժեշտության դեպքում, Հայաստանը կարող է սիրիական կողմին տրամադրել բարձրորակ մասնագետներ՝ նախագծման, շինարարության, ճանապարհաշինության, գյուղատնտեսության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Վարչապետ Խամիսը ողջունել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը մասնակցելու Սիրիայի վերականգնման ծրագրերին և ընգծել, որ Սիրիան մեծապես հետաքրքրված է տեսնել հայկական ապրանքներն իր շուկայում՝ միաժամանակ վստահեցնելով, որ հայ արտադրողները կօգտվեն լայն արտոնություններից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-սիրիական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների վերսկսման հնարավորությունը:

On October 29-31, the Delegation headed by the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan visited the Syrian Arab Republic to discuss prospects of trade and economic cooperation between Armenia and Syria.
The Delegation is composed of Ambassador-at-Large of the Republic of Armenia Levon Sargsyan, the Honorary Consul of the Republic of Armenia in Der ez-Zor Suren Vardanyan, the Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Armenia Martin Sargsyan, the Chairperson of the State Committee for Tourism of the Ministry of Economic Development and Investments of RA Zarmine Zeitountsian, Executive Director of the Tourism Development Foundation Arayik Khzmalyan, as well as representatives of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Armenia.
On October 29, the Prime Minister of the Syrian Arab Republic Imad Khamis received the Armenian delegation. Greeting the guests, Imad Khamis noted that the visit of the Armenian delegation to Syria after a long pause because of the war is a big event in the context of trade and economic relations between two countries. Prime Minister underlined that Syria is grateful for the balanced position of friendly Armenia towards the Syrian crisis. Imad Khamis briefly represented the Government strategy on rebuilding the Syrian war economy as well as new economic programs.
Expressing gratitude for the warm reception, Minister Karayan expressed confidence that his visit will give a new impetus to the Armenian-Syrian bilateral cooperation, which has been postponed because of the crisis. The Minister of Economic Development and Investments of RA noted that the experience and potential of Armenia can be useful for the Syrian side in the recovery of various sectors of the destroyed economy and that Armenia is ready to provide such support to friendly Syria. He added that Armenia can become a bridge for presenting Syrian products in international markets.
Minister Karayan assured that, if necessary, Armenia can provide the Syrian side with high quality specialists in the fields of design, construction, road construction, agriculture and high technologies.
The Prime Minister of Syria Imad Khamis welcomed the willingness of the Armenian side to participate in the Syrian reconstruction programs and emphasized that Syria is interested in seeing Armenian products in its market at the same time assuring that broader privileges will be given to the Armenian producers.
During the meeting the possibility of resumption of activities of the Armenian-Syrian intergovernmental commission has been discussed.